Poznajte vodné festivaly a podujatia z celého sveta: Od známych osláv až po bizarné tradície

108

Vzhľadom na nevyhnutnosť vody pre prežitie ľudstva a skutočnosť, že 71 % povrchu Zeme pokrýva voda, naozaj nie je prekvapením, že na celom svete existuje množstvo podujatí a festivalov, ktoré vo veľkej miere zahŕňajú vodu. Niektoré z týchto podujatí založených na vode sú dobre známe, napríklad vodné festivaly, ktoré sa používajú na oslavu nového roka v niektorých krajinách juhovýchodnej Ázie, ale mnohé z nich sú trochu obskúrnejšie a niekedy dosť bizarné!

Súťaž v zmrazovaní vlasov, Kanada

Eclipse Nordic Hot Springs, približne pol hodiny jazdy autom od mesta Whitehorse v Yukone, každoročne organizuje súťaž v zmrazovaní vlasov. Začína sa, keď teplota klesne na -20 °C. Účastníci si ponoria hlavy do vody horúcich prameňov s teplotou 40 °C, upravia si vlasy do zábavných účesov a potom ich nechajú mrznúcim vzduchom zmraziť.

Keď sa mráz naplno prejaví, účastníci zazvonia na zvonček pri vstupe do bazéna, aby ich mohol prísť odfotiť personál. V súčasnosti je šesť kategóriínajlepší muž, najlepšia žena, najlepšia skupina, voľba ľudu, najkreatívnejšia a najlepšia brada. Okrem toho, že ide o zábavu, hrá sa aj o seriózne peniaze. Víťaz každej kategórie získa približne 1 500 USD.

grayscale photography of man jacket and knit cap
Autor tejto fotografie je Ryan De Hamer

Majstrovstvá sveta v šnorchlovaní v močiari, Wales

Jedným z najzvláštnejších športových podujatí na svete sú Majstrovstvá sveta v šnorchlovaní v močiari, ktoré sa konajú vo Walese. Súťaž sa koná každoročne v auguste v rašelinisku Waen Rhydd, ktoré sa nachádza len kúsok od mesta Llanwrtyd Wells. Súťažiaci si nasadia šnorchle a plutvy a potom preplávajú dve dĺžky 55-metrovej priekopy v bahnitom močiari.

Bežné plavecké spôsoby, ako je kraul a prsia, nie sú povolené. Namiesto toho sa plavci musia spoliehať najmä na plutvy. Zatiaľ čo niektorí súťažiaci sa rozhodnú pre jednoduchý neoprénový oblek, mnohí iní sa oblečú do zábavných – a niekedy aj nepraktických – kostýmov, ako je napríklad kôň alebo strapec hrozna. Súčasný najrýchlejší čas dosiahol Neil Rutter v roku 2023, ktorý dosiahol čas 1 minúta a 12,34 sekundy.

brown grass on water during daytime
Autor tejto fotografie je piotr szulawski

Loony Dook, Škótsko

V Škótsku sa Silvester, známy ako Hogmanay, zvyčajne oslavuje konzumáciou veľkého množstva alkoholu. Niektorí ľudia sa rozhodnú zahnať to na druhý deň kúpaním v mrazivých vodách zálivu Firth of Forth v South Queensferry. Toto podujatie sa prvýkrát konalo 1. januára 1987 po tom, ako Jim Kilcullen povedal svojim priateľom: „Ach, skočme na Nový rok do Forthu, možno sa tým zbavíme opice!“

Táto malá tradícia medzi priateľmi sa čoskoro rozrástla na oficiálne organizované podujatie, ktoré každoročne priláka stovky účastníkov (plus mnoho pozorovateľov, ktorí sa rozhodnú zostať suchí na brehu). Loony Dook však už nie je oficiálnou súčasťou programu Edinburského Hogmanay. Táto akcia bola kritizovaná za to, že sa stala príliš komerčnou, pričom sa zaviedlo vstupné až do výšky 20 libier. V súčasnosti je podujatie opäť organizované na miestnej úrovni a účasť na ňom je bezplatná.

a man standing in the water in front of a waterfall
Autor tejto fotografie je Lance Reis

Rybársky festival v Argungu, Nigéria

Od roku 1934 sa na rieke Mata Fadan v nigérijskom štáte Kebbi koná rybársky festival Argungu, na ktorom sa do jej vôd vrhá približne 50 000 mužov, aby ulovili najväčšiu rybu. Súťaž je chaotická, pretože desaťtisíce mužov sa horúčkovito snažia chytiť ryby do sietí. Festival sa koná vo februári, ak je to možné (niekoľko rokov sa musel prerušiť kvôli nízkej hladine vody).

Je to oslava jednoty, pričom úvodné podujatie znamenalo ukončenie nepriateľstva medzi kráľovstvom Kebbi a kalifátom Sokoto. Rieka je široká približne 50 metrov a hlboká 15 metrov. Úsek rieky sa počas celého roka ponecháva nedotknutý, takže v čase konania festivalu je v nej dostatok rýb. V roku 2020 víťazná ryba vážila 78 kilogramov a rybár bol odmenený približne 11 000 dolárov, dvoma autami a možnosťou absolvovať moslimskú púť do Mekky v Saudskej Arábii.

silhouette of three person riding on boat on body of water
Autor tejto fotografie je Jed Owen

Festival Kasedori, Japonsko

Prefektúra Jamagata v Japonsku je vo februári často pokrytá snehovou prikrývkou, ale 11. februára si niektorí ľudia vyzliekajú teplé kabáty a obliekajú si oblečenie zo slamy. Je to pri príležitosti festivalu Kasedori, alebo festivalu slamených vtákov, ktorý sa datuje do obdobia Edo v roku 1600.

3271740528 188f84f782 b

Ľudia sa prezliekajú za kasedori, o ktorých sa hovorí, že sú božskými poslami, a tancujú v kruhu, pričom všetci skandujú „Ka-ka-ka!“ Počas toho diváci vylievajú vodu na účinkujúcich kasedori, čo údajne prináša šťastie v podnikaní, úspešnú úrodu a ochranu pred požiarmi. Hoci niektorí ľudia vodu ohrievajú, väčšinou je ľadová. A zatiaľ čo niektorí vodou len pokropia, iní vylievajú celé vedrá.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.