Koreniny nepatria len do kuchyne. Pozrite sa, na čo všetko ich využívali v minulosti a dnes

2201

Všetci vieme, že sa koreniny využívajú pri varení a rôzne kultúry ich používajú, aby spravili svoje jedlá špeciálne a autentické. Takmer vždy dokážeme identifikovať kuchyňu na základe použitého korenia. Ale vedeli ste, na čo všetko sa využívajú mimo kuchyne?

1. Mumifikácia a balzamovanie

10 mummy brown paint

Majstri v mumifikácii, Egypťania, používali popri iných veciach aj kombinácie rôznych korenín. Po extrakcii mozgu cez nos a po vybratí orgánov čistili telá rôznymi koreninami. Základnou zložkou bola myrha, ktorú používali ako prírodný repelent proti hmyzu. Používali aj škoricu a kmín pre ich antibakteriálne účinky.

2. Alkohol

soda water e1423083999710
Gin Tonic Cocktail in front of a brown gold background

Jedným z najaromatickejších liehovín je gin. Každý liehovar používa iný mix “prírody”, aby vytvorili svoj typický alkohol. Väčšina z nich obsahuje aspoň jednu z týchto zložiek: škorica, kardamóm, aníz, čierne korenie, koriander alebo šafrán.
Ďalším je korenený rum. Môžete si ho spraviť aj doma zmiešaním klasického rumu s: vanilkou, škoricou, novým korením, klinčekmi muškátovým orechom alebo zázvorom.

3. Liek na nespavosť

7a nutmeg 509120076

Muškátový orech a škorica sa ukázali ako výbornou surovinou, ak hovoríme o spánku a pokoji. Nadšenci prírodnej medicíny tvrdia, že muškátový orech vám pomôže zaspať a v spánku aj zotrvať. Mali by ste si však dať pozor na konzumáciu príliš vysokého množstva, ktoré môže viesť okrem iných vedľajších účinkov aj k halucináciám. Ak si nie ste istí muškátovým orechom, určite vyskúšajte škoricu.

4. Bylinkové tinktúry

feature a old medicine bottles 154834526

Bylinkové tinktúry sú tekutiny (ocot alebo alkohol), v ktorých sa luhuje jedna alebo viac bylín, prípadne korenín. Využívajú sa ako prírodné liečivá. Pár kvapiek aplikujete pod jazyk a prehltnete. Nedoporúčame ich robiť doma, pretože niektoré rastliny (alebo ich časti) môžu byť jedovaté, ak sa nespracujú poriadne.

5. Doma vyrobená farba

pink paint

Existujú dva spôsoby, ako si môžete doma vyrobiť farbu. Najjednoduchšia je zmiešať lyžicu akéhokoľvek svetlého korenia s kúskom vody, aby vám vznikla pasta. Voda sa zafarbí korením a môžete to potom použiť na maľovanie veľkonočných vajíčok. Túto techniku používali tisícky rokov dozadu na maľovanie hliny a jaskynných obrazov. Okrem korenín využívali napríklad krv, bobule, korene a minerály.
Druhý spôsob je zmiešať korenie s bielou temperovou farbou, aby ste dosiahli permanentnejšiu farbu. Je to skvelý spôsob, ako naučiť deti všetko o farbách a vôni korenia. Paprika zaručí krásnu červenú farbu, kurkuma žltú a škorica hnedú.

6. Držia zvieratá ďaleko od vašej záhrady

9a rabbits 506853536

Divé zvieratá vedia byť naozaj milé, najmä zajace. Všetci ich milujeme, ak sa práve nesnažia zjesť vašu vypestovanú zeleninu. Nechcete im ublížiť, ale zároveň si neželáte, aby chodili do vašej záhrady? Posypte zem okolo rastlín silným korením – kajenským korením, čili práškom alebo červenou paprikou. Nielenže to odplaší zvieratá, ale zbaví to pôdy nechcených baktérií. Pri polievaní sa snažte vyhýbať posypaným miestam, inak ich budete musieť posýpať stále dookola.

7. Zlepšujú celkové zdravie

shutterstock 41115595

Aj keď nie sú náhradou medicíny, ak ich zaradíte do svojho jedálnička, pomôžu vám zlepšiť vaše zdravie. Napríklad škorica znižuje podiel cukru v krvi (u ľudí s cukrovkou 2. typu) a znižuje aj cholesterol. Kurkuma bojuje proti zápalom. Zázvor pomáha pri nevoľnosti a poruchách trávenia.

8. Repelent proti hmyzu

8a black ants 147285771

Mravce neznášajú škoricu, takže ak s nimi máte nejaká problém, nasypte im škoricu a zmiznú. Ďalšou možnosťou je zmiešať škoricový olej s vodou a striekať všade tam, kde potrebujete. Rovnakú zbraň môžete použiť aj na ploštice.

Zdroj

Foto: Listverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.