Veľké katastrofy, ktorých náprava a odstránenie škôd stálo nemálo peňazí, čo bolo však horšie o život prichádzali aj ľudia

998

Po celé desaťročia tie najbystrejšie mysle na svete vytvárali úžasné inžinierske diela – budovy, mosty a formy dopravy, žijeme predsa v ére pokroku. Niekedy však pri týchto projektoch dôjde k chybe, či už v konštrukcii alebo možno aj v dizajne. Alebo možno to bola vonkajšia sila, ktorá spôsobila problém. Tak či onak následkom bola veľká nehoda. A následná oprava bola neskutočne drahá. Tu je niekoľko príkladov z reálneho života. 

Yellowstonský požiar z roku 1988

Zdroj: shutterstock

Požiar, ktorý vypukol v roku 1988, bol najväčší v histórii Yellowstonského národného parku. Spočiatku išlo len o niekoľko malých, jednotlivých požiarov. Čoskoro sa však spojili do obrovského požiaru, ktorý horel celé mesiace. Prvýkrát vo svojej histórii museli park zatvoriť. Požiar trval, kým konečne nezačalo pršať. Do tej doby bolo spálených 793 880 akrov a zomreli dvaja civilisti. Celé to stálo vyše 267 miliónov dolárov.

Kolaps obchodného domu Sampoong

Zdroj: shutterstock

V roku 1987 skupina Sampoong postavila svoj vlastný obchodný dom na skládke. Vedúci stavebnej divízie, Lee Joon, zmenil dizajn, aby odstránil niektoré nosné stĺpy v prospech eskalátorov. Zatiaľ čo Woosung Construction, skupina pôvodne zodpovedná za výstavbu, odmietla zmeny, Joon ich jednoducho vyhodil a aj tak pokračoval. Joonova nevedomosť, ako aj ich ignorovanie trhlín a varovných signálov pred akciou, stálo život množstvo ľudí. Pri páde budovy v roku 1995 zomrelo 502 ľudí a 1 445 bolo zranených. Udalosť tiež spláchla 364 miliónov dolárov do kanála.

Fiasko s počítačovou manipuláciou s batožinou na letisku Denver v roku 2005

Zdroj: shutterstock

V roku 2005 sa letisko v Denveri pokúsilo o nový počítačový, automatizovaný systém na manipuláciu s batožinou a reklamáciou batožiny. Netreba dodávať, že sa to nepodarilo. Poruchy softvéru spôsobili, že systém „zjedol“ batožinu ľudí. A keďže dizajnéri nepredpokladali, aké komplikované to v skutočnosti bude, neexistovali žiadne systémy obnovy alebo zálohovania. Takže ani nebolo možné ho reštartovať. Toto celé stálo ľudí 410 miliónov dolárov.

Povodeň v Pennsylvanii v Johnstowne

Zdroj: shutterstock

K povodni v Johnstowne došlo v roku 1889 zlyhaním priehrady South Fork Dam. Miestni ju nazývajú Veľkou povodňou z roku 1889. Po nezvyčajne silnom daždi už priehrada jednoducho nedokázala zadržať vodu. Navyše bohatí členovia klubu South Fork Fishing & Hunting Club svojou činnosťou priehradu narušili, čo viedlo k jej neschopnosti odolávať búrkam. A kvôli zatajovaniu vyšetrovania povodní sa to zistilo až v roku 2016. Povodeň spôsobila 2 209 úmrtí a škody vo výške 484 miliónov dolárov.

Zrútenie mosta Sunshine Skyway Bridge

Zdroj: shutterstock

9. mája 1980 zasiahol Tampu na Floride obzvlášť silný dážď. Bola to búrka, ktorá spôsobila, že nákladná loď narazila do mosta Sunshine Skyway Bridge. Od nárazu do podporného stĺpa okamžite spadlo takmer 1200 stôp vozovky. Pri páde zahynulo 35 ľudí a ešte viac bolo zranených. Kapitán lode John Lerro bol zbavený akéhokoľvek obvinenia zo zanedbania svojich povinností, ale oprava mosta stála viac ako 634 miliónov dolárov.

Bhópálska katastrofa

Zdroj: shutterstock

Bhópálska katastrofa z roku 1984 je považovaná za jednu z najhorších priemyselných katastrof v histórii. Odhaduje sa, že zomrelo 3 787 ľudí, hoci ich mohlo byť viac. Vzhľadom na výšku škôd a expozície by to mohlo byť okolo 16-tisíc. Okrem toho bolo zranených 558 125 ľudí. Išlo o masívny únik pesticídov, pričom mnohé nádrže v závode ich nedokázali udržať na uzde. Nehovoriac o tom, že ostatné dôležité bezpečnostné zariadenia jednoducho neboli dodržané. Okrem hrozného počtu obetí stála oprava Bhópálu 860 miliónov dolárov.

Kolaps na letisku Charlesa de Gaulla

Zdroj: shutterstock

V roku 2004 sa terminál na letisku Charlesa de Gaulla zrútil. Mal množstvo konštrukčných chýb vrátane problémov s betónovým stropom. Štúdia uviedla, že kolísanie teploty spôsobilo rozťahovanie a zmršťovanie vonkajšej ocele. Dizajnér Paul Andreu obvinil spoločnosti, ktorá ho postavili, že nezabezpečili bezpečnosť železobetónu. Oprava celej veci stála 900 miliónov dolárov.

B-2 Pád tajného bombardéra

Zdroj: shutterstock

V roku 2008 jedno z týchto lietadiel na Andersenovej leteckej základni na Guame pri štarte narazilo prednou časťou do dráhy. Dvom členom posádky sa podarilo bezpečne katapultovať, ale lietadlo spôsobilo škody vo výške 1,4 miliardy dolárov. Bola to najdrahšia letecká nehoda v histórii.

Ponorka Navantia, ktorá sa nemôže vynoriť

Zdroj: shutterstock

V roku 2013 španielska vláda poverila spoločnosť Navantia výrobou novej, najmodernejšej ponorky Isaac Peral. Príslušná ponorka však bola navrhnutá tak, že mala príliš veľkú hmotnosť. Aj keď sa mohol v pohode potopiť, potom sa už nedokázal vynoriť. Tento dizajn sa nedostal do výrobnej fázy, no celý debakel stál španielsku vládu 2,2 miliardy dolárov.

Potopenie tankeru Prestige

Zdroj: shutterstock

Prestige bol tanker, ktorý v roku 2002 viezol 77 000 ton ťažkého ropy pri pobreží Španielska. Vtedy búrka spôsobila prasknutie jedného z tankov. To spôsobilo, že sa plavidlo potopilo. Do vody sa vyliala ropa, ktorá zabila veľké množstvo zvierat, či už rýb, vtákov alebo divej zveri. Dopad bol prirovnaný k úniku ropy Exxon-Valdez, ku ktorému došlo v roku 1989. Vyčistenie úniku stálo 2,8 miliardy dolárov.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre