Viete si predstaviť svet po výbuchu jadrovej bomby? Čierny dážď, zima a konzervy

2380

Po výbuchu atómovej bomby by náš svet už nikdy nebol ako predtým. Stačí stlačiť spúšť a všetko bude inak. Vedci vymysleli niekoľko simulácií a testov, aby zistili, ako by po takejto explózii vyzeral svet. Tu sa dozviete o 6 veľmi pravdepodobných následkoch.

Spustí sa čierny dážď

Už v prvých momentoch po výbuchu by sa spustil čierny dážď, a to nie hocijaký. Kvapky by boli veľké a s olejovou štruktúrou. Pokryli by celé okolité územie a ich rádioaktivita by bola 100–násobne vyššia, ako keby ste sa postavili na miesto výbuchu. Po explózii v Hirošime sa spustil takýto čierny dážď, ktorý pokryl územie s polomerom 20 km od epicentra.

pixabay.com, public domain

Elektromagnetický impulz vyradí elektrinu z činnosti

Výbuch jadrovej bomby spustí elektromagnetický impulz, ktorý je schopný znefunkčniť elektrický systém celej krajiny a v prípade viacerých bômb aj celého sveta. To znamená, že po explózii prestanú fungovať svetlá, všetky dáta v počítačoch budú nepoužiteľné, ale čo je najhoršie, že bez elektriny nebudú pracovať ani čističky vôd. A bez pitnej vody jednoducho neprežijeme.

pixabay.com, public domain

Oblaky dymu zakryjú slnko

Okamihy po výbuchu bude celé jeho okolie v plameňoch. Horieť bude všetko, budovy, lesy, plasty, dokonca aj asfalt. Z tohoto ohňa vystúpi k oblohe toxický dym plný sadzí, ktorý zakryje slnko aj celú oblohu. Vedci sa domnievajú, že môže trvať až 30 rokov, kým sa nebo vyčistí od čiernych a šedých oblakov z tohto dymu. Celé desaťročia nikto neuvidí čistú oblohu.

pixabay.com, public domain

Nastane taká zima, že nebudeme môcť pestovať potraviny

Vzhľadom na to, že bude slnko blokované tmavým dymom, klesne teplota na Zemi. Vedci si myslia, že by mohol nastať pokles až o 20 stupňov Celzia. Pri takejto teplote sa s pestovaním ovocia, zeleniny a iných plodín môžeme rozlúčiť. Síce nenastane nová doba ľadová, ale podmienky budú aj tak komplikované.

pexels.com, public domain

Miliardy ľudí budú hladovať

Pri celosvetovej apokalypse s vysokou radiáciou a nízkymi teplotami bude taký nedostatok jedla, že len málokto nebude hladný. Na súši budú zvieratá hynúť, rastliny nebudú rásť a ani ryby v oceánoch nebudeme môcť kvôli radiácii jesť. Ľudstvo bude hladovať a milióny až miliardy zomrú.

pixabay.com, public domain

Jediné bezpečné jedlo budú konzervy a uzavreté fľaše

Ako teda prežijeme prvé roky po výbuchu? Vedci urobili test, kedy vložili uzavretú fľašu do blízkosti miesta výbuchu. Ich obal bol silne pokrytý radiáciou, ale vnútro zostalo konzumovateľné. Takže v prípade nukleárnej explózie budeme jesť konzervy a piť nápoje z pevne uzavretých fliaš.

pexels.com, public domain

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre