Vyspite sa do krásy a posilnite tým svoju imunitu

144

Spánok je pre ľudský život nevyhnutný. Avšak, pozor, na kvalitu vášho života má pozitívny vplyv iba zdravý spánok, teda taký, počas ktorého si naozaj oddýchnete a prebudíte sa plní energie. Ako si taký spánok dopriať každú noc a aké pozitívne dopady má dostatočné spanie na váš život?

shutterstock 1530801806
Zdroj obrázka: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

 

Prečo spánok lieči?

Počas spánku sa telo zbavuje toxínov, ktoré sa v ňom počas dňa nahromadili. Zatiaľ čo telo regeneruje, mozog spracováva informácie a triedi ich. Kvalitný spánok je nevyhnutný na správne fungovanie nášho tela. Vďaka zdravému a pravidelnému spánku sa znižuje riziko výskytu depresií, obezity a vysokého krvného tlaku. Dlhodobá absencia kvalitného spánku znižuje imunitu, čím sme náchylnejší na prechladnutie. Ľahšie teda môžeme podľahnúť aj ďalším chorobám.

 

Koľko spánku denne je tak akurát?

Ako však určiť, koľko spánku denne potrebujete? Odporúčania odborníkov sa líšia, ale viac-menej sa všetci zhodujú na tom, že absolútne minimum je 7 hodín spánku denne. Avšak je dôležité si uvedomiť aj to, že potreba spánku sa odvíja od vášho veku. Kým novorodenci vyžadujú 15 až 17 hodín spánku denne, dospelý jedinec si vystačí so 7 až 8 hodinami.

 

Ako si užiť počas spánku pohodlie? Investujte do kvalitného matraca

Podporiť spánok môžete hneď niekoľkými spôsobmi. Úplným základom však je kúpa vysokého matraca, ktorý vám poskytne dostatočné pohodlie a zaistí komfort počas spania. Pri výbere matraca sa riaďte svojimi preferenciami. Širokú škálu druhov ponúka napríklad matrac Super Fox. Všetky matrace z radu Super Fox sú pružné, pevné a vysoko odolné, pričom sú rozdelené do rôznych skupín podľa toho, pre koho sú primárne určené.

shutterstock 2100530137
Zdroj obrázka: Stock Holm / Shutterstock.com

 

Ako vybaviť lôžko pre zdravý spánok

Pri výbere matraca ani zďaleka nekončíme. Či už vám bude v noci robiť spoločnosť penový matrac, ortopedický matrac alebo matrac vyrobený z pamäťovej peny, je nutné ho doplniť ďalšími doplnkami na spanie. Ktorými?

 

Menovite ide o:

 

Všetky tieto doplnky totiž podporia to, aby bol váš spánok skutočne kvalitný a ničím nerušený.

 

Na prostredí spálne záleží

Okrem toho, na čom spíte, ale záleží aj na tom, kde spíte. Prostredie spálne by malo byť pred spaním riadne vyvetrané, teplota v miestnosti by nemala prekročiť hranicu 18 °C a v izbe by malo byť úplné ticho a tma. Okrem postele, nočného stolíka a lampy by nemali v spálni chýbať dekorácie, ktoré vám urobia radosť. Pohľad na ne vám totiž ráno okamžite zlepší náladu. Ozdobte si svoje parapety, skrine a police napríklad sviečkami, rámčekmi s fotografiami alebo napríklad vyskúšajte prútené výrobky a ďalšie prírodné dekorácie do spálne, čo do nej vnesú kus prírody.

 

shutterstock 1770865517
Zdroj obrázka: brizmaker / Shutterstock.com

 

Ako funguje imunita a ako ju podporiť?

Imunita je vlastne schopnosť vášho organizmu rozpoznať prípadné hrozby a adekvátne na ne zareagovať. Ako zaistiť, že vás neskolí prvý patogén z okolia? Okrem toho, že si každú noc doprajete kvalitný, aspoň sedemhodinový spánok, podporte svoju imunitu aj v bdelom stave. Tipy na podporu imunity sú jednoduché a spočívajú viac-menej v dodržiavaní správnej životosprávy, dostatočnom pohybe, adekvátnom prísune tekutín počas dňa, vyhýbaniu sa stresovým situáciám a vyhýbaniu sa alkoholu a cigaretám.

 

Dodržiavajte zásady zdravého životného štýlu, nepodceňujte to, čo jete a skvalitnite svoj spánok. Podmienky, ktoré svojmu telu na ideálny odpočinok vytvoríte, sa odrazia na tom, aký bude váš spánok. Na kvalitnom matraci sa vám bude ľahšie zaspávať a spánok na ňom bude skutočne zdravý a ničím nerušený.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.