Vedci prišli na to, že tvárové štíty sú na takmer 100% neúčinné pri bráneniu prenášania kvapôčok

2410

Riken, vládou podporované výskumné stredisko v japonskej Kobe, uskutočnilo štúdiu o šírení koronavírusu pomocou Fugaku, teda najrýchlejšieho superpočítača na svete a zistilo sa, že takmer 100 percent vzdušných kvapôčok menších ako 5 mikrometrov uniklo cez tieto tvárové štíty. A asi polovica kvapôčok s väčším rozmerom ako 50 mikrometrov si našla cestu spoza štítu von.

Makoto Tsubokura, vedúci vedeckého tímu v Rikene uviedol, že simulácia kombinovala prúdenie vzduchu s reprodukciou desiatok tisíc kvapiek rôznych veľkostí, od menej ako 1 mikrometrových do kvapôčiek o veľkosti niekoľkých stoviek mikrometrov. Makoto zároveň varoval pred nosením plastových tvárových štítov ako alternatívnych masiek. „Podľa výsledkov simulácie je bohužiaľ účinnosť ochranných prostriedkov na tvár pri prevencii šírenia kvapôčok z úst infikovanej osoby v porovnaní s rúškami obmedzená,“ uviedol Tsubokura. Platí to najmä pre malé kvapôčky, ktorú sú menšie ako 20 mikrometrov.

Spoločnosť Fugaku nedávno tiež zistila, že rúška vyrobené z netkanej textílie dokážu účinnejšie blokovať šírenie COVID-19 vzdušnými kvapôčkami ako tie, ktoré sú vyrobené z bavlny alebo polyesteru. Štíty ale nosiť môžete, no najlepšie urobíte, ak to bude v kombinácii s rúškom.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre