Veríte tomu, že “detektory lži” sú stopercentné? Tu sú dôkazy, že to tak ani zďaleka nie je!

1147

Vo filmoch vidíme ako zločincov napájajú na detektor lži, vďaka ktorému ich môžu dokonale usvedčiť. Ojedinele sa používa aj v praxi, no jeho presnosť a dôveryhodnosť, je možno prekvapivo, veľmi nízka. Moderné polygrafy sú o niečo presnejšie ako tomu bolo v minulosti, no i tak nie je ničím výnimočným oklamať ich.

Ako to prebieha, ako sa to vyhodnocuje a aké sú možnosti prekabátiť tento prístroj, sa dozviete v našom dnešnom článku. Stále však ide o staršiu technológiu, ktorej používanie je veľmi komplikované. Napokon sami zistíte, aké úskalia sa za tým skrývajú.

Proces klamania sa fyziologicky nemusí vôbec prejaviť

Zdroj Motoki Tonn

Len si spomeňte a predstavte, ako sa navonok prejavuje strach, oproti tomu obyčajné klamstvo nespôsobí vôbec nič. Polygraf funguje na princípe merania srdcovej frekvencie, krvného tlaku, potenia a zrýchleného dýchania, pričom žiadny z týchto príznakom nepoukazuje na to, či hovoríte pravdu alebo klamete. Môže poukázať len na skutočnosť, že ste v strese. Čo môže byť v spojitosti s klamstvom alebo tiež s výsluchom.

Tento princíp je teda veľmi podobný čínskemu postupu, kedy Číňania predpokladali, že klamár máva sucho v ústach, tak mu ich naplnili ryžou – ak sa mu ryža prilepila na podnebie, bol usvedčený.

Operátori musia rozhodnúť ako “vyzerá” klamstvo

Zdroj: wikimedia common

Aby to bolo každému jasné, ku každému detektoru patrí operátor, ktorého úlohou je vyhodnocovať záznamy. Zároveň kladie subjektu najskôr kontrolné otázky, aby videl krivku záznamu, keď hovorí pravdu a prípadne, keď klame. Potom nasledujú otázky, ktoré sú predmetom záujmu a záznam pri odpovediach sa nakoniec “porovná” so vzorom predstavujúcim kontrolné otázky.

Ide o testy, ktoré vedia zachytiť iba úzkosť

Zdroj: google images

Ako sme spomínali vyššie, polygrafy zaznamenávajú fyzickú reakciu, ktorá sa teoreticky môže objaviť ako odchýlka pri klamstve, ale zväčša je pozorovaná po celý čas, keďže vypočúvaný človek môže úplne normálne trpieť pri výsluchu úzkosťou. Tá nám ale skresľuje reálne výsledky.

Pravdou ale je, že klamári menej pociťujú úzkosť, pretože si príliš veria. Zväčša sa jedná o chronických klamárov, ktorí majú celoživotnú prax a nič ich nedokáže len tak rozhodiť.

Príkladom sú dvaja federálni agenti, ktorí celý život bez problémov prechádzali cez polygrafy, boli však špiónmi pre Sovietsky zväz, preto museli vedieť dokonale klamať – to bola ich práca.

Tréningom ich môžete oklamať

Zdroj: google images

Zarážajúce je, že dokonca existujú inštruktori, ktorí ponúkajú lekcie ako polygraf oklamať. Dôležitý je tréning súhry pokojného myslenia s absenciou nepriaznivých fyzických prejavov.

Snáď najšokujúcejším príkladom je neúspešný test Garyho Ridgwaya, muža, o ktorom sa neskôr vďaka dôkazom DNA zistilo, že je sériovým vrahom. Tvrdil, že test na detektore lži oklamal tým, že sa absolútne uvoľnil, relaxoval a nedovolil si vzrušovať sa.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre