9 vecí, ktoré robia vysoko empatickí ľudia inak

736

Empatia sa z ľudských bytostí posledné desaťročie nejako vytráca. Stále sú však medzi nami takí, ktorí majú porozumenie a rozdávajú láskavosť. Nikto ich to nikdy neučil. Jednoducho sú takí. Správajú sa inak a robia veci inak. Pozrite sa s nami na to, v čom spočívajú hlavné rozdiely medzi hyper – empatickým a bežným človekom.

Vedia vnímať aj veci, ktoré sa ukývajú pod povrchom

3 2
Zdroj: canva

Bežný človek vidí, že niekto je smutný, tak ho definuje ako smutného. Ak zase vidia, že sa niekto usmieva, je definovaný ako v pohode, dokonca ako šťastný. Iba empatický človek však vie vycítiť a vnímať to, čo sa deje naozaj a čo človek skrýva pod povrchom. Napríklad presne ten človek s úsmevom môže vnútorne šialene trpieť a nikto si to ani len nevšimne. Prudko empatický človek však áno. Vníma totiž jeho emócie, nie iba fasádu, ktorá má za úlohe tieto emócie schovať. Pred takýmto človekom nikdy nič neschováte. Je veľmi senzitívny na zmenu nálady a celkovej atmosféry. Dokáže vycítiť, že sa niečo deje takmer skôr, ako si to vy uvedomíte.

Oni skutočne načúvajú

4 1
Zdroj: canva

Sú to veľmi dobrí poslucháči a naozaj vás vnímajú. Nie je to len predstieraný záujem a počúvanie jedným uchom. Ak ste si vybrali na vyrozprávanie empatickú osobu, bola to správna voľba. Budú vám načúvať, trpezlivo a sústredene budú vnímať každý detail vášho trápenia a budú sa vám snažiť, čo najlepšie pomôcť. Budú sa vžívať do vašej situácie. Sú jednoducho takí.

Nesúdia unáhlene

5
Zdroj: canva

Snažia sa počúvať veľmi pozorne a analyzujú situáciu. Nevynášajú však unáhlené súdy. Vždy sa snažia pozrieť sa na vec z každej možnej strany, kým povedia svoj názor. Ak je ich názor žiadaný. Preto sa nemusíte báť, empatický človek nikdy nevynáša unáhlené súdy a chce problém poznať naozaj dopodrobna. Keďže ich cieľom je, čo najlepšie vám pomôcť, prípadne poradiť, dajú si záležať na tom, aby mali všetky dostupné informácie a dávajú si pozor na jazyk, aby vám nejakým nedopatrením neublížili, keď sa už aj tak trápite.

Snažia sa porozumieť

Vždy vnímajú vás ako komplexný celok. Nejde len o to, čo hovoríte, ale aj aké vibrácie a emócie vysielate. Snažia sa porozumieť vášmu problému alebo trápeniu, ale v prvom rade chcú porozumieť vám. Keď sa im to podarí, takmer presne vedia precítiť ako presne problém alebo situáciu vnímate vy a preto vám dokážu byť maximálne nápomocní. Je to veľký dar. Takých ľudí by ste si mali veľmi vážiť, pokiaľ ich vo svojom okolí máte.

Vždy priznajú, keď niečomu nerozumejú

6
Zdroj: canva

Tým, že sa snažia všetkému dokonale porozumieť, pokiaľ je nejaký aspekt, ktorý im nie je jasný, vždy sa ozvú a povedia vám to. Sú úprimní. Ak niečomu nerozumejú, nemajú problém to priznať alebo klásť doplňujúce otázky. Potrebujú mať celistvý obraz a preto potrebujú porozumieť čo možno najviac. Je to skvelé pre obe strany, lebo v takomto prípade nemôže dôjsť k nedorozumeniu. Všetko je jasne vysvetlené.

Dávajú viac, ako zvládnu

Vždy dávajú iných na prvé miesto. Najmä pred seba samých. Rozdávajú sa na všetky strany a často krát si na plecia toho naberú viac, ako dokážu zvládnuť. Je to preto, že chcú pomôcť každému. Preto by ste aj vy mali brať ohľad na nich a nezneužívať ich ochotu a láskavosť. Vždy vám radi nezištne pomôžu a preto, že to o nich viete, mohli by ste si niekedy pomôcť aj sami a nie vždy im nakladať viac, ako je nutné. Empatickí ľudia nevedia povedať nie, tak na to myslite.

Nedokážu nepomáhať

7
Zdroj: canva

Bežná ľudská reakcia na bolesť, trápenie alebo depresiu je, že sa ľudia odvrátia a nechcú to vidieť. Povedia si, že majú svojho trápenia viac než dosť a že nezvládnu ešte trápenie niekoho iného. Empatický človek to však nedokáže. Jemu to nedá. Akonáhle ma pri sebe niekoho, kto trpí, nedokáže si pomôcť. Musí sa oňho postarať. To je v jeho povahe. Nedokáže jednoducho odvrátiť zrak a nechať trpiaceho len tak napospas. Je to ich dar, ale zároveň aj prekliatie. Často je to pre nich vyčerpávajúce a náročné, ale nikdy sa nevzdávajú a vždy budú pomáhať.

Vedia zažehnať takmer každý konflikt

Z empatických ľudí vyžaruje niečo príjemné, dobré a ukľudňujúce. Tým, že celý svoj život zasväcujú pomoci iným, je to asi pochopiteľné. S nimi sa cítite v bezpečí a že je o vás postarané. Že jednoducho nie ste sami. Okrem toho majú skvelý talent urovnávať konflikty. Často ich ľudia zatiahnu do hádok a konfliktov a svojou príjemnou povahou a porozumením vedia fungovať ako dobrý mediátori. Je to aj preto, že sú empatickí a dokážu pochopiť obe strany a ich argumenty povedať iným spôsobom.

Potrebujú viac času na oddych

8
Zdroj: canva

Tým, že ich ľudia vyciciavajú z energie z každej strany a oni nedokážu povedať nie, potrebujú oveľa dlhšiu dobu na dobitie bateriek. Preto sa nečudujte, keď sa vám nejakú dobu neozývajú. Musia si jednoducho oddýchnuť. Keď ste vy mali takú nálož, tiež by ste potrebovali na pár dni zmiznúť.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.