Vakcína proti rakovine nie je Sci-fi. Vedci dúfajú, že bude k dispozícií v roku 2030

176

Rakovina je najzákernejšia choroba všetkých čias. Takmer každá rodina na Slovensku pozná trápenie s rakovinou. Predstavte si, že toto trápenie môže byť minulosťou. Správna vakcína podaná v správny čas môže minimálne pomôcť s liečbou, prípadne zabrániť, aby sa rozširovala.

3 63
Zdroj: canva

Tím vedcov manželov potvrdil, že vakcína proti rakovine by mohla byť dostupná do roku 2030. Profesori Ugur Sahin a Ozlem Tureci v roku 2008 založili spoločnosť BioNTech, ktorá skúma nové technológie na liečbu rakoviny.

5 26
Zdroj: canva

Keď sa svetom prehnala covid pandémia, Sahin a Ozlem použili svoju technológiu na to, aby sa spojili s farmaceutickou spoločnosťou, aby vytvorili vakcínu proti Covidu, ktorá sa teraz používa ako šablóna na protirakovinovú vakcínu.

Prekladá sa, že rakovina sa bude liečiť technológiou zahŕňajúcou messenger RNA (mRNA) a bude môcť bojovať proti rakovine čriev, melanómu a iným typom nádorov. V súčasnosti prebieha niekoľko testov. Momentálne testovanie prebieha tak, že pacientom je podávaná personalizovaná vakcína proti rakovine, aby povzbudil ich imunitný systém k napadnutiu choroby.

4 44
Zdroj: canva

Stručne povedané, technológia mRNA používaná v tejto spoločnosti funguje tak, že bunkám posiela inštrukcie, aby produkovali antigén alebo proteín. Celý systém vakcíny mRNA funguje na princípe rozpoznávania rakovinových a normálnych buniek. Táto vakcína umožňuje „povedať telu“, že jeho imunitný systém sa ma naštartovať a vytvárať si protilátky na rakovinu. Pokiaľ by sa tento objav objav potvrdil a fungoval, znamenalo by to velikánsky prelom, najmä v ranných štádiách rakoviny.

pexels chokniti khongchum 2280571 scaled
Zdroj: pexels/Chokniti Khongchum

Profesor Tureci, ako hlavný lekár výskumu však poukázal na dôležitosť opatrnosti pri výskume. Vedci po celom svete sú vždy veľmi opatrní s vyjadreniami o liekoch na rakovinu, lebo je to veľmi citlivá téma. Množstvo pokusov za posledné roky skončilo neúspešne a teda ja táto vakcína má ešte pred sebou hodiny a hodiny výskumu.

Je to však zatiaľ niečo úplne nové. A pokiaľ by sa vakcína podarila, uľahčila by život mnohým chorým na rakovinu, ako aj potenciálnym pacientom. Je úžasné, že žijeme v takej pokrokovej dobe, kde výskum a veda napredujú takým rýchlym spôsobom. Mnoho vecí je síce možno na hlavu, ale je ukľudňujúce, že sa niekto sústavne snaží nám život uľahčiť a vyriešiť naše problémy.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.