Príjmy v Nórsku sú verejne dostupné – zaujímal by vás plat vášho suseda?

212

Nórsko má skutočne jedinečný prístup k transparentnosti príjmov. Od roku 2001 krajina prijala tzv „transparentnosť odmeňovania“, čo znamená, že každý občan má jednoduchý prístup k informáciám o plate iného občana a o tom, koľko zaplatil na daniach.

Zdroj Gautam Arora

V minulosti boli informácie o platoch publikované v knihe a zoznam všetkých príjmov, majetku a platieb daní bolo možné nájsť na poličke vo verejných knižniciach. V súčasnosti sú tieto informácie dostupné online.

Spočiatku sa pre mnohých Nórov stalo formou zábavy kontrolovať, koľko zarábajú ich priatelia. Základným cieľom je však vybudovať dôveru v daňový systém a systém sociálneho zabezpečenia. Vďaka tejto transparentnosti občania vedia, kam idú ich peniaze z daní.

Vysoká daň z príjmu

Nóri platia relatívne vysoké úrovne dane z príjmu. V porovnaní s priemerom EÚ 30,1 % je to v Nórsku 40,2%.

Úzke rozdiely v odmeňovaní Nórov

Mzdy v mnohých sektoroch sú stanovené prostredníctvom kolektívnych zmlúv, čo vedie k relatívne malým rozdielom v odmeňovaní. Nórsko je podľa Svetového ekonomického fóra na treťom mieste zo 144 krajín, pokiaľ ide o mzdovú rovnosť za podobnú prácu.

Opatrenia týkajúce sa anonymity

Vláda však zaviedla opatrenia, aby odradila ľudí od nadmerného „šmírovania“. Občania sa teraz musia na prístup k daňovým údajom prihlásiť pomocou svojho rodného čísla a anonymné vyhľadávanie už nie je možné. Táto zmena obmedzila mentalitu „Peeping Tom“ (osoba, ktorá tajne sleduje alebo pozoruje iného človeka) a podporuje zodpovedné používanie informácií.

Stručne povedané, záväzok Nórska k transparentnosti príjmov podporuje dôveru, spravodlivosť a zabezpečuje, aby boli občania dobre informovaní o svojom finančnom systéme.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre