Bojíte sa vypadávania vlasov ? Toto je dôvod prečo sa objaví plešina u mužov aj na Slovensku

836

Vypadávanie vlasov trápi čoraz viac mužov. Mnoho sa sa pokúsi vyriešiť tento problem tak, že si hlavu oholí. Čo však môže byť ten hlavný dôvod, že sa vám začala objavovať plešina?

Nie je to veľmi dobrá správa pre tých, ktorí sú motivovaní budovaním čo najlepšej kariéry, pretože s tým je tiež spojených veľké množstvo hodín v práci. Vedci zistili, že u ľudí, ktorí pracujú viac ako 52 hodín za týždeň, existuje dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že budú plešatí.

man in brown crew neck t-shirt
Autor tejto fotografie je engin akyurt

Na Slovensku je to však bežná prax. Síce mnoho ľudí pracuje 40 hodín do týždňa, no sú aj takí, ktorí bežne prekročia 60 hodín za týždeň. Nehovoriac o krajinách, ako Južná Kórea, kde je tých odpracovaných hodín ešte viac. Aj preto sa vedci rozhodli uskutočniť štúdiu zameranú práve na závislosť množstva odpracovaných hodín práce a vypadávaním vlasov. Respondenti boli, samozrejme, muži a bolo ich celkom 13 000. Veda ukazuje, že stres spôsobuje zmenu hladín hormónov v určitých oblastiach tela, a to aj vrátane pokožky hlavy. Z rôznych predchádzajúcich výskumov je zrejmé, že kvôli stresu náš imunitný systém útočí na vlasové folikuly. Taktiež sa predpokladá, že stres mení fázu odpočinku. To je v podstate vtedy, keď vlasy prestanú aktívne rásť.

a man is combing his hair with his hands
Autor tejto fotografie je Towfiqu barbhuiya

Akademici, ktorí stoja za týmto najnovším výskumom v súčasnosti predpokladajú, že zákonodarcovia by mali mať prísnejší prístup k počtu hodín, ktoré majú ľudia povolené odpracovať. Nie je to len pre nábeh k plešatosti, ale najmä preto, že stres má naozaj množstvo ďalších negatívnych účinkov.

Štúdiu vykonali vedci z Univerzitnej lekárskej fakulty Sungkyunkwan v Južnej Kórei. Výskum trval medzi rokmi 2013 a 2017 s viac ako 13 000 mužmi vo veku od 20 do 59 rokov. Rozdelili ich do skupín na základe odpracovaných hodín a potom zhromaždili údaje. Zvážili však aj ďalšie faktory, ako je rodinný stav, príjem, fajčenie a ďalšie. Napokon dospeli k výsledku, že viac odpracovaných hodín je skutočne výrazne spojený s plešatosťou.

Vedúci autor Kyung-Hun Son sa vyjadril takto: „Výsledky tejto štúdie ukazujú, že dlhá pracovná doba je významne spojená so zvýšeným rozvojom alopécie u mužov. V našej spoločnosti sú potrebné preventívne zásahy na podporu primeraného pracovného času.“

 

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre