Voda, základ života – pijete skutočne kvalitnú vodu z vodovodu?

53

Voda je pre náš organizmus nevyhnutná. Tvorí až 70% nášho tela a plní mnoho dôležitých funkcií, preto je potrebné ju počas dňa dopĺňať. Jej kvalita je jedným z faktorov, ktorý má vplyv na zdravie. Ste si istí, že máte v domácnosti kvalitnú pitnú vodu?

Rozbor vody

Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com

Jej skutočnú kvalitu môžete zistiť vďaka rozboru vody. V prípade, ak ste pripojený na vodovod, za kvalitu vody zodpovedá jej poskytovateľ, teda vodárenská spoločnosť, ktorá kvalitu vody neustále monitoruje a je povinná vám jej rozbor kedykoľvek predložiť. Ak používate vodu zo svojej vlastnej studne, budete ju musieť otestovať. Môžete si kúpiť domáci test alebo si objednať akreditovaný laboratórny rozbor vody.

Úprava tvrdej vody

Horčík a vápnik sú bežnými minerálmi obsiahnutými vo vode, ale pokiaľ je ich koncentrácia zvýšená, hovoríme o tvrdej vode. Pôvodne sa tvrdosť vody merala v tzv. nemeckých stupňoch (°dH), dnes sa skôr používa jednotka mmol/l, teda milimol na liter. Odporúčaná tvrdosť pitnej vody je podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 91/2023 Z.z 1,1-5 mmol/l (vápnik a horčík sa merajú spolu).

 

Pre zdravie nie je tvrdá voda priamo škodlivá, problémom však sú usadeniny vodného kameňa na potrubiach a spotrebičoch. S riešením tohto problému môžu pomôcť rôzne filtre na vodu, resp. zmäkčovače odstraňujúce vápenaté ióny či reverzná osmóza.

Kontaminanty vo vode

Okrem toho sa však do vody môžu dostať aj bežné kontaminanty, či už hovoríme o pevných časticiach alebo nežiaducich baktériách. To, že s vodou niečo nie je v poriadku, často zbadáte už na základe svojich zmyslov. Takáto voda môže byť zakalená, môže zapáchať alebo mať kovovú či slanú pachuť.

Prítomnosť rôznych mikroorganizmov (napr. koliformné baktérie, enterokoky a ďalšie), ktoré nie sú okom viditeľné, vám pomôže odhaliť spomínaný laboratórny rozbor vody. Ten vám samozrejme poskytne aj bližšie informácie o fyzikálnych a chemických vlastnostiach vody, ako je tvrdosť, absorbancia, pH a podobne.

Doprajte si kvalitnú vodu bez znečistenia

Aj tu sa ako efektívne riešenie ponúkajú rôzne filtre – musíte sa len rozhodnúť, či chcete vodu upravovať už na prívode, alebo v mieste použitia, napríklad reverzná osmóza, spolu s UV lampou na dezinfekciu vody. Tá odstraňuje takmer 100% všetkých baktérií, vírusov a iných organizmov vo vode.

 

Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre