Vystupuje pod pseudonymom a má milióny na účte – prečítajte si viac o človeku, ktorý vymyslel bitcoin

2034

O kryptomene bitcoin sme si už písali v minulom článku. Dnes sa pozrieme bližšie na zakladateľa bitcoinu. Dodnes žije v anonymite a v podstate ani nevieme, či sa jedná o jedného človeka alebo celú spoločnosť. Nech ide o kohokoľvek, vystupuje pod menom Satoshi Nakamoto.

Ako to celé s bitcoinom začalo?

V roku 2008 Nakamoto publikoval článok, v ktorom do podrobna vysvetlil fungovanie kryptomien. Chcel vytvoriť elektronický platobný mechanizmus. Po slovách prišli činy a v januári 2009 prišiel s prvým softvérom.

pixabay.com, public domain

Čo o Nakamotovi vieme?

Jediné, čo o ňom vieme, je dátum narodenia a pohlavie. Nakamoto sa priznal k tomu, že sa narodil 5. apríla 1975. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že ide o Japonca, ale od začiatku jeho pôsobenia sa vždy zaujímal o kryptológov a počítačových expertov z USA a Európy.

Ak by ste si mysleli, že napriek jeho anonymite sa držal v úzadí. Ste na omyle. Nakamoto sa vždy aktívne zapájal do diskusii ale nikdy neposkytol žiadne osobné údaje. Prvé fakty, ku ktorým sa prihlásil, prišli v roku 2012. Potvrdil, že je 37 ročný muž žijúci v Japonsku. Ale je naozaj aj Japoncom? Mnohí sa domnievajú, že nie. Dôvodov je viacero. Ale najviac zavážili fakty, že má perfektnú angličtinu a celý vývin softvéru prebiehal inde ako v Japonsku.

pixabay.com, public domain

Pátracia akcia po jeho identite

Zvedavci neustále pátrajú po jeho identite. Nakamoto občas používa britskú angličtinu. Ale robí to z neho Btita? Asi nie. Všetko to vedie len k ďalším domnienkam.

Najviac informácii sa dalo o Nakamotovi zistiť na fóre bitcoinu. Švajčiarsky programátor Stefan Thomas pozoroval viac ako 500 postov, ktoré pridal Nakamoto. Zistil, že takmer nikdy neprispieva v čase medzi 5 a 11 hodinou ráno greenwichského času. Pravdepodobne v tom čase spí. Bohužiaľ, približné časové pásmo nepomohlo odhaliť jeho identitu.

Kto by mohol byť Nakamotom?

pixabay.com, public domain

Adeptov na tento post je hneď niekoľko.

Nick Szabo blogger a kryptologický nadšenec. Podieľaľ sa na projektoch, ktoré predchádzali vznik bitcoinu, ale to, že by mohol byť Nakamotom poprel.

Dorian Nakamoto je Američan, pôvodom z Japonska, dnes žije v Kalifonii. Pracoval ako systémový inžinier, počítačový inžinier úre technologické a finančné spoločnosti. Dorian poprel všetky spojitosti jeho mena s menom zakladateľa bitcoinu.

Hal Finney sa zaoberal kryptomenami ešte pred vznikom bitcoinu. Analytická spoločnosť Juola & Associates porovnávala texty, ktoré napísal Finney s blogmi Nakamota a zistili, že majú takmer totožný štýl. Náhoda?

Craig Steven Wright, bývalý austrálsky profesor, je tiež často spájaný s bitcoinom.

Kto naozaj za celým projektom stojí sa dnes asi nedozvieme. Myslíte si, že v budúcnosti odhali Nakamoto svoju identitu?

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre