Prvý satelit, zviera a človek – známe i menej známe prvenstvá týkajúce sa vesmíru. O koľkých z nich ste vedeli?

351

Vesmírom sa zaoberali ľudia už od nepamäti, snažili sa ho skúmať, objavovať a bádať v ňom. Možnosti však mali obmedzené a tak museli pracovať aj na nich. Potom si asi viete predstaviť, aký ohromný úspech priniesla výprava prvého satelitu na svete do vesmíru! Bolo to prvenstvo, o ktorom sa učí v škole a ľudia sú naň právom hrdí. A tak to všetko ešte len začalo. Napriek tomu, že existuje isté napätie medzi Ruskom a Spojenými štátmi americkými, poďme sa pozrieť vedeckými očami na historické prvenstvá týkajúce sa vesmíru. Vzdajme holt moderným technológiám a možnostiam, ktoré nám ľuďom prinášajú.

S heslom na perách od Neila Armstronga: „Malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.”

1957 – Prvý satelit na obežnej dráhe Zeme

800px Sputnik asm
Zdroj: wikimedia common

4. októbra 1957 Sovietsky zväz s veľkým očakávaním poslal do vesmíru prvý satelit na svete, ktorý niesol meno Sputnik. Tým sa ale započali nikdy sa nekončiace nepísané preteky medzi Amerikou a Ruskom. 

1957 – Prvé zviera vo vesmíre

Laika Soviet dog
Zdroj: wikimedia common

Prvé zviera, ktoré bolo poslané zo Zeme, aby navštívilo vesmír, bola sučka menom Laika, ktorá pochádzala z Ruska a pravdepodobne sa jednalo o kríženca. Výpravy do vesmíru sa zúčastnila v roku 1957 v Sputnik II. Tam prežila celých sedem dní, čím dokázala, že vo vesmíre môžu prežiť aj živé bytosti. Nakoľko však nebol spôsob ako dopraviť Laiku späť na Zem bola tiež prvým tvorom, ktoré vo vesmíre zomrelo. Stala sa však slávnou. 

1961 – Prvý človek vo vesmíre

yuri gagarin de2f1w yurigagarin web
Zdroj: shutterstock

Kto by si to náhodou nepamätal zo školských osnov, prvým človekom vo vesmíre bol muž menom Jurij Gagarin, ktorý opustil planétu Zem 12. apríla 1961. Avšak, keď sa chcel vrátiť späť na Zem nastali isté problémy, a tak sa z Vostoku 1 musel katapultovať a za pomoci padáka pristáť na Zemi. 

1961 – Prvá osoba, ktorá strávila vo vesmíre viac ako deň 

Gherman Titov bol prvý človek, ktorý strávil vo vesmíre viac ako jeden deň. Písal sa rok 1961 a do vesmíru bol vypravený na Vostoku 2.

1963 – Prvá žena vo vesmíre

4 d1aa3b6b3b53661d256f5329f83f3a16b3da5af4
Zdroj: wikimedia common

Prvenstvo ženy vo vesmíre právom patrí Valentine Tereškovovej žene sovietskej národnosti, ktorá sa do vesmíru dostala 16. júna 1963 na palube Vostok 6. Vo vesmíre strávila sama tri dni. 

1967 – Prvá osoba, ktorá zomrela vo vesmíre

Kozmonaut Vladimir Komarov zomrel pri havárii Sojuzu 2 pri jeho návrate späť na Zem 24. apríla 1967. 

1969 – Prvý človek na Mesiaci

1200px Neil Armstrong pose
Zdroj: wikimedia common

Prvým človekom, ktorý pristál na Mesiaci a prešiel sa po jeho povrchu zanechajúc tam svoj odtlačok bol američan Neil Armstrong. Jeho výprava sa do vesmíru vybrala 20. júla 1969. Tam vyriekol svoju slávnu vetu, ktorú si vypočuli milióny ľudí. Túto historickú udalosť bolo totiž možné sledovať naživo v televízii. 

1970 – Prvá vesmírna záchrana

V roku 1970, po výbuchu kyslíkovej nádrže na palube Apolla 13, Mission Control pomohla posádke bezpečne sa vrátiť na Zem. Príbeh vyrozprával veliteľ misie Jim Lovell vo svojej knihe a dozvedieť sa o ňom môžete dokonca i vo filmovej verzii s názvom Apollo 13 (1995).

1976 – Prvý bližší náhľad planéty Mars

1976 first mars landing photo u3
Zdroj: ranker.com

Vesmírna sonda, poslaná na prieskum planéty Mars, Viking 1 odoslala prvé snímky z jeho povrchu 20. júla 1976.

1990 – Prvý vesmírny ďalekohľad

V roku 1990 raketoplán nasadil Hubblov vesmírny teleskop. Tento unikátny prvok pokrokovej technológie umožnil ľuďom dôkladnejšie nazrieť do vesmíru. 

2003 – Prvá osoba, ktorá sa oženila z vesmíru

2003 first person to be married from space photo u3
Zdroj: ranker.com

Išlo o ruského kozmonauta Jurija Malenčenko, ktorý mal mať svadbu 10. augusta 2003. V tom čase sa však nachádzal vo vesmíre, no ani to mu nemohlo zabrániť v tom, aby sa oženil. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.