Fakty o starovekom vojenskom géniovi Hannibalovi, najväčšom protivníkovi Ríma

1146

Tento generál mal vo zvyku rímsku armádu vyslovene zahanbiť a viackrát ju s prehľadom poraziť. Vojsko Hannibala bolo takmer nezastaviteľné. Bol generálom všetkých tímov starovekej Púnskej ríše, ktorej hlavné mesto Kartágo súperilo s Rímom v sile a vplyve.

Samotný Hannibal mal silnú vôľu a tieto menej známe fakty o Hannibalovi to dokazujú. Časová os Hannibalovho života od jeho začiatkov až po konečnú porážku rozpráva príbeh muža s jediným cieľom: zničiť Rímsku ríšu. Nikto sa nikdy nepriblížil k dosiahnutiu tohto cieľa tak blízko ako Hannibal – teda až do rozpadu Ríma o stovky rokov neskôr.

Hannibalov otec bol v boji neporaziteľný

Hannibalov otec Hamilkar, ktorý bol známy aj ako „Barkas“, bojoval ako generál počas prvej púnskej vojny na strane Kartága proti Rímu v roku 240 pred Kr. Hoci sám nikdy neprehral pozemnú bitku, Kartágo napokon prehralo boje o Sicíliu. Hamilkar bol vtedy v zlom rozpoložení, keď sa vrátil domov k svojmu malému synovi Hannibalovi. Hamilkar videl v mladom Hannibalovi to, čo mnohí otcovia vidia vo svojich synoch: príležitosť pomstiť sa svojim nepriateľom. Vychoval z Hannibala veľkého generála a zároveň úhlavného nepriateľa Ríma.

50508566602 a5d6f20014 c
Zdroj: Steven Zucker/flickr

Hannibal ako dieťa prisahal, že nikdy nebude priateľom Ríma

Po prvej púnskej vojne (264 – 241 pred n. l.) sa Hamilkar nechcel vzdať len preto, že Kartágo kapitulovalo. Podstatou jeho plánu bolo previesť svoje vojská do Španielska, kde malo Kartágo dobre vybudované kolónie. Po príchode tam by využil španielsku pracovnú silu na vybudovanie novej armády schopnej zničiť Rím.

14803434623 5ba2c5073a o

Hanibal bol len mladík, ktorý prosil svojho otca, aby sa mohol pripojiť k vojsku. Hamilkar mu vyhovel a mladý Hanibal sa vydal do vojny – ale údajne až potom, čo nad oltárom v Baalovom chráme prisahal, že bude vždy nepriateľom Ríma. Hannibal strávil zvyšok svojho detstva v Španielsku.

Hannibala vymenovali za generála jeho vojaci

Vo veku 25 rokov, päť rokov po tom, čo bol jeho otec Hamilkar zabitý v bitke, a krátko po zabití generála Hasdrubala, bol Hannibal vymenovaný za vodcu kartáginskej armády. Hoci bol Hannibal mladý, jeho armáda si ho vážila. Je známy tým, že jeho funkčné obdobie bolo relatívne pokojné, keďže rôznorodá skupina mužov, ktorú viedol, sa ho nikdy nepokúsila zvrhnúť. Bol láskavý aj k zvieratám, ako boli slony a kone, ktoré používal v boji.

49123453947 95098e9b5f k 1
Zdroj: Ziad Fhema/flickr

Kvôli infekcii prišiel o oko, ale bojoval ďalej

Počas invázie do Ríma Hannibal stratil zrak na jedno oko. Keď armáda prechádzala cez močiare rieky Arno – v podstate veľkú bažinu – dostal infekciu. To ho však nemalo spomaliť. Krátko nato manévroval so svojou armádou a porazil rímsku opozíciu v bitke pri Trasimenskom jazere, a to aj bez pomoci správneho hĺbkového vnímania.

76767320 71af18b0f9 o
Zdroj: CJ Matulewicz/flickr

V námornej bitke použil jedovaté hady

Po vyhnaní z Kartága našiel Hannibal v roku 184 pred n. l. druhú príležitosť bojovať proti Rímu, tentoraz ako admirál. Hannibal sa nakoniec uchýlil k Prusiovi I. Bitýnskemu, ktorý bol v tom čase vo vojne s rímskym spojencom Eumenom II. z Pergamonu.

brown and black snake on ground
Photo by Abbat on Unsplash

Keďže jeho námorníctvo malo početnú prevahu, Hannibal sa rozhodol použiť v boji dosť zvláštnu taktiku s jedovatými hadmi. Prikázal svojim mužom, aby nazbierali čo najviac jedovatých hadov a dali ich do nádob. Pomocou triku sa Hannibalovi podarilo zistiť, na ktorej lodi sa nachádza Eumenes II. Hannibal potom katapultoval nádoby s jedovatými hadmi na uvedenú loď. Keďže boli nepriatelia zmätení a pokrytí hadmi, Hannibalova flotila bitku vyhrala.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.