Vedci objavili vyše 100 nových druhov života

711
lizard fotografia
Autor: skeeze – https://pixabay.com/en/users/skeeze-272447/

Vedci objavili až 115 nových druhov v juhovýchodnej Ázii, v oblasti rieky Mekong. Najzaujímavejšie budú asi krokodílí jašter a korytnačka, ktorá požiera slimáky.

Všetky tieto nové druhy sú spomenuté v článku nazvanom Stranger Spieces, ktorý vydala minulý týždeň nezisková organizácia WWF, alebo po našom Svetový fond na ochranu prírody. Je to súhrn objavov za rok 2016 a zahŕňa celkovo 2 druhy rýb, 3 nové cicavce, 11 obojživelníkov, 11 druhov plazov a 88 nových druhov rastlín. Oblasti výskumu boli najmä Kambodža, Laos, Mjanmarsko, Thajsko a Vietnam.

Jeden z nových druhov je vietnamský krokodílí jašter. Ide o jaštera stredného vzrastu, ktorý žije v stále zelených a vodnatých lesných biotopoch na juhu Číny. Tento plaz bol objavený doktorom Thomasom Zieglerom a jeho výskumným tímom. Bol zverejnený vo viacerých komiksových časopisoch, ktoré majú za cieľ naučiť deti o tom, aká dôležitá je ochrana týchto plazov. WWF varuje, že tento konkrétny druh je kvôli naďalej miznúcim prirodzeným prostrediam, ťaženiu uhlia a odchytávaniu týchto plazov, veľmi ohrozený. Vo Vietname je ich údajne menej než 200, čo je podľa doktora Zieglera žalostne málo.ň

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre