10 vecí, o ktorých ste nikdy nevedeli, že majú dátum spotreby

17052

Zvyčajne sa obávame iba o dátumy spotreby potravín, ktoré si kupujeme bežne v obchode. Ale verte tomu alebo nie, v skutočnosti existujú dátumy spotreby aj pre veci, ktoré nejeme. Sú určené na to, aby nás chránili, alebo aby zabezpečili, že produkt bude stále bezpečný a stopercentne plniť svoj účel. 

1. Autosedačky

Autosedačka môže doslova zachrániť život vášho dojčaťa alebo dieťaťa, takže sa stále musíte uistiť, že je nainštalovaná správne a že nie je po dátume spotreby. Áno, každá autosedačka má dátum spotreby a zvyčajne je vytlačený na spodnej časti sedadla. Životnosť autosedačky sa líši podľa dátumu výroby a značky. Napríklad autosedačky Graco a Britax majú tendenciu expirovať po šiestich až desiatich rokoch, v závislosti od typu vašej sedačky.

gray and black car seat
Foto od 
Erik Mcleanna 
Unsplash

2. Opaľovací krém

Niektoré opaľovacie krémy nemusia mať dátum spotreby, ale to neznamená, že vydrží navždy. V skutočnosti odborníci tvrdia, že opaľovacie krémy sú vo všeobecnosti účinné iba tri roky, po ktorých začnú strácať svoju účinnosť. Odporúčame zapísať si dátum nákupu na fľašu, aby ste vedeli, že ju máte vyhodiť, keď dosiahnete trojročnú hranicu. Niektoré opaľovacie krémy majú dátum spotreby, takže skontrolujte fľašu a nezabudnite na pokyny.

a person holding a bottle of sunscreen in their hand
Foto od 
Onela Ymerina 
Unsplash

3. Čajové vrecúška

Ak pijete čaj len vtedy, keď ste chorí, čajové vrecúška vo vašej špajzi nemusia byť také účinné, ako keď boli čerstvé, hovoria odborníci. Aj keď sa čaj nemusí nevyhnutne kaziť, podľa výrobcov môže stratiť kvalitu asi po dvoch rokoch. Uchovávajte čaj dlhšie skladovaním v mrazničke.

shallow focus photography cup of tea
Foto od
Nathan Dumlaona 
Unsplash

4. Slnečné okuliare

Netrápte sa hľadaním malého dátumu vytlačeného na vašich slnečných okuliaroch – nenájdete ho. Ale bolo by užitočné, keby keby tam bol. Okrem toho, že slnečné okuliare chránia vaše oči pred slnečným žiarením, blokujú škodlivé UV žiarenie, ktoré by mohlo spôsobiť rakovinu alebo šedý zákal. Podľa vedcov z univerzity v São Paule sú slnečné okuliare postupom času menej účinné pri blokovaní UV žiarenia, čiastočne v dôsledku bežného opotrebovania, kedy môžu byť sklá napríklad poškriabané.

white framed brown lens sunglasses
Foto od 
Sebastian Coman Travelna 
Unsplash

5. Zubná pasta

Zubná pasta nie je vhodným kandidátom na nákup vo veľkom, hoci dátum spotreby tuby závisí od výrobcu a značky. Napríklad zubné pasty Colgate sú vo všeobecnosti dobré len dva roky od dátumu výroby. Ak máte doma nejaké staršie zubné pasty, zvážte ich použitie radšej na domáce projekty, ako je odstraňovanie škrabancov od topánok alebo čistenie žehličky.

a person holding a toothbrush with a toothpaste on it
Foto od 
Nikna 
Unsplash

6. Prilby

Jediná vec, ktorá musí stáť medzi vami a nepríjemným zranením hlavy musí byť prilba v špičkovom stave. Ale stará, ktorá bol vystavená všetkým živlom, nemusí poskytovať dostatočnú ochranu, ktorú potrebujete. Soľ v pote môže korodovať materiály prilby a slnko si vyberá daň aj na plastoch. Seriózni motorkári, či cyklisti, by mali prilby vymeniť každé dva roky, zatiaľ čo tí, ktorí nasadnú na bicykel len raz za čas, môžu čakať štyri, kým si zadovážia nové.

black and orange helmet on black motorcycle
Foto od 
Vander Filmsna 
Unsplash

7. Maskara

Odborníci odporúčajú vyhodiť maskaru asi tri mesiace po jej otvorení. Make-up môže byť kontaminovaný baktériami a jeho umiestnenie v blízkosti oka vás môže vystaviť riziku infekcie. Ak vyschne pred uplynutím troch mesiacov, aj tak ju vyhoďte, odporúča FDA. Ak sa ju pokúsite navlhčiť vodou alebo slinami, pridáte len ďalšie baktérie.

face, eyes, pupil
Foto od 
Bru-nOna 
Pixabay

8. Špongia na telo

Špongia, ktorou sa umývate, nemusí byť taká čistá, ako sa môže zdať. Jednak môžu odumreté kožné bunky uviaznuť v jej zákutiach,  pridajte vlhkosť sprchy, ktorá sťažuje sušenie špongie, čo vytvára prostredie, kde sa darí baktériám. Aj keď tú svoju čistíte v bielidle každý týždeň, prírodnú lufu by ste mali vymeniť každé tri alebo štyri týždne a plastové špongie by mali ísť do koša po dvoch mesiacoch.

zdroj: emily ranquist / shutterstock

9. Batérie

Ak doma nemáte veľa zariadení napájaných baterkami, možno budete chcieť batérie odložiť do budúcna, veď raz sa zídu. Ale ak sa pozriete pozorne, nájdete tam dátum vypršania platnosti. Určité časti batérie časom korodujú a lítium sa rozpadá, čo sťažuje prenos elektriny. Batérie nebudú do tohto dátumu nebezpečné alebo dokonca úplne nepoužiteľné, ale pravdepodobne nebudú fungovať tak dobre ako nové.

assorted color disposable lighter lot
Foto od 
John Cameronna 
Unsplash

10. Hydratačný krém

Telové mlieko ale krém, ktoré je otvorené viac ako dva roky, nebude hydratovať tak efektívne ako nová fľaša. A pokiaľ ide o produkty na tvár v téglikoch, možno budete musieť vymieňať ešte častejšie. Zakaždým, keď tam strčíte prsty, nechátevate baktérie v nádobke. Vymeňte ho po šiestich mesiacoch, aby ste zabránili šíreniu choroboplodných zárodkov a neškodili ste tým svojej pleti.

person holding white round ornament
Foto od 
Nati Melnychukna 
Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre