V odpadových vodách v Európe je čoraz viac kokaínu. Ako je na tom Slovensko?

128

V odpadových vodách európskych miest sa nachádza čoraz viac kokaínu, pričom Slovensko si drží poprednú pozíciu v koncentrácii metamfetamínu. Všetkých šesť sledovaných drog sa našlo v odpadových vodách takmer každého monitorovaného mesta v Európe.

V rámci projektu sa analyzovali odpadové vody v 88 európskych mestách z 24 krajín (23 EÚ + Turecko) s cieľom odhaliť zvyklosti užívania drog u ich obyvateľov. V rámci štúdie sa analyzovali denné vzorky odpadových vôd počas jedného týždňa v období od marca do mája 2023. Vzorky odpadových vôd od približne 55,6 milióna ľudí boli analyzované na prítomnosť stôp piatich stimulačných drog (kokaín, amfetamín, metamfetamín, MDMA/ecstasy a ketamín). Sledovali sa tiež stopy kanabisu.

Creative Market/pinterest

V tohtoročnej štúdii sa do popredia dostáva nárast počtu odhalených prípadov kokaínu v približne 50 európskych mestách, čo je pokračovaním stúpajúceho trendu pozorovaného od roku 2016. Okrem toho najnovšie výsledky ukazujú nový nárast počtu odhalených prípadov MDMA. V prípade amfetamínu a marihuany sa pozorujú odlišné hodnoty, zatiaľ čo v prípade metamfetamínu viac ako polovica miest hlási pokles zistení.

Metamfetamín sa väčšinou sústreďuje v Česku a na Slovensku, ale momentálne sa vyskytuje aj v Belgicku, na východe Nemecka, v Španielsku, na Cypre, v Holandsku a Turecku a v niekoľkých severoeurópskych krajinách.

Množstvá amfetamínu sa značne odlišovali, pričom najviac bolo zaznamenané v mestách na severe a východe Európy (Belgicko, Nemecko, Holandsko, Fínsko a Švédsko).

Jeso Carneiro/flickr

Zo 69 miest až 42 zaznamenalo nárast počtu zistení MDMA, väčšinou v severnej Európe. 16 miest zaznamenalo pokles, väčšinou v mestách v južnej a strednej Európe, a 11 miest stabilnú situáciu. Najvyšší obsah MDMA bol zistené v odpadových vodách v mestách v Belgicku, Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Holandsku.

Ketamínu odhalil výskum pomerne málo v odpadových vodách 49 miest, viac než polovica sledovaných zón však zaznamenala nárast. Najväčší celkový obsah sa preukázal vo vzorkách z Belgicka, Španielska, Francúzska a Holandska.

Najvyššie hodnoty kanabisu sa zistili v mestách západnej a južnej Európy, najmä v Česku, Španielsku, Holandsku a Slovinsku. Čo sa týka nárastu a poklesu, rozdiely boli rôznorodé.

V prípade kokaínu, metamfetamínu a MDMA sa na rozdiel od predchádzajúcich rokov nezistili žiadne výrazné rozdiely. To naznačuje, že užívanie drog sa šíri aj do menších miest.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre