Veľkolepé synagógy, ktoré vám vyrazia dych. Dve z nich môžete nájsť neďaleko nás.

541

Niet pochýb o tom, že kostoly sú veľmi obľúbené turistické miesta. A niet sa tomu čo čudovať – nemusíte byť práve zarytý veriaci, aby ste dokázali oceniť ich hodnotu. Stačí, ak sa zaujímate o históriu alebo jednoducho dokážete oceniť krásu v podobe veľkolepej architektúry. Podobne obľúbeným miestom ako kostoly sú aj synagógy. 

Tie zažívali svoje najťažšie obdobie práve počas 2.svetovej vojny – mnohé boli totiž zničené pri bojoch alebo sa skrátka využívali na iné účely. Našťastie nie všetky boli nenávratne zdemolované. Mnohé zostali takpovediac nedotknuté a my vám teraz chceme predstaviť 5 synagóg, ktoré sú považované za najkrajšie. 

Španielska synagóga, Praha, Česká republika

e2cbda80 4f85 4288 94ed 3b4b0d446a6c
Zdroj: wikimedia common

Na mieste kde sa v súčasnosti nachádza, pôvodne sídlila modlitebňa, ktorá bola postavená už v 12.tom storočí. Synagóga ako ju môžete vidieť aj dnes bola postavená v roku 1868. Hlavnými architektmi synagógy boli Josef Niklas a Jan Bělský. 

Steny sú v maurskom štýle, ktorý jej dodáva veľmi honosný vzhľad. Dnes slúži aj ako múzeum, kde nájdete mnohé informácie o židovskej komunite v Českej republike. Zachytáva všetky dôležité informácie z 19. a 20. storočia, nevynímajúc ťažké obdobie holokaustu.

Synagóga na ulici Eldridge, New York, USA

3094613
Zdroj: shutterstock

Stačí do nej vojsť a nebudete vedieť kam sa skôr pozrieť. Snáď ako prvé vám padne zrak na dominantné okrúhle okno. Je to práve vďaka jeho nádhernej mozaike – tak trochu pripomína letnú nočnú oblohu s hviezdami. Synagóga bola postavená v roku 1887. A kto ju postavil? Židovskí imigranti. Po jej otvorení bola veľmi obľúbená, pretože predstavovala najkrajšiu stavbu vo štvrti. Potom však niekoľko rokov chátrala a museli ju rekonštruovať. 

Dnes funguje tiež už len ako múzeum, v ktorom môžete nájsť obrazy umelkyne Debry Olin – tá vo svojej tvorbe zobrazuje tradičné zvyky komunity. Tiež tu môžete nájsť menoru v rôznych vzácnych historických podobách.

Veľká synagóga, Budapešť, Maďarsko

img 6711
Zdroj: shutterstock

Ak sa pýtate, kde by ste mohli nájsť najväčšiu synagógu v Európe, odpoveďou je Budapešť. Postavená bola okolo polovice 19.storočia. Jej dominantou je fasáda, kde sa nachádza viacero výrazných prvkov. Vo vnútri môžete obdivovať nádherne zdobený strop, na ktorom sa vynímajú robustné lustre. 

Synagóga bola do určitej miery poškodená, preto ju čakala rozsiahla rekonštrukcia. Jej kapacita je približne 5 tisíc ľudí – 3 tisíc miest je na sedenie a zvyšok na státie. V súčasnosti, keď sa rozhodnete ju navštíviť, môžete mať šťastie na koncert vážnej hudby, ktorý sa tu koná pravidelné. 

Synagóga na Rykestrasse, Berlín, Nemecko

Berlin Synagoge Rykestrasse Eingang
Zdroj: wikimedia common

Za vznikom tejto synagógy stojí Johann Hoeniger, ktorý patril medzi známych architektov v židovskej komunite. Posledné práce na nej dokončili v roku 1904. V roku 1938 sa však stala terčom nacistickej agresie, kedy bola veľká jej časť zničená. Napriek tomu sa tu stále slúžili bohoslužby aj s veriacimi. Potom ju však nacisti zabrali a využívali ju na uskladnenie potravín. Po vojne však bola opravená a v súčasnosti sa jej priestory využívajú na prevádzku školy. 

Veľká synagóga, Edirne, Turecko

depositphotos 588978668 stock photo edirne turkey october 2021 great
Zdroj: wikimedia common 

Túto synagógu (ako aj ďalších 11) v tureckom meste Edirne postihla veľká katastrofa v podobe vyhorenia. Ľudia sa tým však nenechali odradiť. Spojili sa a synagógu opravili. Pridali do nej pár modernejších prvkov a po prvýkrát od nešťastnej udalosti ju otvorili pre verejnosť v apríli 1909. Dlho však obnovená nezostala – postupne chátrala a po kríze s Izraelom sa z nej stala ruina.  Židovská komunita sa však opäť rozhodla investovať do jej obnovy a v roku 2015 ju opäť otvorili. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.