Výber faktov: ako sa mení mozog ženy počas tehotenstva a čo je to netflixovské podvádzanie

791

V dnešnom výbere zaujímavých faktov sa dozviete nielen o premýšľaní žien počas tehotenstva, ale aj ako funguje materská, či otcovská dovolenka v Švédsku a aká úspešná je hra Call of Duty.

 

Fakt č.1: Call of Duty

Call of Duty sa označuje za klasiku v strieľačkých. Napriek ich prvotnému zameraniu na druhú svetovú vojnu, sa tieto hry v modernejších prevedeniach stali základnou hrou pre každého hráča. Nie je preto prekvapením, že každý rok hráči Call of Duty spoločne zaznamenajú približne 475 000 rokov hrania.

Keď to spočítame, za 6 rokov svojho pôsobenia, nás táto hra stála 2,85 milióna ľudských rokov, čiže viac ako 14-krát dlhšie, než existuje ľudstvo.

 

Fakt č.2: Mozog ženy

Štúdia ukázala, že tehotné ženy strácajú sivú hmotu v oblastiach mozgu, ktoré sa zaoberajú pocitmi ľudí a neverbálnymi signálmi. Avšak vyzerá to tak, že táto strata, namiesto toho, aby zmenšila túto oblasť spracovania mozgu, ju robí efektívnejšou, čo umožňuje lepšiu interpretáciu potrieb a emócií ich detí, a teda zvyšuje ich materskú väzbu.

Počas štúdie skupina otcov a prvorodičiek absolvovala vyšetrenie magnetickou rezonanciou pred tehotenstvom a po pôrode. Zatiaľ čo mozog otcov zostal nezmenený, snímky matiek ukázali úbytok sivej hmoty.

 

Fakt č.3: Keanu Reeves

Milióny venoval aj na pomoc svojej sestre v jej boji proti leukémii.

V roku 2020 Keanu Reeves priznal: „Mám súkromnú nadáciu, ktorá funguje už 5-6 rokov a pomáha niekoľkým detským nemocniciam a výskumu rakoviny. Nerád k nej pripájam svoje meno, nechávam nadáciu robiť to, čo robí.“

Keanu tiež povedal, že nepotrebuje materiálne veci, aby bol šťastný.

 

Fakt č.4: Podvádzanie na Netflixe

A hoci ide o závažný priestupok, myslite na to, že nie ste jediní, kto svojho partnera podvádza na Netflixe. Spoločnosť Netflix odhalila, že 46 % párov, ktoré majú účet na tejto platforme, sa navzájom „podvádza“ tým, že pozerajú seriály, ktoré si sľúbili, že budú pozerať len spolu.

 

Fakt č.5: Nórsko

Ak vydáte knihu v Nórsku, vláda kúpi 1000 kópií (1500, ak ide o detskú knihu) a rozošle ich do najlepších knižníc v celej krajine.

Spisovatelia na celom svete bojujú o to, aby mohli zaplatiť nájom, dovoliť si kúpiť potraviny a nejakým spôsobom propagovať svoje diela. Ale v Nórsku vláda uprednostňuje umenie a ďalšie aspekty hospodárstva, ktoré môžu významne ovplyvniť životy ľudí.

Zavedenie podobných iniciatív na celom svete by mohlo povzbudiť viac ľudí, aby čítali, písali a venovali sa veciam, ktoré ich napĺňajú.

 

Fakt č.6: Morské vydry

Morské vydry majú vrecká. Záhyby voľnej kože na hrudi vytvárajú pod každým predlaktím vrecko, do ktorého si ukladajú veci.

Morské vydry majú často obľúbený kameň, ktorý slúži na rozlúsknutie mäkkýšov, a tento kameň majú v jednom z vreciek, zvyčajne v ľavom vrecku.

 

Fakt č.7: Švédsko

Každý z rodičov – ak sú dvaja – má nárok na 240 dní. Ak sa dieťa narodilo po roku 2016, každý rodič má vyhradených 90 dní výlučne pre neho. Ak sa rozhodne ich nevyužiť, nemôže ich previesť na partnera. Osamelý rodič má nárok na celých 480 dní.

Úsilie Švédska o dosiahnutie rodovej rovnosti sa do značnej miery vyplatilo. Ak sa dnes prejdete po akomkoľvek švédskom meste, pravdepodobne nájdete otcov, ktorí tlačia kočíky a popíjajú kávu. Švédsko je skutočne domovom „latte mamičiek“ aj „latte oteckov“.

V najnovšom rebríčku krajín OECD podľa miery účasti na trhu práce sa Švédsko umiestnilo na prvom mieste.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre