Výber faktov: prečo sa Chris Hemsworth a Chris Evans nemôžu zúčastňovať na spoločných rozhovoroch a podľa čoho súdime páry na sociálnych sieťach

820

V dnešnom výbere zaujímavých faktov sa dozviete, aký vzťah majú medzi sebou Chris Hemsworth, ktorý stvárňuje Thora a Chris Evans – Kapitán America, a prečo spolu nemôžu chodiť na rozhovory. Potom zistíte, ktorá veľryba dokáže napodobniť ľudský hlas a čo sa stane, ak budete zadržiavať prdy.

 

Fakt č. 1: Thor a Kapitán Amerika

Austrálsky herec, ktorý hrá Thora, má s hviezdou filmu Kapitán Amerika veľmi dobrý kamarátsky vzťah, ale nebolo im dovolené, aby spolu robili rozhovory, ktorými by propagovali film Avengers: Endgame, pretože sa správajú ako „deti v škole“ a nedokážu sa sústrediť na to, čo by mali robiť.

Hemsworth povedal: „S Chrisom Evansom ma spája skutočné bratské puto. Myslím si, že v rozhovoroch by nás nemali nechávať spolu, pretože celý čas strávime len robením blbostí.“

Na otázku, či je to pravda, Evans priznal, že áno, a dodal: „Ale je to nefér! Dokonca nás rozdelili ako deti v triede, pretože sme sa príliš zabávali a nesústredili.“

 

Fakt č. 2: Veľryba beluga

Spočiatku bol pôvod tohto zvuku nejasný. Tím z Národnej nadácie pre morské cicavce neustále zachytával niečo, čo pripomínalo tlmený dialóg, akoby sa dvaja jedinci rozprávali len tak mimo dohľadu. Až keď potápač vyšiel z nádrže, v ktorej sa nachádzal samec veľryby beluga, a zvolal: „Kto ma požiadal, aby som vyšiel von?“, pochopili, že to bola veľryba, ktorá vydávala zvuky podobné reči.

Belugy (bieluhy žltobiele) sú známe svojou hlasovou povahou. Zvyčajne sa však obmedzujú na štandardnú škálu zvukov belug, vrátane piskotu. Na druhej strane sa ukázalo, že po istej dobe dokážu imitovať ľudskú reč.

 

Fakt č. 3: Šťastné páry na sociálnych sieťach

Keď dvaja ľudia neustále zverejňujú interné vtipy, vyznávajú si lásku alebo zdieľajú svoje fotografie, na ktorých robia zábavné a romantické aktivity, je to trik, ako presvedčiť všetkých ostatných, že sú v šťastnom a zdravom vzťahu, čo je v skutočnosti len spôsob, ako oklamať samých seba, aby si mysleli, že sú v šťastnom a zdravom vzťahu.

Odborníčka Nikki Goldsteinová hovorí: „Často sú to ľudia, ktorí hľadajú potvrdenie svojho vzťahu od ostatných ľudí na sociálnych sieťach. Lajky a komentáre môžu byť také potvrdzujúce, že keď sa niekto naozaj trápi, práve odtiaľ sa mu zdvihne nálada – nie od osoby, ktorá robí gesto, ale od toho, čo o ňom povedia ostatní ľudia.“

 

Fakt č. 4: Anatómia chobotnice

Centrálny mozog riadi nervový systém. Okrem toho sa v každom z ich ôsmich ramien nachádza malý mozog – zhluk nervových buniek, ktorý podľa biológov riadi pohyb. To umožňuje ramenám pracovať nezávisle od seba, ale spoločne smerovať k rovnakému cieľu.

Mať tri srdcia teda zrejme dáva zmysel, ak vezmeme do úvahy, že ich telo je celé svalnaté, okrem dvoch malých platničiek, ktoré im ukotvujú hlavu spolu so zobákom slúžiacim na uchopenie a uhryznutie koristi. Dve srdcia pumpujú krv do žiabier. Väčšie srdce rozvádza krv do zvyšku tela.

Krv chobotníc má bielkovinu bohatú na meď nazývanú hemocyanín, ktorá zlepšuje jej schopnosť prenášať kyslík v chladnom oceánskom prostredí.

 

Fakt č. 5: Lenivé páry

Radi sa povaľujete celý večer na gauči, nič nerobíte, len čumíte do blba. Potom si objednáte pizzu a zaspíte s plným bruchom pred telkou? Nová štúdia v Personality and Social Psychology Bulletin zistila, že takéto správanie vás môže zblížiť ak aj váš partner má rád podobné veci.

 

Fakt č. 6: Zadržiavanie plynov

Snaha zadržať plyny vedie k nárastu tlaku a veľkým nepríjemným pocitom. Nahromadenie črevného plynu môže vyvolať rozťahovanie brucha, pričom časť plynu sa opätovne vstrebáva do krvného obehu a vydychuje sa vo vašom dychu. Príliš dlhé zadržiavanie znamená, že nahromadený črevný plyn nakoniec unikne nekontrolovateľným prdením.

 

Fakt č. 7: Tempo chôdze

V roku 2014, výskumníci z Univerzity Seattle Pacific zistili, že muži majú tendenciu spomaliť svoje tempo v priemere o 7 %, keď kráčajú so ženskými partnerkami o ktoré majú záujem.

Ženy sa pri spoločnej chôdzi pohybovali ešte pomalšie ako so svojimi mužskými partnermi. Vedci v tej istej štúdii naznačili, že to môže signalizovať dôvernosť ženských priateľstiev. Muži kráčajúci s mužskými priateľmi sa medzitým pohybovali rýchlosťou vyššou, ako je preferovaná rýchlosť chôdze každého z nich.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre