Môžu vzťahy s väčším vekovým rozdielom fungovať? Prinášame vám zaujímavé odpovede

911

V láske neexistujú predpisy, ktoré by určovali, akí starí by mali byť partneri. Šťastné manželstvo je omnoho komplikovanejšou a komplexnejšou záležitosťou. Niekto môže byť spokojnejší, keď si vezme partnera so skúsenosťami, pretože je tam predpoklad zrelosti, pokoja a stability. Iní ľudia zase uprednostňujú mladšiu polovičku, pretože je ešte plná elánu a dokáže im na život ponúknuť úplne iný pohľad.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Catherine Zeta-Jones (@catherinezetajones)

Vek je však len jednou z mnohých zložiek, ktoré ovplyvňujú trvácnosť vzťahov. Čo je omnoho dôležitejšie, sú vaše pocity a predstavy o vzťahu. Každý vzťah je výnimočný a to, ako bude vyzerať, závisí len od jeho aktérov.

Psychológovia sa však rozhodli skúmať stereotypy spojené so vzťahmi. Snažili sa prísť na to, či sa naozaj väčší vekový rozdiel považuje za problém a či majú ženy so staršími partnermi nejaké problémy so svojimi otcami. Zamerali sa pri tom na ženy, ktoré mali partnerov starších minimálne o desať rokov. A aké boli výsledky? Nič z uvedeného nedokázali potvrdiť, pretože neexistujú poriadne dôkazy.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hilarie Burton Morgan (@hilarieburton)

Odborníci predpokladali, že ženy so staršími partnermi bude spájať motív bezpečnosti. Z evolučného hľadiska je pre ženy totiž prirodzené vyhľadávať starších partnerov. Očakávali aj rozdiel v pute medzi partnermi. Existoval predpoklad, že ženy so staršími partnermi na nich nebudú také naviazané, ako zvyknú byť na mladších partnerov. Žiadne výrazné rozdiely sa však nepreukázali.

Ďalším zo stereotypov je myšlienka, že páry s väčším vekovým rozdielom riešia vo vzťahoch viac problémov. Podľa výskumu však ani toto nie je pravda. Práve naopak, tieto páry často uvádzajú vysokú úroveň spokojnosti vo vzťahu. Okrem toho sa zdá, že si omnoho viac dôverujú a je menšia šanca, že na seba budú žiarliť.

V minulosti ženy inklinovali k starším mužom, pretože sa s nimi spájalo lepšie postavenie a finančné zabezpečenie. Mužov zase priťahovali mladšie ženy, pretože na mladosť sa často viaže predstava plodnosti. To objasňuje, prečo v minulosti vznikali páry s väčším vekovým rozdielom. To sa premietlo aj do dnešnej doby, hoci motívy sa zmenili. Je dôležité si uvedomiť aj fakt, že osobné preferencie sa líšia a v žiadnom prípade by sa nemali príliš zjednodušovať.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Goldblum (@jeffgoldblum)

V každom prípade môže byť vzťah so starším partnerom inšpiratívny a vďaka skúsenostiam toho druhého vám môže pomôcť lepšie zvládať náročné situácie. Navyše, keď sa spoja vaše jedinečné pohľady a názory, môže to viesť k obohacujúcim rozhovorom a rastu, z čoho budete profitovať obaja. Tak či onak, myslite na to, že partnera si hľadáte na celý život. Preto nehľaďte na vek, ale na vlastné pocity a šťastie.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.