Ďalšia výborná správa prišla zo Španielska. Krajina chce do konca roka zatvoriť väčšinu svojich uhoľných baní. Možno sa pýtate čo bude s tamojšími baníkmi. Aj to však vyriešili. Vláda totiž na pracovníkov myslí a nechce dovoliť, aby prišli o svoje živobytie. Do tohto úmyslu sa rozhodli investovať 250 miliónov eur. Vláda už začala spolupracovať s odbormi a chcú podpísať spoločnú dohodu, ktorá pomôže baníkom s prechodom na čistú energiu.

coal mines spain fotografia
Foto od Didier Duforest

Táto investícia pomôže zabezpečiť napr. predčasný odchod baníkov starších ako 48 rokov do dôchodku. Taktiež pomôže zaviesť opatrenia na obnovu životného prostredia v uhoľných komunitách a preškolia baníkov tak, aby pracovali s bezpečnejšími a modernejšími ekologickými technológiami.

Viac ako 600 pracovníkov bude môcť využívať sociálnu pomoc, zatiaľ čo 60% baníkov bude mať možnosť zvoliť si predčasný odchod do dôchodku.

Podľa agentúry The Guardian, toto opatrenie privítali banské odborové zväzy ako dôležitú iniciatívu v prospech priemyslu. “Ukázali sme, že je možné dodržiavať parížsku dohodu, a to bez akéhokoľvek poškodenia. Nemusíme si vyberať medzi prácou a ochranou životného prostredia. Je možné mať oboje.” Je to ďalší úžasný krok vpred a dobrá správa pre našu planétu.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť