Ako vzniká dúha?

125

Dúha je fascinujúci prírodný jav, ktorý nás vždy poteší svojou krásou. Ale aký je vlastne proces, ktorým vzniká toto magické spektrum farieb na oblohe? V tomto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká dúha.

1. Rozbitie svetla

Aby sme pochopili, ako vzniká dúha, musíme najskôr pochopiť, že biele svetlo nie je len jednou farbou. Je to v skutočnosti zmesou všetkých farieb v spektre viditeľného svetla. Keď prejde touto zmesou svetla skrz niečo, čo ho rozkladá, napríklad kvapôčky dažďa, začneme pozorovať všetky jeho zložky oddelene.

rainbow
Foto od Mateus Campos Felipe na Unsplash

2. Lom svetla

Keď svetlo vstúpi do kvapôčky dažďa, lomí sa, pretože rýchlosť svetla sa mení pri prechode z jedného médiá do druhého. Tento lom svetla je kľúčový pre vznik dúhy, pretože rôzne farby sa lomia pod rôznym uhlom.

3. Rozklad na farby

Pri ďalšom prechode svetla vnútri kvapôčky dažďa dochádza k ďalšiemu rozbitiu na jednotlivé farby. Každá farba sa lomí pod iným uhlom, čo spôsobuje ich rozptýlenie a oddelenie.

a close up of a rainbow colored object on the ground
Foto od Adam Bignell na Unsplash

4. Odraz a vnútorný odraz

Svetlo sa tiež odráža od vnútornej strany kvapôčky a znovu sa lomí. Tento proces viacnásobného lomu a odrazu spôsobuje, že jednotlivé farby sa začnú oddelovať a vytvára sa dúha.

5. Konkrétne uhly

Dúha má charakteristický rad farieb usporiadaných v určitom poradí. To je spôsobené tým, že každá farba sa lomí pod svojím špecifickým uhlom. Fialová sa lomí najviac a červená najmenej.

6. Pozorovanie dúhy

Aby sme mohli dúhu pozorovať, musíme mať slnečné svetlo, kvapôčky v dažďových kvapkách a byť vo vhodnom uhle na pozorovanie. To je dôvod, prečo dúhy často vidíme po daždi, keď slnko svieti.

4ae233da 7701 491e 8eb2 c13e665f574a
Rainbow and the rain“ od Ryan Ojibway is licensed under CC BY-NC 2.0

Dúha je záhadný a krásny jav, ktorý nám ukazuje, že svetlo môže byť oveľa zložitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Je to výsledok interakcie svetla so stovkami kvapôčiek dažďa, a táto jednoduchá prírodná udalosť nám prináša neuveriteľné spektrum farieb. Takže, keď budete nasledujúci krát pozorovať dúhu, budete vedieť, čo sa skrýva za jej záhadnou krásou.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.