Čo všetko nám dokáže prezradiť ušný maz? Napríklad aj to, či netrpíme nejakým ochorením.

3714

Predstava, že sa vo vašom zvukovode nachádza ušný maz, môže byť nechutná, avšak treba pamätať na to, že spĺňa určitú funkciu, ktorá je dôležitá. Netreba preto využívať všetky možné postupy, prostriedky a prípravky na to, aby sme sa ho zbavili. 

Okrem toho, že plní svoj účel v rámci organizmu, dokáže nám veľa napovedať aj o celkovom zdraví človeka, v neposlednom rade sa k nemu viažu mnohé zaujímavé charakteristiky, ktoré sa oplatí poznať.

A čo to vlastne ten ušný maz je? Odpoveď je veľmi jednoduchá, jedná sa o voskovitú substanciu prirodzene sa tvoriacu vo vonkajšom zvukovode. Skladá sa z väzkého sekrétu ušných žliaz, ktorých je v jednom zvukovode 1000-2000 a ktoré produkujú 12-20 mg mazu za mesiac. Produkcia množstva mazu je individuálna a závisí od anatómie zvukovodu, veku, potravy, stavu kože či rasy.

Samozrejme, veľa ušného mazu dokáže človeka naozaj potrápiť, preto nezanedbávajte ani svoje uši a venujte im dostatočnú pozornosť. 

Pach ušného mazu môže o vašom zdraví prezradiť naozaj veľa

600px OhrenSchmalzBrocken
Zdroj: wikimedia common

Existujú totiž gény, ktoré ovplyvňujú prirodzenú farbu a zápach ušného mazu. A potom sú tu ochorenia, ktoré vedia spôsobiť zmenu. Napríklad choroba javorového sirupu (názov dostala podľa toho, že moč človeka naozaj zapácha ako javorový sirup), ktorá sa dá z ušného mazu diagnostikovať ešte skôr ako z moču. Ide o pomerne vážne genetické ochorenie, pri ktorom organizmus nie je schopný správne rozkladať niektoré aminokyseliny. 

Aký význam má farba ušného mazu

Ušný maz môže byť v celej škále farieb a konzistencií. Deti zvyčajne produkujú viac ušného mazu, ktorý je redší a žltý. Ak je skôr tmavší a lepkavý znamená to, že vaše telo má problém s reguláciou vody a vy sa nadmerne potíte. Biely a suchý maz hovorí o dehydratácii organizmu, no najhorší je hustý a tmavý ušný maz – ten býva produkovaný pri strese a práve on zodpovedá za upchatie zvukovodu. 

Úlohou ušného mazu je chrániť

ear wax and your health u1
Zdroj: ranker.com

Chráni náš zvukovod práve tým, že zabraňuje prepúšťaniu vody až k bubienku, čím ho chráni pred prasknutím. Keby sme zmerali pH mazu zistili by sme, že je mierne kyslé, čím chráni zvukovod pred infekciami. 

Ušný maz dokáže liečiť

3865457
Zdroj: wikimedia common

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale naozaj je to tak. Ak často trpíte na popraskané pery a žiadny balzam vám nepomáha, alebo ho nemáte práve po ruke, skúste použiť svoj ušný maz. Pravdepodobne vám nebude po chuti, ale zaručene pomôže. 

Ušný maz sa spája s etnickou príslušnosťou 

1200px Human right ear cropped
Zdroj: wikimedia common

Ľudia s bielou či čiernou pokožkou majú maz typicky lepkavý, žltý a zapáchajúci, avšak ľudia žijúci na území východnej Ázie alebo domorodí Američania ho majú suchý a biely. Za to môže mutácia génu ABCC11, tá sa vyskytuje práve u ľudí so suchým a bielym mazom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.