Výber faktov: ako súvisia netopiere s výrobou tequily a ako spia pandy

716

V dnešných náhodných faktoch sa dozviete, prečo sú netopiere potrebné na výrobu tequily a ako do procesu prispievajú. Potom vám trochu priblížime vzťah medzi psom a jeho majiteľom, a keď dočítate až do konca, dozviete sa čo vám môže pomôcť zmierniť stres a znížiť krvný tlak.

 

 

Fakt č. 1: Povaha gepardov

Gepardy sú síce najväčšie mačky a najrýchlejšie zvieratá na Zemi, ale v skutočnosti sú to veľmi citlivé bytosti. Sú také plaché, že sa nevedia socializovať a sú príliš vystresované na to, aby sa rozmnožovali.

Keď v ZOO videli, že gepardy potrebujú pomoc, zoológovia už roky prideľujú týmto zvieratám ich vlastné „psy emocionálnej podpory“. „Je to príbeh lásky jedného druhu, ktorý pomáha inému druhu prežiť,“ povedal Jack Grisham, viceprezident pre zbierky zvierat v ZOO v St. Louis a koordinátor plánu prežitia druhov gepardov v Severnej Amerike ešte v roku 2017.

 

Fakt č. 2: Tequila a netopiere

Tequilu nemôžete mať bez agáve, ostnatej púštnej rastliny, ktorá sa používa ako jej základ. A agáve sa ťažko zaobíde bez netopierov, pretože niekoľko druhov týchto okrídlených tvorov je hlavnými opeľovačmi rastliny. Agáva sa s netopiermi vyvíjala tisíce rokov. Vďaka tomu je jednou z mála rastlín, ktoré sa opeľujú v noci. Mike Daulton, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Bat Conservation International, ktorá sa venuje netopierom, v roku 2017 uviedol, že priemyselné pestovanie agáve negatívne ovplyvňuje rastliny aj netopiere.

 

Fakt č. 3: Sarkazmus

Neschopnosť rozpoznať sarkazmus môže byť podľa niektorých vedcov znakom problémov alebo ochorenia mozgu, napríklad demencie. Schopnosť vnímať sarkazmus môžu narušiť aj stavy ako autizmus, úrazy hlavy, mozgové poranenia a schizofrénia.

 

Fakt č. 4: Pandy

Môžu spať takmer kdekoľvek, pretože sa nemusia obávať žiadneho predátora. Či už je teda panda vysoko alebo nízko, môže si zdriemnuť. Takisto, či je noc alebo deň, nájdete tieto roztomilé tvory spať.

 

Fakt č. 5: Psy

V štúdii Canine Cottages, z roku 2020, boli štyrom rôznym šteniatkam nasadené špeciálne obojky na sledovanie srdcovej frekvencie, aby sa ukázalo, čo ich vzrušuje pri interakcii s ich majiteľmi.

Kombináciou údajov zo sledovania srdcovej frekvencie štyroch psov počas siedmich dní sa zistilo, že ich priemerná srdcová frekvencia bola 67 úderov za minútu. Keď však psíkom ich majitelia povedali „mám ťa rád“ ich srdcová frekvencia prudko stúpla o 46 %, na 98 úderov za minútu. Výskum tiež ukázal jednu vec, ktorá upokojuje srdcovú frekvenciu psa: maznanie.

Podľa štúdie sa srdcová frekvencia psov znížila v priemere o 23 % zo 67 úderov za minútu na 52 úderov za minútu, keď sa s nimi ich majitelia maznali..

 

Fakt č. 6: Muži

Vedci začali skúmať kognitívne poruchy, ktoré muži pociťujú pred a po interakcii so ženami. Štúdia z roku 2009 preukázala, že po krátkej interakcii s atraktívnou ženou, došlo u mužov k poklesu mentálnej výkonnosti. Novšia štúdia naznačuje, že toto zhoršenie kognitívnych funkcií sa prejavuje aj vtedy, keď muži očakávajú interakciu so ženou, o ktorej vedia len veľmi málo.

 

Fakt č. 7: Partnerská láska

Myslenie na milovanú osobu nám pomáha prežiť deň bez stresu! Keď si účastníci štúdie psychológov z Arizonskej univerzity v Tucsone z roku 2019 ponorili nohu do studenej vody, vedci zistili, že tí, ktorí mali svojho partnera nablízku alebo si predstavovali, že ich partner je vedľa nich, mali nižší krvný tlak – čo svedčí o ich reakcii na stres – ako tí, ktorí pri tejto úlohe na svojho partnera nemysleli.

Pri tejto štúdii musel každý dobrovoľník ponoriť jednu nohu do 7 cm hlbokej vody s teplotou približne 3,3 – 4,4 °C.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre