Mestá, ktorým Vianoce doslova pristanú. Predstavíme vám hotové rozprávkové krajiny.

239

Vianoce sú nepochybne najkrajšími sviatkami v roku a to hneď z niekoľkých dôvodov – stretávajú sa rodiny, priatelia, skrátka ľudia, ktorí sa dlho nevideli, vo všeobecnosti sme šťastnejší, láskavejší a milší, máme väčšiu ochotu pomáhať. Neodmysliteľne k Vianociam patrí aj sneh v podobe krásnej súvislej prikrývky a potom aj vianočné trhy, punč, piesne a svetielka.  

Aké by to boli sviatky bez poriadnej výzdoby? Kombináciou všetkých týchto drobností vznikajú naozaj nezabudnuteľné sviatky, dni pokoja a lásky nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Poďme spoločne nakuknúť do miest, ktoré pripomínajú hotovú zimnú rozprávku. Pokochajte sa pohľadom na ne a možno vás to i inšpiruje ich navštíviť. Možno ešte tento, prípadne budúci rok. 

Mestečko Santa Clausa, Laponsko

710173
Zdroj: wikimedia common
image
Zdroj: wikimedia common

Legendy hovoria o tom, že práve toto mesto by malo byť domovom Santa Clausa. A práve to bola ideálna príležitosť na to, aby tam tamojší obyvatelia vybudovali naozaj krásne a bájne vianočné mestečko, také aké môžete vidieť vo filmoch, či vlastných búrlivých predstavách. Každý dom je vyzdobený tak, aby pripomínal rozprávkovú krajinu. Sú tu i rôzne obchody s darčekmi, luxusne vyzdobené reštaurácie i hotely. A dokonca tu nájdete i dom pána a pani Clausových, s ktorými sa môžete aj odfotiť. 

Bruggy, Belgicko

brugge xmas profile
Zdroj: wikimedia common

K tuhej zime a vianočnému obdobiu okrem teplého čaju, vareného vína alebo punču neodmysliteľne patrí aj horúca čokoláda. A práve ňou sa preslávilo toto malé belgické mestečko, môžete si ju tam vychutnať vo viacerých variáciách, najlepšia je však práve tá klasická s kopčekom šľahačky posypaná voňavým korením. Centrum tohto mesta je vždy ozdobené tisícami drobných svetielok, ktoré lemujú okraje jednotlivých domčekov, ich okná a dvere. Už zdiaľky vám teda dokážu navodiť perfektnú vianočnú atmosféru. Tiež sa tu každoročne nachádza veľká ľadová plocha, kde môžete otestovať svoje krasokorčuliarske schopnosti. 

Colmar, Francúzsko

thio noel colmar aaa nis for 1600x900 1
Zdroj: wikimedia common
71256c9fde6d64d2c126232f3a0a172f
Zdroj: wikimedia common

Niektoré mestá sa musia extrémne snažiť, aby vytvorili tú správnu atmosféru, ale potom sú tu aj také, kde už samotná architektúra je magická. Centrum francúzskeho mesta Colmaru tvoria stredoveké domčeky, ktoré sú počas sviatkov nádherne ozdobené svetelnými reťazami. Vianočná prechádzka ulicami vás na chvíľku vráti späť v čase a prinúti vás zasnívať sa o tom, ako kedysi slávili tieto dni predošlé generácie. 

Grindelwald, Švajčiarsko

Screenshot 20231224 005835
Zdroj: wikimedia common

Nie všetci obľubujú veľké mestá, veľa svetielok, hluku, zhonu a do toho enormne veľkolepú výzdobu. Sú ľudia, ktorí dávajú prednosť pokojnejšej atmosfére a malým útulným dedinkám. Takou je dedinka Grindelwald v obklopení švajčiarských Álp. Ľudia tu v podstate bývajú v horských chatách, kde panuje komorná priateľská atmosféra. 

Jokkmokk, Švédsko

Gems jokkmokk market 15
Zdroj: wikimedia common
Gems jokkmokk market 11
Zdroj: wikimedia common

Švédsko už samo o sebe je rozprávkovou krajinou, hlavne počas zimy. Mesto Jokkmokk však vyniká spomedzi všetkých iných miest, ktoré by sa ale nepochybne tiež dostali na popredné miesta v zozname krásnych a jedinečných vianočných zákutí. Jednak tu narazíte na nádhernú prírodu zabalenú pod prikrývkou snehu – ide totiž o veľmi chladnú lokalitu, kde je veľkú časť roka sneh. Preto tu môžete vidieť záprahy sobov a ako bonus máte možnosť pozorovať polárnu žiaru. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.