Včely sú zázrakmi prírody. Prečítajte si zopár dôvodov, prečo by sme ich mali chrániť a nie zabíjať

3713

Včely sú akýmsi zázrakom prírody. Bez nich by totiž ľudstvo dlho neprežilo. Aj keď sú mimoriadne nevyhnutné pre život, naše správanie tomu často nenasvedčuje. Tieto usilovné zvieratká by sme mali chrániť a nie ich zabíjať. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov zo života včiel a možno nabudúce prehodnotíte či ten malý zázrak zabijete. Samozrejme, pre alergikov je uštipnutie od včely veľmi nebezpečné, no ak ich zabíjať nemusíme, tak to nerobme.

bee fotografia
Photo by katja

Fakt č. 1: Včela medonosná, ktorá je tiež najrozšírenejším druhom včelstva v našej krajine, žije na zemi už viac ako neuveriteľných 80 miliónov rokov.

Fakt č. 2: Bzukot, ktorý včela vytvorí značí pohyb jej krídel. Dokáže nimi urobiť až 180 pohybov za sekundu.

Fakt č. 3: Sú neskutočne pracovité. Počas leta vyletujú do „práce“ od skorého rána (4:00 hod.) a pracujú celý deň až do večera (cca 17:00 hod.).

Fakt č. 4: Zdroj nektáru a peľu dokážu nájsť až do vzdialenosti päť kilometrov.

Fakt č. 5: Nález archeológov v Egypte dokazuje, že med má neobmedzenú trvanlivosť. Aj napriek tomu, že bol tisícky rokov starý, stále bol jedlý.

bee fotografia
Photo by Daria-Yakovleva

Fakt č. 6: Pre získanie kilogramu medu musí na zbere nektáru pracovať cca 1100 včiel.

Fakt č. 7: Vďaka schopnosti opeľovať úžitkové plodiny je včela tretím najužitočnejším hospodárskym zvieraťom v celej Európe.

Fakt č. 8: Aj keď to znie neuveriteľne, kráľovná je jediná žena v úli, ktorá má vyvinuté pohlavné ústrojenstvo, robotnice ho nemajú.

Fakt č. 9: Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, tancom, vôňou niekoľkých typov feromónov a zvukmi.

Fakt č. 10: Ak vás pichne včela, mali by ste z daného miesta hneď odísť. Ostatné včely by sa na vás totiž taktiež vrhli, pretože cítia žihadlo.

bee fotografia
Photo by PollyDot

Fakt č. 11: Naše včely sú pomerne mierumilovné z toho hľadiska, že v prípade napadnutia úľa ho bráni približne 30 bojovníčok. U afrických včiel je to oveľa nebezpečnejšie, pretože tam na vás vyštartuje až 10 000 žihadiel.

Fakt č. 12: Včielka počas svojho života postupne prechádza cez profesie opatrovateľky, spracovateľky nektáru, upratovačky, budovateľky plástov, strážkyne úľa a lietavky – tá prináša do úľa nektár a peľ. Svoju životnú púť väčšinou končí po 35 dňoch života.

Fakt č. 13:  Najväčším včelím nepriateľom je sršeň. Zaútočí na nich vtedy, keď nemá dostatok potravy.

Fakt č. 14: Včely nikdy nespia. Občas ich ale môžete pristihnúť pri odpočívaní v prázdnych voskových bunkách.

Fakt č. 15: Sú citlivé na čistotu prírody vo svojom okolí. Stačí, že je použité nevhodné chemické ošetrenie plodín a včely hromadne hynú na otravu jedovatými pesticídmi. Ich prítomnosť je teda znakom čistej prírody.

bee fotografia
Photo by Pexels

Zdroj

 

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.