Viete si predstaviť, že by ste jedli laboratórne mäso, ktorí dnes už mnohí volajú aj “čisté mäso”? Nuž, každý si na to odpovedzte sám pre seba. Na rovnakú otázku sa snažili nájsť odpoveď prostredníctvom novej štúdie, ktorá dôsledne hodnotila záujem spotrebiteľov o rastlinné a “čisté mäso” (známe tiež ako laboratórne) v troch krajinách, v USA, Indii a Číne.

Foto od youtube

Možno budete prekvapení, no výsledky boli jednoznačné. Zistila sa totiž “vysoká úroveň prijatia” tejto alternatívy vo všetkých troch krajinách, aj keď s výrazne vyššou akceptáciou v Indii a Číne. V týchto dvoch krajinách až 86% resp. 93% ľudí uviedlo, že je aspoň “trochu pravdepodobné”, že budú nakupovať takéto mäso. Chris Bryant, vedúci autor štúdie v časopise Frontiers in Sustainable Food Systems, sa vyjadril takto: “V troch najpopulárnejších krajinách sveta chcú spotrebitelia rastlinné a čisté mäso. A práve tam existujú tie najlepšie príležitosti pre inovátorov na zmenu mäsového priemyslu.”

Niektoré spoločnosti sa o to začali už veľmi intenzívne zaujímať. Začiatkom tohto týždňa spoločnosť Motif Ingredients oznámila, že získala finančné prostriedky vo výške 90 miliónov dolárov, čo je historicky najväčšia čiastka peňazí určená pre spoločnosť zaoberajúcu sa potravinárskou technológiou. Motif sa tak stala v súčasnosti najväčšou spoločnosťou zameranou na tzv. bunkové poľnohospodárstvo – nový priemysel, ktorý vytvára živočíšne produkty bez chovu zvierat. Táto spoločnosť je podobná ako Ginkgo Bioworks – obrovský hráč v syntetickej biológii financovaný organizáciami ako Breakthrough Energy a taktiež obrovskými menami ako Bill Gates, Richard Branson či Vinod Khosla.

Nezabudnite, že takýto typ prieskumov nie je vždy práve ten najdôveryhodnejší. Je ťažké uskutočniť reprezentatívne prieskumy v akejkoľvek krajine, no najmä v Indii a Číne. Existujú aj obavy, ako zareagujú rôzne kultúry na prieskumy s takýmito výsledkami. Avšak, nie je celkom známe, či to odzrkadľuje skutočné spotrebiteľské preferencie. Zaujímavý je tiež fakt, že 53% Američanov povedalo, že by laboratórne mäso prijali, ak by boli ceny rovnaké.

Prípad “čistého mäsa”, ktorý sa v Ázii začína rozvíjať, má v tamojších končinách silu. V Číne je to podobne, tá jej najnovšie výživové usmernenia stanovila na 50% svojej súčasnej úrovne spotreby mäsa a pristúpila k 300 miliónovej dohode s Izraelom, ktorý je doposiaľ vedúcou krajinou v tomto stále vznikajúcom resp. rozrastajúcom sa priemysle. Čínska sociálna štruktúra “zhora nadol” dáva krajine schopnosť rýchlo zmeniť svoj potravinový systém a úplne sa odvrátiť od “systému”, ktorý poznajú západné krajiny. Nuž, uvidíme, ako sa to bude meniť a koľko krajín pristúpi na niečo podobné. Už nech si na to utvoríte názor aký chcete, bude každopádne veľmi zaujímavé sledovať to.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť