Vôňa vášho partnera je rovnako účinná ako melatonín na spánok. Prečo je to tak?

475

Výskumy naznačujú, že jednoduchý spánok s tričkom vášho milovaného partnera, môže mať prekvapujúce benefity pre zdravie a kvalitu spánku.

Autor fotografie je Toa Heftiba

Čo na to hovorí veda?

Podľa štúdie z Univerzity British Columbia (UBC) z roku 2020 vám vôňa vášho partnera môže pomôcť zaspať efektívnejšie a dosiahnuť lepší spánok. Marlise Hoferová, hlavná autorka štúdie a postgraduálna študentka na katedre psychológie UBC, uviedla:

„Naše zistenia poskytujú dôkaz, že obyčajný spánok s vôňou partnera zlepšuje efektivitu spánku. Naši účastníci mali priemerné zlepšenie účinnosti spánku o viac ako dve percentá.“

Ukázalo sa, že výsledky sú porovnateľné s účinkami perorálnych melatonínových doplnkov, ktoré sa často používajú na podporu spánku. Prečo teda vôňa partnera funguje tak dobre? Štúdia dokazuje, že fyzická prítomnosť milovaného partnera môže mať pozitívne účinky na oblasti zdravia, ako je znížený stres a pocit bezpečia. Tieto výhody sa môžu preniesť aj prostredníctvom vône.

Autor fotografie je Gregory Pappas

Štúdia UBC použila zaujímavú metódu na testovanie tohto javu. Účastníci dostali tričká, ktoré nosili ich partneri počas 24 hodín. Tí sa mali vyhýbať fajčeniu a rôznym iným pachom. Aby sa po nosení zachovala vôňa, tričká zmrazili. Účastníci boli následne požiadaní, aby spali na vakúšoch s obliečkami z tričiek. Tie patrili ich partnerom, cudzím ľuďom alebo boli čisté. Po každej noci mali za úlohu ohodnotiť kvalitu svojho spánku. Boli tiež monitorovaní pomocou spánkových hodiniek, ktoré sledovali ich pohyby počas noci.

A aké boli výsledky?

Výsledky štúdie boli prekvapujúce. Aj keď účastníci nemali vedomie o tom, „s kým spali“, kvalita spánku sa výrazne zlepšila, keď spali s vôňou ich partnera. Okrem toho sa zistilo, že aj objektívne meraná efektivita spánku sa zlepšila.

Autor fotografie je bruce mars

Frances Chen, ďalšia autorka štúdie a docentka na katedre psychológie UBC, zdôraznila:

„Jedným z najprekvapujúcejších zistení je, ako môže vôňa romantického partnera zlepšiť kvalitu spánku aj mimo nášho vedomia.“

To naznačuje, že vôňa môže mať podobné účinky ako fyzická prítomnosť partnera, čo zlepšuje pocity bezpečia a pohodlia. Táto technika môže byť prospešná aj pre jednotlivcov, ktorí cestujú alebo sa nachádzajú mimo svojho bežného prostredia.

Autor fotografie je Fulvio Ciccolo

Výsledky štúdie ponúkajú nové možnosti, ako využívať vôňu na zlepšenie nášho každodenného života a zvýšenie kvality spánku.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre