Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1611 – Jednorožec v Škótsku? Prečo nie, ak dokáže kolibrík vyplaziť jazyk 10 krát za sekundu je možné snáď všetko

5237

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako si nepomýliť pandu s maslom a, čo je sfenopalatine ganglioneuralgia.

Americký novinár, herec a politik Jerry Springer sa narodil v londýnskej stanici metra Highgate v čase, keď sa stanica používala ako úkryt pred nemeckým bombardovaním počas druhej svetovej vojny. Jeho rodičia boli židia, ktorí neskôr utiekli z Landsbergu an der Warthe v Nemecku.

Palais Idéal je pamätník, ktorý postavil francúzsky poštár Ferdinand Cheval v Hauterives. Ferdinand ho staval 33 rokov z kameňov, ktoré našiel na ceste počas toho, ako roznášal poštu. Stavba je považovaná za mimoriadny príklad insitnej architektúry.

Kolibríky sa kŕmia olizovaním svojimi vidlicovými jazykmi s otvorenou drážkou. Nektár do nich prúdi kapilárnym pôsobením počas fázy nakladania. Teda v momente, keď sa jazyk dotkne nektárového bazéna. Počas kŕmenia môže kolibrík olíznuť kvet 1015 krát za sekundu.

Podľa webovej stránky Britskej knižnice sa noviny uchovávajú v tlačenej podobe ako kópie mikrofilmov a ako digitálne kópie. Hovoríme o viac ako 40 miliónoch digitalizovaných strán. Pozrieť si ich môžete online prostredníctvom British Newspaper Archive, ktorá má noviny z celého Spojeného kráľovstva, predovšetkým z 19. storočia.

Príbehy o dominancii a rytierstve spojené s jednorožcom môžu byť dôvodom, prečo si ho Škóti vybrali za národné zviera. Jednorožec je s touto krajinou spájaný už po stáročia. Zobrazovaný je často v zlatých reťaziach.

Lekársky termín pre „zmrazenie mozgu“ je sfenopalatine ganglioneuralgia. Stav, ktorý môže vyvolať aj obyčajný nanuk je spôsobený skupinou nervov v blízkosti trojklaného nervu v mozgu. Je tiež známy ako bolesť hlavy vyvolaná chladom.

Znie to neuveriteľne, ale novonarodená panda obrovská váži len asi 85 142 gramov a má veľkosť asi ako kocka masla.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre