Niekoľko zaujímavosti o Valentíne, ktorý sa označuje ako „Deň zaľúbených“

3047
Máme tu Valentín a zaľúbenci sa tešia. Mnohí ho milujú aj vďaka chvíľam strávených spolu, ale aj kvôli darčekom, ktoré si navzájom doprajú. Tento sviatok je určený pre zaľúbených a aj preto má mnoho odporcov alebo tých, ktorí ho vôbec neuznávajú. Tak či onak, pozrieme sa teraz na zopár zaujímavosti, ktoré ste zrejme o 14.2. nevedeli.
valentines day fotografia
Foto od monika1607
Fakt č. 1: Pápež Gelasius I. stanovil deň sv. Valentína na 14. február ešte v 5. storočí.
Fakt č. 2: Muži najčastejšie kupujú svojim polovičkám kvety, parfumy, spodné prádlo a šperky. Ženy zas svojim partnerom dávajú sladkosti, víno alebo večeru.
Fakt č. 3: Zaujímavá štatistika ukázala, že Slováci míňajú na Valentína viac ako Česi. Zatiaľ čo Česi na oslavu tohto dňa utratia 2,5% z ich mesačného platu, tak Slováci až 4,5%.
Fakt č. 4: V deň zaľúbených dôjde v priemere k 220 000 žiadostiam o ruku.
Fakt č. 5: Každý rok si na celom svete ľudia pošlú asi miliardu valentínskych prianí.
Fakt č. 6: Zaujímavé je tiež, že ľudia nezabúdajú ani na svojich domácich miláčikov. Cca 3% majiteľov kúpi valentínsky darček aj svojmu zvieraciemu miláčikovi.
Fakt č. 7: Bonboniery patria neodmysliteľne medzi obľúbené darčeky. Nuž a chcete vedieť kto a kedy predstavil vôbec prvú čokoládovú bombonieru? Bol to Richard Cadbury v roku 1868. A dnes sa ich v tento deň predá takmer 40 miliónov.
Fakt č. 8: Medzi najznámejšie páry sveta patrí Rómeo a Júlia. Aj v dnešnej dobe, v deň zaľúbených, dostane mesto Verona asi 1 000 listov, ktoré sú adresované Júlii.
Fakt č. 9: V stredoveku si písali mladí muži a ženy mená a chceli tak zistiť, kto bude ich „Valentín“. Po dobu jedného týždňa preto nosili svoje meno pripnuté o rukáv.
Fakt č. 10: Podľa Národnej asociácie cukrárov asi 65% Američanov tvrdí, že valentínske balenie sladkostí musí byť červené alebo ružové.
Fakt č. 11: Srdce nebolo vždy symbolom lásky. Až v 14. storočí ho začali používať ako symbol lásky francúzski a talianski umelci vo svojich dielach, takže v skutočnosti za to vďačíme im.
Fakt č. 12: Experimentálne darčeky sú na vzostupe. V roku 2017 až 40% spotrebiteľov uprednostňovalo „zážitkový darček“, čiže darovali napríklad lístky na koncert alebo inú udalosť a rôzne iné, aj adrenalínové aktivity.
Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre