Vzhľad, ktorý zabíjal – módne trendy spojené so smrťou. Pre krásu sa trpí!

4130

V súčasnosti si veľké množstvo žien ale i mužov dáva záležať na tom ako vyzerá – móda a krása dominuje nášmu svetu. Popravde, inak tomu nebolo ani v minulosti. Je tu však aspoň jeden rozdiel – v minulosti bolo mnoho prvkov módy doslova životu nebezpečných. Možno sa ale riadili starým známym heslom – pre krásu sa trpí.

Napokon, my vám predstavíme niekoľko veľmi populárnych praktík a predmetov a sami posúďte následky ich nosenia. Núka sa tu otázka – boli by ste aj vy v danom storočí ochotný obetovať zdravie či pohodlie kráse?

“Svietiace” vlasy a make-up

Zdroj: wikimedia common

Tento módny trend panoval v prvej polovici 20. storočia. V tom čase všetko od pleťových vôd cez rúže až po púder obsahovalo rádium. Ženy verili, že im tieto produkty zabezpečia žiarivú pleť.

Rádium je látka, ktorá okrem toho, že môže v tme svietiť, môže aj veľmi radikálne poškodiť ľudské zdravie. Ženy, ktoré používali akékoľvek produkty s obsahom rádia, končili katastrofálne. Na tele mali lézie, trpeli na anémiu, sterilitu, vypadané zuby a na tvári sa im často objavovali nádory. Ani smrť nebola zriedkavá.

Porcelánovo biela pokožka

Zdroj: wikimedia common

Používala sa zmes vody, octu a práškového bieleho olova – takto vznikol make-up, ktorý si ženy nanášali na tvár, aby docielili porcelánovo bielu pokožku. Nešlo však o žiadnu novinku – olovo sa v kozmetických prípravkoch používalo už v starovekom Grécku alebo v rímskej ríši. A prečo chceli dosiahnuť tento belavý vzhľad? Bol to znak vyššieho postavenia.

Časté používanie tohto make-upu ale mohlo viesť k otrave olovom, pričom príznaky zahŕňali bolesť brucha, nevoľnosť, vypadávanie vlasov, bolesť hlavy, anémiu a vysoký krvný tlak. K tomu sa mohlo pridružiť ešte veľa ďalšieho ako napríklad masívne poškodenie vnútorných orgánov a následná smrť.

Plstené klobúky

Zdroj: wikimedia common

Počas 17. storočia francúzski klobučníci používali na zmäkčenie kožušiny (aby bola ľahko ohybná) ortuť. Táto prax sa rýchlo rozšírila, ale rovnako rýchlo bola aj ore dôsledky otravy ortuťou zakázaná.

Ortuť totiž nepriaznivo pôsobí na gastrointestinálny trakt a nervový systém. Prejavuje sa to ale najmä nervovo (preto sa postihnutým hovorilo – šialení klobučníci). Exponovaní pociťovali fyzické symptómy, ktoré zahŕňali bolesti hlavy, slabosť a tras. Zmeny v správaní zahŕňali aj podráždenosť, hanblivosť a duševnú nestabilitu.

Očné kvapky

Zdroj: wikimedia common

V renesančnom Taliansku sa používalo oslovenie belladonna (v preklade krásna žena). Typicky to predstavovalo ženu, ktorá mala abnormálne zväčšené zrenice – čo pripomínalo lanie oči. V tom čase sa práve toto považovalo za extrémne atraktívne. Tento trend sa rýchlo rozšíril aj do ďalších krajín západnej Európy.

Ako tento vzhľad dosiahli? Používali kvapky, ktoré obsahovali zložky ľuľkovca zlomocného – nadmieru jedovatej rastliny. Takže okrem pekného vzhľadu rozšírených zreníc spôsobovali aj rozmazané videnie, dočasnú slepotu, zrýchlený tep a podráždenie očí. Celkovo ale nepriaznivo ovplyvňovali aj psychické zdravie žien, poškodzovali srdce a viedli aj k smrti. Aj napriek týmto toxickým účinkom sa ľuľkovec v malých a presných množstvách využíva dodnes a to najmä v niektorých liečebných postupoch.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre