V Toronte otvorili obchod, ktorý úžasným spôsobom zabraňuje zbytočnému plytvaniu s potravinami

1160

V dnešnej dobe sa veľmi plytvá s potravinami a pritom niektoré časti sveta nemajú čo do úst. Tiež je to problém pre chudobných, ktorí si často nemôžu dovoliť kúpiť ani jedlo. Ak však existuje na svete aspoň jeden človek s veľkým srdcom, dokáže naplniť prázdne bruchá množstvu ľudí. A takého úžasného človeka majú v Kanade.

Nedávno otvorili v Toronte prvý obchod s potravinami na svete, kde sú regály plné jedlá, ktoré bolo pôvodne určené na vyhodenie. Obchod „Feed It Forward“ predáva potraviny, ktoré mu darujú väčšie dodávateľské reťazce, pretože tie nemôžu tieto produkty predávať. Tovar je zvyčajne nejakým spôsobom deformovaný alebo pomliaždený, no napriek tomu je dokonale jedlý.

food shops fotografia
Photo by stevepb

Produkty sú darované, pretože predajne potravín nemôžu predávať taký tovar, ktorý je len tesne pred dátumom spotreby. A niektoré potraviny vyradzujú iba preto, že vo veľkých potravinárskych skladoch je príliš veľa zásob a pre všetky nie je dostatok miesta. Zákazníci v obchode Feed It Forward si môžu naplniť svoje koše a zaplatiť všetko, čo si môžu dovoliť. Ak aj nemajú žiadne peniaze, stále si môžu slobodne vziať čo chcú, hoci rodinám sa povoľuje, aby si vzali jedlo raz denne s cieľom zabezpečiť, aby rodina mala čo jesť.

Tento inovatívny obchod založil šéfkuchár Jagger Gordon, aby sa tak znižovalo plytvanie s potravinami a aby boli potraviny prístupnejšie aj chudobným a hladným. Gordon najskôr začal s neziskovou iniciatívou už v roku 2014, keď prevádzkoval svoju vlastnú stravovaciu spoločnosť. Ohromený a znepokojený množstvom jedla, ktoré končilo v košoch, začal otvárať kuchyne v Toronte.

V roku 2016 sa objavil na titulných stranách časopisov, keď naservíroval viac ako 600 teplých jedál obyvateľom mesta počas Štedrého dňa. V máji 2017 otvoril polievkový bar, ktorý sa v Toronte stal prvou reštauráciou typu „zaplaťte, čo môžete“. Okrem toho, šéfkuchár iniciuje ľudí k tomu, aby podpísali petíciu, ktorou by od kanadských zákonodarcov vyžiadali zmenu v zákonoch o potravinách.

„Koncepcia obchodu ukáže, ako môžu Kanaďania využiť potraviny. Je to dokonale jedlé jedlo, ktoré by sa nemalo vyhadzovať a môže naplniť prázdne brucho našich občanov,“ povedal Gordon.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre