Sú planéty okrúhle? Áno. Gravitácia vysvetľuje prečo

339

Slnko a všetkých osem planét slnečnej sústavy sú okrúhle. Ale prečo je tomu tak? Gravitačná sila hmoty planéty ťahá všetok jej materiál smerom k stredu a vyhladzuje akúkoľvek nerovnosť. Mnohé z menších telies slnečnej sústavy nie sú okrúhle, pretože ich netlačí gravitácia. 

Zdroj Andrew Russian

Tu je krátke vysvetlenie

Všetky planéty slnečnej sústavy majú približne guľovitý tvar. Táto charakteristika vyplýva z pôsobenia gravitačnej sily, ktorá priťahuje materiál každej planéty smerom k jej stredu. Gravitácia postupne vyhladzuje akékoľvek nepravidelnosti v tvare, čo vedie k tomu, že planéty sa formujú do gule. Avšak menšie telesá slnečnej sústavy, ako sú asteroidy a kométy, nie sú takýmto pôsobením gravitácie dostatočne ovplyvnené, preto môžu mať nepravidelný tvar. Tento rozdiel vo veľkosti a hmotnosti spôsobuje, že ich povrch nie je taký hladký a pravidelný, ako je to u planét.

Pár slov z histórie

Koncept, že planéty sú okrúhle, má dlhú históriu. Starobabylonskí astronómovia identifikovali Merkúr, Venušu, Mars, Jupiter a Saturn ako planéty už pred 2 tisíc rokmi. Myšlienka, že Zem a ostatné planéty rotujú okolo Slnka, však potrebovala čas na prijatie. V roku 1543 Mikuláš Koperník navrhol svoju heliocentrickú teóriu, ktorá hovorí, že Zem a ostatné planéty skutočne obiehajú okolo Slnka. Aj v roku 500 pred Kr. už grécki filozofi verili, že Zem je guľatá, ale dôkazom toho bol až Eratosthenesov odhad jej obvodu v roku 240 pred Kr. Pochopenie, že planéty majú guľatý tvar, sa teda vyvíjalo cez stáročia.

Čo je úniková rýchlosť?

Úniková rýchlosť je najnižšia potrebná rýchlosť, ktorou sa teleso môže definitívne odtrhnúť od gravitačného vplyvu planéty a opustiť ju. Táto rýchlosť klesá s vzdialenosťou od stredu planéty. Pre ľahké telesá vo vesmíre je úniková rýchlosť kľúčová. Na povrchu Zeme je táto rýchlosť približne 11,2 km/s. Špeciálnym prípadom sú čierne diery, kde úniková rýchlosť z horizontu udalostí je taká vysoká, že ani svetlo nemôže uniknúť. To znamená, že všetko, čo prekročí tento horizont, zostáva v čiernej diere bez možnosti návratu.

Zdroj Jacob Granneman

Gravitácia vs úniková rýchlosť

Na rôznych telesách je možné pozorovať rozdiely vo výpočtoch únikovej rýchlosti. Zem so svojou veľkou hmotnosťou a guľovitým tvarom, musí dosiahnuť únikovú rýchlosť približne 11 km/s. Je to kvôli gravitácii, ktorá ťahá hmotu k svojmu stredu. Naopak, kométa 67P, ktorá má tvar „gumenej kačice“ a hmotnosť vyše biliónkrát menšiu ako Zem, vyžaduje podstatne nižšiu únikovú rýchlosť, približne 1 meter za sekundu. Tieto rozdiely v únikovej rýchlosti sú spojené s hmotnosťou a tvarom daného telesa.

Zdroj europeanspaceagency


Špecifiká planéty Zem

Gravitačná sila priťahuje hmotu k ťažisku. To formovalo tvar Zeme počas jej vzniku. Má obmedzený tepelný tok, čo znamená, že teplo z jadra sa nešíri okamžite na povrch. Tento proces spolu s vyžarovaním energie do priestoru pomáha udržiavať relatívne chladný povrch Zeme. S rastom planéty sa zvyšuje aj jej gravitačná sila. To vedie k tomu, že vyššie hory majú tendenciu klesať pod vlastnou váhou. Nakoniec sa sila materiálu vyrovná a planéta prirodzene nadobúda guľovitý tvar.

Zdroj Pixabay

Niektorí vedci sa zamýšľali nad ideou aká by bola planéta v tvare kocky. Predstavme si, že skalnatá časť planéty by si zachovala kockový tvar, zatiaľ čo vzduch a voda by sa zhromažďovali v strede každej steny kocky. Život by sa obmedzil na pobrežné oblasti centrálnych jazier, pričom okraje a rohy kociek by boli nepriechodné hory.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre