Výber faktov: ako si papagáj cez Alexu objednával pochúťky a parkovacie miesta len pre ženy

843

V dnešnom výbere zaujímavých faktov sa dočítate o papagájovi Roccovi, ktorý si cez Alexu objednával domov pochutiny ako jahody, melón a zmrzlinu. Potom sa dozviete, ako sa volá úzkostná porucha, ktorá vám bráni sa vymočiť, ak sú v blízkosti ľudia, a v neposlednom rade zistíte, čo by sa stalo ak by všetky pavúky na svete spolupracovali.

 

Fakt č. 1: Piloti

Z 500 komerčných pilotov, 43 % uviedlo, že sú presvedčení, že ich schopnosti boli aspoň raz mesačne ohrozené únavou. A 49 % uviedlo, že únava pilotov je najväčšou hrozbou pre bezpečnosť letu – trikrát viac ako akákoľvek iná hrozba.

 

Fakt č. 2: Pavúky

V štúdii uverejnenej v marci 2017 v časopise The Science of Nature sa uvádza, že globálna komunita pavúkov ročne zabije približne 400 – 800 miliónov ton koristi. Pre porovnanie, odhadovaná hmotnosť všetkých dospelých ľudí na Zemi je približne 287 miliónov ton.

 

Fakt č. 3: Isaac Newton

Sir Isaac Newton bol anglický matematik a fyzik, ktorý žil v rokoch 1642 – 1727. Podľa legendy Newton objavil gravitáciu, keď pri premýšľaní o prírodných silách videl padajúce jablko. Nech to bolo akokoľvek, Newton si uvedomil, že na padajúce predmety, napríklad jablká, musí pôsobiť nejaká sila, pretože inak by sa samé od seba nezačali pohybovať.

Pomocou myšlienky gravitácie dokázal Newton vysvetliť Keplerove astronomické pozorovania.

 

Fakt č. 4: Papagáj Rocco

Rocca – afrického sivého papagája – si ako túlavého vtáka vzala do opatery charitatívna organizácia National Animal Welfare Trust v Spojenom kráľovstve. Rocco mal však podľa charitatívnej organizácie záľubu v používaní nadávok, preto sa ho dobrovoľne ujala zamestnankyňa Marion Wischnewski. V dome Wischnewskiovej si Rocco vypestoval ďalší nezvyčajný zvyk – rozprával sa so zariadením Amazon Alexa.

V apríli 2018 jeho majiteľka zistila, že papagáj si cez Alexu kadečo objednáva, keď požiadala reproduktor, aby jej nahlas prečítal nákupný zoznam. Ukázalo sa, že Rocco si objednal jahody a brokolicu.

Majiteľka taktiež povedala, že Rocco si od Alexy pýtal pochutiny ako melón, hrozienka, a zmrzlinu a že niekedy papagája prichytili, ako si púšťa romantickú hudbu.

 

Fakt č. 5: Hlad

Podľa vedcov z Cambridgeskej univerzity, keď telo začne pociťovať hlad, klesne hladina serotonínu v mozgu, čo spôsobí nekontrolovateľné emócie vrátane úzkosti, stresu, hnevu a smútku. Tieto kolísavé hladiny serotonínu ovplyvňujú oblasti mozgu, ktoré umožňujú regulovať hnev, čím sa stávame väčšími agresormi, keď sme hladní.

 

Fakt č. 6: Parkovanie pre ženy

Tieto miesta sú ohraničené ružovými obrysmi a zobrazené tradičným ženským logom (ako je to vidieť na verejných toaletách), ktoré sú tiež označené ružovými sukňami. Ich zámerom nie je degradovať ženy, ale dodať mestu „ženský nádych“.

Popri parkovacích miestach určených len pre ženy medzi ďalšie nápady patrí pridanie tisícov nových toaliet určených len pre ženy a obnovenie povrchu mestských chodníkov mäkkým materiálom, ktorý má uľaviť unaveným nohám tých, ktoré nosia vysoké podpätky.

Fakt č. 7: Syndróm plachého močového mechúra

Človek s parurézou (syndrómom plachého močového mechúra) považuje za ťažké alebo nemožné vymočiť sa, keď sú v blízkosti iní ľudia. Paruréza sa považuje za bežný typ sociálnej fóbie, ktorá sa radí na druhé miesto po strachu z verejného vystúpenia. Paruréza sa často prvýkrát objavuje v škole. Tento stav postihuje aj mužov aj ženy.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre