Súčasti nášho života, ktoré sú mladšie ako by sme si mysleli.

1043

Na svete existujú veci, o ktorých by sme si mysleli, že sú súčasťou života ľudí už poriadne dlhú dobu. Človeku by ani len nenapadlo, že by to mohlo byť inak. Snáď je to preto, že sme naučení brať mnohé veci za samozrejmé, či už sa jedná o rozmanité vynálezy, inštitúcie, povolania alebo zákony. Sme tak pohodlní a rozmaznaní vo svojej podstate, že to všetko považujeme za štandard. 

Ciabatta chlieb bol prvýkrát upečený v roku 1982

1012px Ciabattaport
Zdroj: shutterstock

Chrumkavá kôrka a jemná vzdušná striedka s neskutočnou pórovitosťou, taky je chlieb Ciabatta, ktorý prvýkrát upiekol pekár v roku 1982 v Adrii, malom meste neďaleko Benátok. A aký bol jeho účel? Upiecť chlieb, ktorý by sa svojou chuťou preslávil natoľko, že by sa stal národným chlebom Talianska a konkuroval by francúzskym bagetám.

Rýchla zdravotná služba začala poskytovať odborné služby až na začiatku sedemdesiatych rokov

o d3ce3646a61b238bd993f1c59dcdc092 1024
Zdroj: ranker.com

Časť ich práce mala na starosti buď polícia alebo pohrebná služba. Jeden z prvých programov, ktorý sa následne rozmohol do sveta, bol spustený na pomoc černošskej komunite v Pittsburghu. 

Pred rokom 1970 totiž boli sanitky vybavené pracovníkmi, ktorých odbornosť, vybavenie a predpisy neboli ani zďaleka dostačujúce na vykonávanie tak dôležitej práce. Neskôr sa vytvorili na školách odbory s učebným plánom, po splnený ktorom ste sa stali záchranárom. 

Chodby neboli do roku 1800 až také bežné

Len ťažko si to vieme predstaviť. Často mali domy, kaštiele alebo zámky vstupnú chodbu a izby boli priechodné. Nebolo ničím netradičným, aby sa z jednej izby prešlo do druhej a odtiaľ do ďalšej. Nemuselo sa k nim vchádzať samostatne z chodby – tie sa začali väčšmi využívať až v 19.storočí. 

Sudoku bolo vynájdené v roku 1979 v USA

sudoku u2
Zdroj: ranker.com

Už koncom 19.storočia sa vo francúzskych novinách začali objavovať prvé pokusy o sudoku, ktoré však používali dvojciferné čísla a na vyriešenie vyžadovali aritmetiku, nie logiku. Moderné sudoku bolo vynájdené v roku 1979 v Amerike, ale obľúbeným a vyhľadávaným sa stalo až po jeho predstavení v Japonsku v roku 1984.

Diamantové zásnubné prstene boli spopularizované v roku 1947

1002298453 photo u1
Zdroj: ranker.com

Rakúsky arcivojvoda Maximillian vyrobil prvý diamantový zásnubný prsteň (o ktorom sa podarilo uchovať záznam) a bolo to v roku 1477. Išlo ale, skôr o jeden konkrétny prípad, trend využívania diamantových prsteňov za účelom zásnub sa začal až takmer v polovici 20.teho storočia. Predtým boli zásnubné prstene vyrábané zo zlata, striebra, slonoviny, nie zriedka boli použité aj drahé kovy či drahokamy. 

Do roku 1974 nemohli byť majiteľkami kreditných kariet ženy 

credit card
Zdroj: shutterstock

V Spojených štátoch amerických až v roku 1974 senát schválil zákon o rovnakých podmienkach bankových predmetov pre mužov i ženy. Nebolo možné, aby boli ľudia diskriminovaní na základe pohlavia, rasy, náboženstva alebo národnosti. Predtým sa vyžadovalo, aby k akémukoľvek podpisu prišiel muž a ženy tiež čakali pomerne nepríjemné otázky ohľadom plánovania manželstva či rodiny (napríklad v prípade, že si chceli vziať úver). 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.