Málo známe fakty o kultových vojnových filmoch: Močenie komparzistov alebo vykrádanie hrobov!

3293

Toto sú málo známe fakty o kultových vojnových filmoch. Prečítajte si napríklad zaujímavosti o vzniku snímok ako Americký ostreľovač, Olovená vesta alebo Tenká červená čiara.

Vojnový kôň (War Horse)

War Horse je historická vojnová dráma, ktorú nakrútil Steven Spielberg. Vznikla v roku 2011 podľa rovnomennej poviedky z roku 1982. V hlavných úlohách sa v tomto prípade predstavili najmä kone. Najhlavnejším z nich bol žrebec Joey, ktorého hralo až 14 rôznych koňov. Zo známych hercov tu hrali napríklad Emily Watson, Tom Hiddleston alebo Benedict Cumberbatch.

Autor tejto fotografie je JiBs.

Americký ostreľovač (American Sniper)

Tento film opisuje skutočný príbeh amerického snajpra Chrisa Kylea, ktorého v snímke stvárnil Bradley Cooper. Samotný Kyle sa raz mal vyjadriť, že ak by o jeho živote vznikol film, chce, aby ho filmoval legendárny Clint Eastwood. Toto prianie sa mu splnilo, pretože Eastwodd sa postaral o réžiu tohto vojnového filmu z roku 2014. Za zmienku ešte určite stojí, že Cooper, ktorý Kylea hral, musel kvôli úlohe pribrať zhruba 20 kíl. Niekoľko mesiacov cvičil 4 hodiny každý deň a prijal denne až 8000 kalórií.

Autor tejto fotografie je ElHormiguero

Čierny jastrab zostrelený (Black Hawk Down)

Toto je vojnová a historická dráma z roku 2001. Išlo o vôbec prvý americký vojnový film, ktorý uzrel svetlo sveta po útoku na dvojičky v New Yorku. V hlavných rolách sa predstavili Josh Hartnett a Ewan McGregor. Snímka vyhrala 2 Oscary, ale napríklad organizácia Somali Justice Advocacy Center vyzývala, aby diváci film bojkotovali a tvorcov obvinila z prejavov rasizmu.

Autor tejto fotografie je Josh Jensen

Olovená vesta (Full Metal Jacket)

Full Metal Jacket je britsko-americká vojnová dráma z roku 1987. Režíroval ju kultový Stanley Kubrick. V hlavných úlohách učinkovali Matthew Modine, Adam Baldwin a Vincent D’Onofrio. Keďže Kubrick sa bál lietania, snímka sa nakrúcala v Anglicku. Rekvizity ako tanky, či palmy, boli do Británie dovážané napríklad z Belgicka, USA alebo dokonca až z Hong Kongu.

Autor tejto fotografie je Gage Skidmore

Nehanební bastardi (Inglourious Basterds)

Nehanební bastardi je vojnový film z roku 2009, ktorý sa nakrúcal v USA a v Nemecku. V hlavných rolách hrali Brad Pitt, Christoph Waltz alebo Michael Fassbender. O tomto počine mnohí netušia napríklad to, že režisér Quentin Tarantino začal na Nehanebných bastardoch pracovať už v roku 1998. Postavu Donnyho Donowitza mal pôvodne hrať Adam Sandler, ten ale musel dokončiť snímku Funny People a tak túto rolu stvárnil Eli Roth.

Autor tejto fotografie je NASA HQ PHOTO

Dunkirk

Počin Dunkirk z roku 2017 sa radí medzi najlepšie vojnové filmy všetkých čias. Málokto vie, že si tu napríklad zahral aj známy spevák Harry Styles. Zaujímavé je, že režisér Christopher Nolan trval na tom, aby sa snímka natáčala na pôvodných miestach udalostí. Medzi trošku bizarné fakty patrí, že natáčanie vraj často prerušovali ženské fanúšičky, ktoré túžili osobne vidieť spomenutého Harryho Stylesa. Ak by niekto nevedel, preslávil sa sólo dráhou, ale aj pôsobením v skupine One Direction.

Apokalypsa ( Apocalypse Now)

Apokalypsa je americká vojnová dráma z roku 1979. Režíroval ju Francis Ford Coppola a v hlavných úlohách vystupovali hviezdy ako Martin Sheen, Marlon Brando, či Robert Duvall. Snímka je dodnes považovaná za jednu z najlepších vôbec a je uchovaná v Národnom filmovom registri. Medzi zaujímavé fakty patrí, že na natáčanie sa najskôr používali skutočné mŕtvoly, až neskôr sa ukázalo, že „dodávateľ“ vykrádal hroby na skutočných cintorínoch. Pozdvihnutie spôsobilo tiež autentické zabíjanie zvierat, to ale prebiehalo za dohody s miestnymi chovateľmi, aby mohol štáb natáčať na ich pozemku. Ešte jedna pikoška na záver. Pôvodne mal film režírovať George Lucas, ale nestíhal kvôli svojim iným projektom a tak sa réžie zhostil spomenutý Coppola.

Autor tejto fotografie je Todd Barnard

Tenká červená čiara (The Thin Red Line)

Americký vojnový film z roku 1998, kde hrali ústredné postavy Sean Penn a Adrien Brody. Keď sa režisér Terrence Malick rozhodol nakrútiť tento film, vrátil sa tým na režisérsku stoličku po takmer 20 rokoch. Vo filme hrá množstvo veľkých mien, vrátane Georgea Clooneyho, Johna Travoltu, Woodyho Harrelsona, spomenutej dvojice Seana Penna s Adrienom Brodym a mnohých ďalších. O rolu sa uchádzali aj herecké esá ako Johnny Depp, Brad Pitt a Matthew McConaughey. Tí sa však nakoniec úlohy nedočkali. Malick vraj chcel, aby diváci jeho postavám verili a nepozerali film len kvôli hviezdam v ňom.

Autor tejto fotografie je Erprofe

Bitka o Midway (Midway)

Bitka o Midway je vojnový film z roku 1976, kde sa v hlavných rolách predstavili Charlton Heston a Henry Fonda. Pri tejto snímke je zaujímavé, že tvorcovia použili nízkofrekvenčné reproduktory Cerwin-Vega, ktoré počas bojových scén vytvárali „rachotivý“ zvuk a to lákalo do kín mnohých divákov, pretože to vytváralo jedinečný zážitok z filmu. Tento počin je výnimočný tiež tým, že v ňom bolo použitých hneď niekoľko známych scén z filmov od 40-tych do 60-tych rokov. Viacerí herci, vrátane Hestona a Fondu, boli navyše veteráni z druhej svetovej vojny. V roku 2019 vyšiel re-make snímky.

Autor tejto fotografie je thefoxling

1917

1917 je americko-britská vojnová dráma z roku 2019. Ústredné postavy deja hrali George MacKay a Dean-Charles Chapman. O tomto filme sú známe viaceré fakty. Napríklad, že kvôli natáčaniu museli tvorcovia vykopať autentické zákopy v rozlohe až 1,6 kilometrov. Traduje sa, že viac než 100 komparzistov chodilo močiť ku jednému na to určenému stromu, pretože toalety boli príliš ďaleko od nakrúcania. Jeden natáčací deň pre zmenu štáb stratil kvôli bizarnému problému – pokazenému zapaľovaču, ktorý nefungoval počas scény, keď to bolo potrebné.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre