Radi si doprajete pohár vína? Tu sú dôvody, pre ktoré je dobré, že tak robíte.

19792

Nepochybne sa nájde veľa odporcov vína, či alkoholu ako takého, no pevné verím, že milovníkov sa nájde omnoho viac. A pre nich je tu jedna vynikajúca správa – vedci sú na vašej strane. 

Existuje hneď niekoľko vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že pitie vína v primeranom množstve pomáha človeku vo viacerých smeroch, či už ide o zdravotný stav človeka, jeho psychický stav alebo dlhovekosť. Navyše je víno perfektnou bodkou za náročným dňom, skvelou voľbou pri romantickej večeri alebo neochvejnou istotou pri akejkoľvek oslave.

Chcete presne vedieť, aké účinky má víno ako biele, tak i červené? Pozrite si výhody pitia tohto nápoja bohov, o ktorých ste možno ani len netušili. 

Pitie vína s mierou vám pomôže udržať mozog v kondícii

purple and pink plasma ball
Photo od Hal Gatewood na Unsplash

Každý vie ako to dopadne, keď to niekto preženie s alkoholom. Problém s rovnováhou, rečou i pamäťou. Stav, kedy si ráno nepamätáte nič zo stavu opitosti, nie je tak ojedinelý. 

V rámci výskumu boli dve vzorky ľudí. Obe dostali niekoľko rovnakých hádaniek. Vyhodnotenie ukázalo, že vzorka ľudí, ktorí si predtým dali jeden či dva poháre vína prišli na odpoveď skôr ako ľudia, ktorí nepili vôbec. 

Biele víno vám môže slúžiť ako prevencia proti rakovine

clear wine glass with brown liquid
Photo od Christine Isakzhanova na Unsplash

Oveľa viac vieme o výhodách červeného vína, ale aké benefity má víno biele? Je preukázané, že vďaka vysokému množstvu antioxidantov môže pomáhať predchádzať vzniku rakoviny. 

Ľudia, ktorí pijú víno majú menšiu pravdepodobnosť, že prechladnú

a person holding a pack of pills in their hand
Photo od Simon Kadula na Unsplash

Víno a imunitný systém. Pravdepodobne za to môžu opäť antioxidanty, ktoré obsahuje. Skrátka ľudia, ktorí si občas doprajú pohár, či fľašu vínu menej často trpia na typickú chorobu chladných dní – nádchu. 

Pitie vína vám pomôže pri cvičení

orange and black usb cable on brown wooden surface
Photo od Kelly Sikkema na Unsplash

Neznamená to, že si máte so sebou na cvičenie namiesto fľaše s vodou vziať fľašu vína. No pravidelný príjem malého množstva vína vám vo výsledku zlepší fyzickú výkonnosť, činnosť srdca i budovanie svalovej hmoty a sily. Môže za to resveratrol, ktorý víno prirodzene obsahuje.  

Víno pred spaním vám môže pomôcť udržať štíhlu líniu 

clear wine glass with yellow liquid
Photo od Corina Rainer na Unsplash

Možno to znie absurdne, ale na základe výskumu, ktorý realizoval Harvard počas obdobia 13 rokov, je to naozaj tak. Polovica žien, ktorá sa zapojila, mala za úlohu počas tohto obdobia vypiť pol fľaše vína každý deň pred spaním, druhá polovica naopak nemala piť vôbec. 

Ukázalo sa, že ženy, ktoré pili pred spaním víno, mali oveľa nižší výskyt obezity. 

Víno dokáže podporiť vašu kreativitu

assorted-color paints
Photo od russn_fckr na Unsplash

Ako sme sa dozvedeli vyššie alkohol nám pomáha lepšie myslieť, a nielen to! Nedávna štúdia ukázala, že pri nízkej hladine alkoholu (približne 0,075 promile) sme kreatívnejší a naša fantázia je bohatšia. Takže, ak sa radíte k umelcom či spisovateľom, poháru vína sa rozhodne nebráňte.

Pitie vína môže znížiť stres

Pohár vína ako forma oddychu po práci naozaj pomáha zbaviť sa nahromadeného stresu. Štúdie však ukazujú, že malé množstvo by mohlo pomôcť aj ľuďom s diagnostikovanou úzkostnou poruchou. Jeho úlohou je znížiť hladinu stresu a uľahčiť tak jedincovi sociálnu interakciu.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.