5 formálne zaradených vojakov, ktorí nie sú takí, ako by ste očakávali

302

Ak chcete niekedy premárniť niekoľko hodín dňa frustrujúcou úlohou, skúste nájsť posledné obdobie v histórii, počas ktorého sa nikde na svete nevedú vojny. Je to nesmierne ťažké a niektorí ľudia naznačujú, že v skutočnosti neexistovalo obdobie, keď sa neviedla žiadna vojna. Depresívne!

Keď sa v našich dejinách toľko bojovalo, je logické, že sa do týchto bojov zapojilo veľa ľudí. V modernej dobe na to, vo väčšine krajín, existuje oficiálny proces, ktorý vyžaduje, aby sa občania prihlásili, aby mohli byť oficiálne uznaní za vojakov. Ale nie každý formálne zapísaný vojak je presne tým, za koho ho považujete.

Wojtek bol vojakom poľskej armády… a tiež medveďom

Zvieratá a vojna majú dlhú históriu. Kone sa používali dávno predtým, ako sme mali motorové vozidlá, slony mali svoje dni a psy sa stále objavujú na vojnových poliach po celom svete. Väčšina z týchto zvierat však nie je oficiálne uznaná ako skutoční vojaci s hodnosťou. Niektoré z nich však majú vyššiu hodnosť. Sýrsky medveď hnedý menom Wojtek dostal počas druhej svetovej vojny v poľskej armáde hodnosť slobodníka. Bola to skupina vojnových zajatcov, ktorá ako prvá objavila mláďa medveďa v Iráne, keď cestovali cez hory zo Sibíru do Egypta. Medveďa nosili so sebou, kŕmili ho a starali sa oňho, aj keď sa rokovalo o ich prepustení a boli poslaní do Talianska bojovať so spojeneckými silami.

wildlife photography of brown bear cub
Photo by 🇸🇮 Janko Ferlič on Unsplash

Wojtek vyrastal s vojakmi, dokonca sa naučil fajčiť a piť pivo, čo samozrejme nie sú najlepšie návyky pre medveďa. Naučil sa tiež nosiť škatule s muníciou počas bojov na frontovej línii, hoci vojaci neskôr uviedli, že nosil len vyhorené náboje, nie ostrú muníciu. Medveď sa tiež naučil salutovať a pochodovať. Zápasil, boxoval a hral aj futbal. Po čase sa stal morálnym dôstojníkom roty. Dokonca si vzali medveďa držiaceho delostrelecký granát ako svoj znak. Nakoniec ho povýšili na desiatnika. Po vojne rota odišla do Škótska a Wojtek sa k nej pridal. Pomáhal na farme a pokračoval v hre so svojimi kamarátmi až do rozpustenia roty. Zvyšok života strávil Wojtek hraním a oddychom v Škótsku, kde si občas doprial aj cigaretu a pivo.

Šesťročné dievča narukovalo do Kráľovského námorníctva v Austrálii

V roku 1920 platili pre austrálske námorníctvo prísne pravidlá týkajúce sa toho, kto môže a kto nemôže byť na palube vojenskej lode. Napríklad za žiadnych okolností nesmela byť na palube žena, hoci samotné námorníctvo jednoducho hovorí, že na palubu nemohli nastúpiť „civilisti“. To by nebol problém až do dňa, keď Nancy Bentleyovú uštipol had. Všetci vieme, že s austrálskymi hadmi si netreba zahrávať. Nancy mala len šesť rokov a uhryznutie hadom pre ňu mohlo byť ľahko smrteľné. Horšie bolo, že ona a jej otec neboli v blízkosti nemocnice. Boli však blízko austrálskej vojnovej lode HMAS Sydney.

green snake on brown branch close-up photo
Photo by David Clode on Unsplash

Nancyin otec dovesloval k lodi, ktorá kotvila, a prosil o pomoc. Kapitán Hayley vedel, že predpisy nedovoľujú liečbu dievčaťa na palube. Umožňovali by však ošetrenie námorníka. Kapitán nariadil, aby dievča formálne prihlásili do námorníctva, a vzali ju na palubu. Dievča dostalo hodnosť „maskota“ a dostalo ošetrenie prvej pomoci, kým boli prijaté opatrenia na jej prepravu do riadnej nemocnice. Nancy sa dostala do Hobartu a prežila svoje utrpenie. Osem dní po zaradení do armády bola oficiálne prepustená.

William Windsor bol capom v britskej armáde

Aj keď sa niektorým zvieratám darí dobre a postupujú v hodnostiach, nie vždy je to tak. Cap menom William Windsor bol v skutočnosti degradovaný za svoje správanie ako vojak britskej armády.

selective focus photography of brown goat during daytime
Photo by Maxime Agnelli on Unsplash

William, nazývaný aj Billy, bol slobodníkom v prvom prápore Kráľovského waleského pluku a v roku 2006 sa počas prehliadky na počesť kráľovnej nedokázal udržať v kroku. Bol degradovaný na fušiera. Billy, samozrejme, nebol jedinou plukovnou kozou, pretože monarchovia ich od čias Viktórie udeľovali na počesť kozy, ktorá vraj viedla waleských vojakov z bitky pri Bunker Hill. V roku 2022 bol slobodník Shenkin pri vyhlásení kráľa Karola.

Jean Thurel bol francúzskym vojakom takmer celé storočie

Od väčšiny vojakov sa očakáva, že budú mladí a fyzicky zdatní, ak už nič iné, pravdepodobne to pomáha počas fyzickej časti vojny, ako napríklad snaha nebyť postrelený alebo vyhodený do vzduchu. Ale určite je na veliteľských pozíciách priestor pre ľudí s väčším počtom rokov a skúseností. Na veliteľskom poste chcete mať generála, ktorý si už niečím prešiel, a nie dieťa, ktoré o tom len čítalo.

men in green and brown camouflage uniform
Photo by Filip Andrejevic on Unsplash

Jean Thurel bol ešte stále zamestnaný vojskom, keď mal 100 rokov. V roku 1787 mu kráľ Ľudovít XVI. udelil po tretí raz medailón Médallions des Deux Épées. Dostal ho na počesť 24 rokov služby. Do francúzskej armády vstúpil v roku 1716, keď mal 18 rokov, a slúžil počas štyroch rôznych vojen. V roku 1804, keď mal 106 rokov, ešte stále slúžil.

Momcilo Gavric bol vojakom už v ôsmich rokoch

Pravdepodobne ste už počuli jeden alebo dva príbehy o vojakoch, ktorí sa prihlásili do služby pred dovŕšením 18 rokov. Počas druhej svetovej vojny sa to stávalo s určitou pravidelnosťou. Deti vo veku 14 rokov sa podvodom dostali do služby tým, že klamali o svojom veku. Z technického hľadiska je to nezákonné a odsudzované, pretože nechceme, aby deti nasadzovali svoje životy. Jeden z najmladších vojakov vôbec bol Momcilo Gravič, srbský vojak vo veku 8 rokov.

black and gold metal coin operated telescope
Photo by Anton Polidovets on Unsplash

Keď sa začínala prvá svetová vojna, Gravičova dedina bola napadnutá a celá jeho rodina bola spolu s ostatnými vyvraždená. Chlapec sa sám vydal hľadať srbskú armádu. Tí ho prijali a dojatí jeho príbehom ho oficiálne prijali do divízie. Trikrát denne mal strieľať z dela, aby pomstil svoju rodinu. Gravič zostal s vojakmi počas mnohých bojov, dokonca utrpel vlastné zranenia. Dosiahol hodnosť desiatnika. Keď mal dvanásť rokov a vojna sa skončila, jeho veliaci dôstojník mu dal posledný rozkaz. Odíďte do Londýna a dokončite školu.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre