Za týchto 11 vynálezov vďačíme starovekému Grécku a Rímu. Vynález číslo 4 ma naozaj prekvapil !

30901
Každý jeden predmet, ktorý používame, musel niekto vymyslieť. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, kto a kedy ich vynašiel? Určité áno. Veď vieme, kto vynašiel žiarovku či telefón. Ale čo také šróby. Aj tie majú svoj pôvod. Pripravili sme si pre vás zoznam 10  predmetov, ktoré pochádzajú až z obdobia Antiky.

Už v čase antického Grécka bola technológia budíkov využívaná na prebúdzanie ľudí v stanovenom čase, čo dokazuje pokročilé porozumenie mechaniky a inžinierstva v tejto starovekej civilizácii. Hovorí sa, že už slávny filozof Platón mal vo svojom vlastníctve obrovský budík, ktorý bol poháňaný vodou. Tento budík, nazývaný aj ako ‚vodný budík‘, bol údajne jeden z prvých pokusov o vytvorenie mechanického zariadenia, ktoré by mohlo spoľahlivo a presne signalizovať určitý čas.

Tento typ budíka využíval vodný mechanizmus, ktorý postupne uvoľňoval vodu a tým spúšťal sériu akcií, ktoré nakoniec vyvolali zvukový signál. Tento systém bol revolučný, pretože umožňoval ľuďom plánovať svoje dni s väčšou presnosťou a spoľahlivosťou, čo bolo v tom čase veľkým pokrokom.

3. Abeceda

Rozvoj alfabecedy v starovekom Grécku bol významným krokom vo vývoji písaného slova a mal hlboký dopad na kultúru, komunikáciu a vzdělávanie v antike a následne v celom západnom svete. Grécky alfabet vznikol približne v 8. storočí pred naším letopočtom a bol prispôsobením fénického písma, ktoré bol jedným z najstarších známych abecedných písiem.

4. Makeup

cosmetics 2746013 1280
pixabay.com

Nie, makeup nie je výdobytkom dnešnej doby. Už počas antiky sa ženy maľovali. Vedeli zvýrazniť oči, pery aj zjednotiť tón pleti. Bolo to dávno predtým, ako prišli Hollywoodske celebrity.

5. Olympijské hry

sports signage
Autor tejto fotografie je Bryan Turner

Aj keď nejde o vynález, je dobré si pripomenúť, že najvýznamnejšia športová udalosť na svete pochádza z antického Grécka. Disciplíny ani zďaleka neboli rovnaké, ale napríklad taký skok do diaľky alebo šprint boli súčasťou hier už v Antike.

6. Vodný mlyn

history 2277366 1280
pixabay.com

Tento antický objav pomohol ľuďom získať potrebnú energiu a silu, ktorú nemali. Ako postupne dochádza k vyčerpávaniu nerastných surovín na Zemi, postupne sa mlyny opäť dostávajú do pozornosti. Veď príroda nám sama ponúka udržatľné zdroje enrgie.

7. Geometria

barcelona 1893163 1280
pixabay.com

Základy matematiky a geometrie vznikli v Babylone, starovekom Egypte či v Indskej civilizácii. Dodnes najlepší matematici stavajú svoje nové teórie a poznatky na princípoch, ktoré vznikli pred tisíckami rokov.

8. Šróby a matice

Najznámejšou skrutkou v Antike bola Archimedova skrutka. Vo všeobecnosti sa skutky veľmi nevyužívali na spájanie predmetov, napriek tomu sa našlo niekoľko starovekých prístrojov, ktoré obsahovali šróby s maticami.

9. Betón

holocaust 1621728 1280
pixabay.com

V tom čase sa nevolal betón, ale opus caementicium a pomohol vybudovať jedno z najväčších impérii na svete. Áno, ide o Rímsku ríšu.

10. Páka

Bez mechanickej páky by sme si dnes v mnohých prípadoch neporadili. V podstate ju ani nevynašli ľudia, boli to opice. Ľudia ju od nich iba odpozorovali. Vďaka páke dokázali opice otvoriť takmer všetko.

11. Demokracia

Demokracia vo starovekom Grécku, najmä v Aténach okolo 5. storočia pred našim letopočtom, predstavovala radikálne nový spôsob riadenia štátu. Tento systém umožňoval občanom (aj keď v obmedzenom rozsahu) priamy vplyv na politické rozhodovanie. Dôležité je poznamenať, že pojmy ako „občianstvo“ a „demokracia“ mali v starovekých Aténach iný význam než dnes.

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.