11 faktov o filme „Vykúpenie z väznice Shawshank“, vďaka ktorým budete tento film milovať ešte viac

27631

Vykúpenie z väznice Shawshank je nadčasová klasika, ktorá uchvacuje divákov už od svojho uvedenia v roku 1994. Film režírovaný Frankom Darabontom a na základe novely Stephena Kinga „Rita Hayworth a Vykúpenie z väznice Shawshank“ rozpráva pútavý príbeh Andyho Dufresna, bankára, ktorý je neprávom obvinený za vraždu a odsúdený na doživotie v Štátnej väznici Shawshank.

Napriek pochmúrnemu prostrediu je film dôkazom nádeje, priateľstva a nezdolnej povahy ľudského ducha. Vďaka pozoruhodným výkonom Tima Robbinsa ako Andyho a Morgana Freemana ako jeho spoluväzňa a rozprávača Reda si Vykúpenie z väznice Shawshank vyslúžilo miesto ako jeden z najlepších filmov všetkých čias.

V tomto článku sa pozrieme na 10 fascinujúcich faktov o tomto filmovom majstrovskom diele, ktoré prehĺbia vaše ocenenie pre trvalú príťažlivosť filmu.

20 facts might know shawshank redemption
zdroj: Columbia Pictures

1. Film je založený na novele Stephena Kinga

V priebehu roka vzniklo mnoho adaptácií príbehov Stephena Kinga, takmer všetky boli hororového druhu. Nečakali by ste nevyhnutne, že väzenský film bez akýchkoľvek nadprirodzených prvkov bude adaptáciou Kinga, ale „Vykúpenie z väznice Shawshank“ je založené na Kingovej novele „Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank“, ktorá sa prvýkrát objavila v knihe Kinga „Štyri ročné obdobia“.

Stephen King%2C Comicon
zdroj: wikipedia

2. „Vykúpenie z väznice Shawshank“ nebolo prvýkrát, čo Stephen King a režisér Frank Darabont spolupracovali

Darabont prvýkrát narazil na Kinga v roku 1983. Chcel adaptovať Kingovu poviedku „The Woman in the Room“, z Kingovej zbierky Nočná zmena. King mu predal práva na svoj príbeh za jeden dolár. To bola vlastne normálna vec, ktorú King urobil s poviedkami, aby sa pokúsil pomôcť novým, neskúseným režisérom dostať sa do popredia.

shawshank redemption wasnt first time king
zdroj: Columbia Pictures

3. Darabontovi chvíľu trvalo, kým sa dostal k práci na písaní scenára

Niekoľko rokov po tom, ako sa King a Darabont spojili s dohodou na „The Woman in the Room“, sa režisér vrátil a chcel získať práva na novelu „Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank“. King si nebol istý, či sa to dá prispôsobiť, ale súhlasil s predajom práv za 5 000 dolárov. Bolo to v roku 1987, ale až v roku 1992 sa Darabont pustil do písania scenára.

took darabont while work on writing screenplay
zdroj: Columbia Pictures

4. Rob Reiner chcel režírovať sám

Po dokončení scenára k filmu vzal Darabont „Vykúpenie z väznice Shawshank“ do Castle Rock, produkčnej spoločnosti, ktorú si možno pamätáte z filmu „Seinfeld“. Rob Reiner, jeden zo spoluzakladateľov Castle Rock, si scenár zamiloval. V skutočnosti ho tak miloval, že ho chcel režírovať sám. Darabontovi ponúkol za scenár pár miliónov, ale Darabont neochvejne tvrdil, že on chce režírovať.

rob reiner wanted direct himself
zdroj: Columbia Pictures

5. Obsadenie Morgana Freemana bolo v rozpore s príbehom Kinga

Morgan Freeman hrá Reda, starého trestanca, ktorý sa spriatelí s Andym a poskytne mu rady. Tento casting bol mierne proti tomu, ako bola postava napísaná v románe. V knihe je Red biely Ír. Je zrejmé, že Freeman nie je ani jedna z týchto vecí. Vo filme je vtip, kde sa Andy pýta Reda, prečo sa volá Red, na čo zavtipkuje: „Možno je to preto, že som Ír.“

morgan freemans casting went against king story
zdroj: Columbia Pictures

6. Brad Pitt bol obsadený vo filme, ale nakoniec z toho zišlo

Do role Tommyho bol obsadený mladý a neznámy Brad Pitt. Potom vyšlo „Thelma a Louise“. Pitt zrazu nebol až taký neznámy a rozhodol sa odstúpiť, aby využil iné príležitosti. Namiesto toho rolu prevzal Gil Bellows, ktorý debutoval vo filme.

brad pitt cast dropped out production
zdroj: Columbia Pictures

7. Hoci sa film odohráva v Maine, nenatáčal sa tam

V podstate každý Kingov príbeh sa odohráva v Maine v USA, ani tento nie je iný. Na natáčanie filmu však v skutočnosti nešli do Maine. Prevažná časť filmu bola natočená v Mansfielde v štáte Ohio s použitím Štátnej reformy Ohio v meste ako väznice vo filme. Tiež nešli do Zihuatanejo v Mexiku. Tieto scény boli natočené v Santa Cruz, Panenske Ostrovy.

though movie set maine shot
zdroj: Columbia Pictures

8. Film bol kasový prepadák

„Vykúpenie z väznice Shawshank“ je teraz obľúbeným filmom. Spočiatku to tak však nebolo. V skutočnosti, „Shawshank“ zarobil iba 16 miliónov dolárov vo svojej počiatočnej sérii predtým, ako bol stiahnutý. Vzhľadom na to, že výroba filmu stála 25 miliónov dolárov, bola to katastrofa. Film sa však dočkal opätovného uvedenia a medzinárodného vydania, vďaka ktorému sa film dostal až na 58,3 miliónov dolárov v doživotnej pokladni. Aj tak je to pre tento populárny film prekvapivo zlé.

movie box office flop
zdroj: Columbia Pictures

9. Možno to bol komerčný prepadák, ale napriek tomu bol nominovaný na Oscara

To opätovné vydanie? Stalo sa tak po zverejnení nominácií na Oscara. Akadémia vykopala film viac ako pôvodné publikum. Film Shawshank získal sedem nominácií na Oscara vrátane jednej za najlepší film. Žiaľ, film nezískal ani jedno z týchto ocenení.

commercial flop oscars gave love
zdroj: Columbia Pictures

10. Freeman nikdy nenarozprával žiaden film pred filmom Shawshank

Freeman slúži ako rozprávač filmu „Vykúpenie z väznice Shawshank“. V týchto dňoch sme zvyknutí na Freemanov zvučný hlas rozprávajúci film alebo televíznu reláciu. Rozpráva dokumentárne filmy ako „March of the Penguins“. Freeman samozrejme nebol rozprávačom vo filmoch vždy, aj keď to tak vyzerá. V skutočnosti vo filme „Shawshank“ to bolo po prvýkrát, čo poskytol filmové rozprávanie.

1 Lwm8jXPgKVLPTXOCq4kBoQ 86394.jpeg?b=0&c=0&width=1024&height=654&top=77&left=120&zoom=1
zdroj: Columbia Pictures

11. Strom z filmu už nestojí

Vo filme Andy zanechá pod dubom odkaz pre Reda, ktorý ho nasmeruje na ich opätovné stretnutie v Mexiku. Stal sa známym ako „Strom Shawshank“ a stal sa tak trochu turistickou atrakciou. V roku 2011 však strom zasiahol blesk. Aj keď strom ostal stáť, poškodil sa a v roku 2016 silný vietor dokončil prácu pri padnutíí stromu Shawshank. V roku 2017 strom vyrúbali a použili ho na výrobu spomienkových predmetov „Shawshank“.

shawshank tree 13284
zdroj: Columbia Pictures

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.