Renesančné Taliansko alebo Atény – v akom historickom období by ste chceli žiť? Prinášame vám výhody a nevýhody niekoľkých z nich.

1271

Ľudia so sklonom občas až prílišne filozofovať a rozoberať všetky možné aspekty života súčasného budúceho aj toho minulého sa nepochybne zamýšľali nad tým, v ktorom storočí by chceli žiť. Život v 21. storočí má síce mnoho výhod, ale s nimi sa spájajú aj mnohé nevýhody. A predsa aj v minulosti by sme našli obdobie rozkvetu, blaha a vysokej všeobecnej spokojnosti ľudu.

Netreba ale zabúdať na to, že v rámci každej éry sa našla skupina ľudí, ktorí sa mali nadmieru dobre, ale aj takí, ktorí strádali a topili sa v problémoch. Tak, keby ste sa mali zamyslieť, ktoré by bolo to vaše obdobie ideálne na život? My vám v našom článku predstavíme zopár období a rovno vám ponúkneme aj výčet ich pozitív a negatív. 

Atény, 5. storočie pred naším letopočtom

man and woman statue under blue sky during daytime
Photo od Sergio García na Unsplash

Pozitíva

Všetci muži mali rovnaké práva bez ohľadu na to, z akej spoločenskej vrstvy pochádzali – nezáležalo na ich bohatstve ani úrovni vzdelania. 

Nadmieru sa tu darilo divadlu, literatúre, architektúre a umeniu. Ani jedlo nebolo najhoršie – k bežnej strave patrilo ovocie, syr, chlieb namočený vo víne. Aténčania pili víno ku všetkým jedlám, bol to druhý najbežnejší nápoj po vode. 

Negatíva

V Aténach existovalo otroctvo. Síce existovali otroci, ktoré mohli pracovať na lepších pracovných miestach ako vychovávatelia alebo úradníci, ale nemali žiadne zákonné práva, a teda boli celkom v područí zamestnávateľa. 

Atény tiež boli patriarchálnou spoločnosťou, takže aj keď sa ženy mohli vzdelávať, očakávalo sa od nich, že sa budú doma starať o muža a deti. 

Japonsko, éra Meidži

Zdroj: wikimedia common

Pozitíva

Tamojšia vláda zrušila feudálny sociálny systém a začala z Japonska vytvárať extrémne vyspelú krajinu.

V priebehu niekoľkých desaťročí malo Japonsko prvotriedny dopravný systém, pokrokový vzdelávací systém a silnú armádu. 

Negatíva

Režim Meidži podporoval industrializáciu a západné hodnoty, a tak trpeli hlavne skupiny ľudí, ktorí si chceli zachovať tradičný spôsob života. Nehovoriac o vplyve industrializácie na životné prostredie, ktorý bol zlý. 

Takisto sa zrušili triedne privilégiá, čo bolo na jednej strane výhodné, no na strane druhej prišlo o prácu tisíce samurajov. 

Renesančné Taliansko

Zdroj:wikimedia common

Pozitíva 

Po tom, čo čierna smrť (ako ľudia nazývali mor) vyhladila viac ako tretinu ľudí žijúcich v Európe, sa Taliansko vchopilo a čakalo ho ekonomické, kultúrne a umelecké „znovuzrodenie”. 

Robotníci mohli požadovať lepšie zaobchádzanie v duchu spravodlivosti a vyššie mzdy. Štát prosperoval a tak umožnil rozmach aj umeniu a kultúre – bohatí bankári a obchodníci totiž vo veľkom podporovali umelcov, spisovateľov, architektov i vedcov. Určite poznáte rodinu Mediciovcov z Florencie, ktorí prispievali napríklad Michelangelovi, Raphaelovi, Donatellovi, Leonardovi da Vinci a tiež Galileovi. 

Negatíva 

Podmienky na život tu boli omnoho lepšie, ale aj tak tu existovala vrstva ľudí, ktorí patrili k priemeru a boli len roľníkmi. Takisto politická moc sa sústredila len medzi bohatými. Otroctvo ešte stále fungovalo a ženy boli podriadené mužom.

Polynézia, 4.storočie

Zdroj: wikimedia common

Pozitíva 

Polynézania boli známi námorníci, ktorí sa plavili po Tichom oceáne a veru nie len tak zbytočne a bezcieľne. Podarilo sa im objaviť Nový Zéland a Veľkonočné ostrovy. A teraz si predstavte, že by ste boli s nimi na lodi a žasli nad tým objavom a krásou objaveného. A to nebolo ani zďaleka všetko, z ostrovov si domov doniesli aj suveníry v podobe nových chutných potravín alebo nových druhov rastlín a zvierat.

Negatíva 

Veľmi často tu dochádzalo k bojom o územie, a tak sa nie zriedka stalo, že zatiaľ čo bola jedna časť ľudí na mori, po príchode domov na pevninu nežil nikto z ich rodiny a územie zabral niekto iný. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre