Vesmírna záhada? Táto planéta je ako cukrová vata, prečítajte si ako je to možné.

320

Predstavte si planétu tak ľahkú, až je podobná cukrovej vate. Znie to ako fikcia, však? No vedci objavili práve takú planétu a pomenovali ju WASP-193b. Ako je to možné? Odpoveď vás prekvapí.

Objav nového sveta

Takto si predstavuje planétku umelá inteligencia

Medzinárodný tím vedcov v rámci projektu „Wide Angle Search for Planets“ (WASP) zistil prítomnosť nového vesmírneho giganta. Pomocou observatórií na severnej aj južnej pologuli skúmali svetelnú jasnosť tisícok hviezd na oblohe. Z týchto pozorovaní dokázali vypočítať veľkosť planéty, ktorá je približne jeden a pol krát väčšia ako Jupiter, najväčšia planéta v našej slnečnej sústave.

Vedci zistili, že WASP-193b má neuveriteľne nízku hustotu, a to vďaka tomu, že je zložená prevažne z hélia a vodíka – najľahších plynov.

 

Ako cukrová vata?

Julien de Wit, profesor na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a spolautor štúdie, prirovnáva planétu ku cukrovej vate kvôli jej nízkej hustote. „Planéta je v podstate super „nafufňaná“ ,“ dodal. Táto analógia vysvetľuje, prečo je porovnávanie s cukrovou vatou také presné – obe sú z väčšej časti zložené zo vzduchu.

Nezodpovedané otázky

Napriek úspešnému objavu pred vedcami stále stoja nové otázky. Ako sa môže tak veľká planéta vytvoriť a mať pritom tak nízku hustotu? Francisco Pozuelos, astronóm z The Institute of Astrophysics of Andalusia, priznáva: „Nevieme vysvetliť, ako sa táto planéta stvorila.“

Aby našli viac odpovedí, plánujú vedci bližšie skúmať atmosféru WASP-193b. Možno nám tieto ďalšie výskumy pomôžu pochopiť, aké procesy viedli k vzniku tejto fascinujúcej vesmírnej záhady.

BBC

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre