8 vecí, ktoré robíme každý deň a nevedomky si tým škodíme

1672

Keď sa povie škodlivé veci v domácnosti, hneď pomyslíme na chemikálie, čistiace produkty, alebo pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné predmety, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa, či voda z vodovodu, nám môžu ubližovať. V tomto článku si spomenieme niektoré z vecí, ktoré pravidelne robíme a používame, no v skutočnosti môžu ohrozovať naše zdravie.

1. Čistenie zubov hneď po jedle

Podľa niektorých zubárov môže čistenie zubov hneď po jedle škodiť zubnej sklovine. Odporúčajú počkať aspoň 30 minút alebo vypiť pohár vody, kým si ich vyčistíte. Aj keď štúdie nemajú jasné výsledky, sú aj iní špecialisti, ktorí tvrdia, že výhody čistenia zubov po jedle prevažujú nad negatívami. Nakoniec ide hlavne o to, čo cítite, že je pre vás najlepšie.

woman in green crew neck shirt holding red lollipop
Photo by National Cancer Institute on Unsplash

2. Voda z vodovodu môže škodiť vašej pokožke

Existujú 2 hlavné veci týkajúce sa vašej vody z vodovodu, ktoré môžu škodiť vašej pokožke. Najprv by ste mali skontrolovať hladinu pH vašej vody, normálne by vaša tvár mala byť okolo 4,7 a pH vašej vody by nemalo byť vyššie ako 5. Druhá vec, ktorá môže škodiť, sú všetky tvrdé minerály, ktoré môže voda z vodovodu obsahovať. Vysoké koncentrácie minerálov, ako je vápnik, horčík a železo, môžu spôsobiť vyrážky a suchosť.

pouring water on person's hands
Photo by mrjn Photography on Unsplash

3. Zrelé zemiaky

Zemiaky sú skvelým zdrojom draslíka a ďalších základných živín. Ale čo sa týka ich konzumácie po tom, čo ich necháte dlhé dni na pulte, tak musíte byť veľmi opatrní. Zemiaky obsahujú prírodné toxíny, ako je napríklad solanín. Nárast týchto toxínov, v dôsledku dlhodobého vystavenia svetlu, môže spôsobiť, že šupka a vnútro zemiakov zozelenie. Ak niekedy zjete zelený zemiak, môžete pociťovať bolesť brucha, žalúdka, vracanie a horúčku a v niektorých extrémnych prípadoch to môže viesť až k paralýze.

rotting potatoes, food, decay
Photo by stheaker on Pixabay

4. Nosenie tesného oblečenia

Podľa dietológa môže nosenie tesného oblečenia zhoršiť akúkoľvek gastrointestinálnu poruchu, ktorú máte. „Priliehavé oblečenie má schopnosť, keď je ‚príliš tesné‘, dodatočne zaťažiť žalúdok a črevá. Ďalšie stavy, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku nosenia príliš tesného oblečenia, sú kvasinkové infekcie a zovretie nervov. Môžete si ľahko overiť, či je váš odev príliš tesný: ak zanecháva stopy na tele alebo ak sa cítite nepohodlne. Ak občas radi nosíte vypasované oblečenie, nemali by ste sa obávať. Ide o dlhodobé nosenie, ktoré môže viesť k zdravotným problémom.

woman wearing black off-shoulder top and blue denim bottoms
Photo by Chema Photo on Unsplash

5. Popcorn v mikrovlnnej rúre

Je nám ľúto, že vám kazíme filmový večer, ale pred niekoľkými rokmi obsahovali pukance pripravené v mikrovlnnej rúre chemikáliu nazývanú diacetyl, ktorá pri vdýchnutí veľkého množstva mohla poškodiť vaše pľúca. Aj keď zvyčajne to boli robotníci z továrne na popcorn, ktorí kvôli tejto zložke ochoreli, vyskytol sa aj prípad, keď sa u muža, ktorý si denne pripravoval takýto popcorn, vyvinulo ochorenie pľúc. Pred niekoľkými rokmi sa niektoré veľké firmy rozhodli vylúčiť túto chemikáliu zo svojich produktov.

zdroj: wikimedia

6. Vopred nakrájané ovocie zo supermarketu

Pokiaľ ide o nákup už vopred nakrájaného ovocia, musíte byť opatrní, pretože si nikdy nemôžete byť istí, či boli pri krájaní v obchode vykonané správne sanitárne opatrenia. Môže existovať riziko nákazy E. coli, salmonelou a inými bakteriálnymi patogénmi, hoci je to zriedkavé. V Kanade bola vykonaná štúdia, kde vedci zistili, že je relatívne bezpečné konzumovať vopred nakrájané ovocie a zeleninu. Ale bolo však niekoľko prípadov, kedy našli dostatok baktérií na to, aby spotrebitelia ochoreli.

zdroj: wikimedia

7. Obedáre s plesňou

Asi každému z nás sa už stalo, že jedlo necháme v chladničke, prípadne ho preložíme do uzavretej nádoby a úplne naň zabudneme. Potom o pár dní neskôr už má na sebe pleseň. Existujú rôzne druhy plesní. Niektoré z nich môžu spôsobiť alergické reakcie, dýchacie problémy, v niektorých prípadoch, ak produkujú jedovaté látky, môžete aj ochorieť. Ak narazíte v chladničke na nádobu už s plesnivým obsahom, buďte opatrní pri vyhadzovaní jej obsahu, aby ste náhodou nevdýchli jeho spóry. Môže to spôsobiť vážne ochorenie dýchacích ciest. Pri umývaní riadu je potrebné nádobu aj vydezinfikovať.

zdroj: wikimedia

8. Vaše mydlo

Môže to byť pre vás prekvapením, pretože mydlo koniec koncov veci predsa čistí. Ale môže sa aj zašpiniť. Keď vám spadne mydlo na špinavú podlahu, podlaha sa nevyčistí, ale mydlo môže zachytávať špinu a mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie. Čo musíte urobiť, akokoľvek divne to znie, je opláchnuť a umyť mydlo, aby sa tieto mikroorganizmy zmyli a odstránili.

a block of soap sitting on top of chopsticks
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre