Ako vyzerá výchova detí v rôznych krajinách na svete? Špecifiká, ktoré vás udivia.

21446

Názory na výchovu detí sa rôznia, či už medzi krajinami, mestami alebo rodinami. Vo všetkom sa nemusia zhodnúť ani samotné páry – rodičia detí, o výchove ktorých sa pojednáva. 

My sa však teraz nebudeme zaoberať jednotlivcami, ale zameriame sa na porovnanie pravidiel, zvyklostí, či zákonov týkajúcich sa detí, ich výchovy a škôl medzi jednotlivými štátmi. Niektoré praktiky sa vám možno budú zdať zvláštne, no verte, že tak to môže byť aj v opačnom prípade. To čo niekto vníma ako správne a výhodné, iný nemusí. 

No posúďte sami a dajte nám vedieť, ktoré zvyklosti a pravidlá sa vám zdajú vhodné, prínosné a uplatniteľné. 

Vo Fínsku majú študenti počas školy 15-minútové prestávky

Zdroj: flickr

V porovnaní s našimi školami to nie je veľký rozdiel, ale predsa. Fínske deti v školskom veku majú totiž po každej 45 minútovej hodine až 15 minút prestávky a voľna. Vtedy si môžu zajesť, navštíviť toaletu i oddýchnuť si, aby sa následne mohli lepšie sústrediť. 

Výsledkom je, že Fínsko si nárokuje titul jedného z najlepších vzdelávacích systémov na svete. 

Vo Švédsku vláda vypláca rodičom 80 % ich platu, aby v prípade choroby dieťaťa s ním zostali po celý čas doma 

Zdroj: flickr

Švédske zákonitosti dopriavajú rodičom pomerne veľa slobody a možností, kam patrí napríklad flexibilný pracovný čas, čo im umožňuje usporiadať si rozvrh podľa potrieb ich detí. 

Keď je dieťa choré, vláda zaplatí rodičovi 80 % jeho platu, aby zostal doma a staral sa oň, kým nevyzdravie a nebude sa môcť vrátiť späť do školy. Toto voľno si dokonca môže vziať ktorýkoľvek z rodičov. 

Deťom vo Francúzku je len málokedy dovolené „maškrtiť“

Zdroj: flickr

Okrem zdravého maškrtenia, ktoré na deti čaká priamo po škole si môžu len zriedka dopriať sladkosť navyše. Keďže dlhé posedenie pri jedle je dôležitou súčasťou francúzskej kultúry, platí, že deti musia po celý čas sedieť s rodičmi za jedálenským stolom. 

Deťom sa tiež ponúkajú len tie isté jedlá, ktoré jedia aj dospelí okolo stola – čím sa rodičia snažia vytvoriť u svojich ratolestí návyk na vhodné potraviny a jedlá, ktoré by si so sebou niesli aj do dospelosti. 

Talianske deti sa začínajú už v ranom veku učiť pracovať s kladivami a pílami

Zdroj: flickr

Začalo sa to počas druhej svetovej vojny v predškolskom zariadení v blízkosti regiónu Reggio Emilia v Taliansku, kde deti povzbudzovali v objavovaní svojej kreativity prostredníctvom spracovania dreva – pričom používali nástroje ako sú píly a kladivá, aby vytvorili vlastné umelecké diela. 

Keďže deti bavilo rozvíjať svoje zručnosti, tradícia pokračovala aj po vojne. 

Od mexických detí sa očakáva, že budú rešpektovať starších a budú dokonale dodržiavať hygienické návyky 

Zdroj: flickr

V Mexiku sa už malé deti učia zdraviť dospelých, a to tak, že ich pobozkajú na líce – ako pozdrav pri príchode i na rozlúčku pri odchode. A nezáleží na tom, či ste sa práve vrátili domov k svojej rodine alebo ste na spoločenskej udalosti.

Školy zase očakávajú, že deti budú riadne upravené, takže ak učiteľ nájde čo i len najmenšiu nezrovnalosť napíše dieťaťu poznámku. Tiež na vysvedčeniach detí sa uvádza známka z osobnej hygieny. 

Rodičia v Indii veria, že je správne, ak pri nich deti spia do čo najvyššieho veku

Zdroj: flickr

V Indickej kultúre sa totiž nepovažuje za potrebné, aby dieťa spávalo v samostatnej izbe. Je tradíciou, že matka spí so svojím dieťaťom a potom, keď dieťa trochu vyrastie, spí so svojimi starými rodičmi alebo oboma rodičmi. Ak rodina nemá jednu obrovskú posteľ kam by sa zmestili všetci, sú v izbe viaceré postele. V tejto krajine totiž vôbec nie je nezvyčajné, že deti spia s rodičmi do 18 rokov. 

Rodičia v Číne míňajú jednu štvrtinu až polovicu svojho príjmu na súkromné ​​školy a doučovanie

Zdroj: flickr

V Číne majú rodičia väčší záujem o akademický úspech svojich detí ako o akúkoľvek inú formu ich rozvoja. Rodičia majú dni svojich detí pevne naplánované, plné aktivít až do takej miery, že niekedy deti nemajú ani 15 minút na to, aby si oddýchli. Je to preto, že ich rodičia chcú, aby sa dostali do najelitnejších a najexkluzívnejších súkromných škôl a mimoškolských vzdelávacích programov. 

Častokrát sú tieto deti zapísané už v predškolskom veku na hodiny spevu, klavíra, golfu, tanca alebo angličtiny.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre