Dnes vám prinášame niekoľko zábavných faktov o námorníkoch.

3090

Ľudstvo strávilo tisícročia pokusmi o preplávanie siedmich morí a jeho fascinácia plachtením pretrváva dodnes. Predtým ako sa rozhodnete, či si prenajmete jachtu v Karibiku, na Balatone alebo na Malorke, pozrite sa na tieto zábavné fakty o plachtení a námorníkoch.

Zdroj: unsplash

Mačky prinášajú šťastie, najmä tie čierne

Námorníci považovali čierne mačky za nositeľky šťastia a používali ich ako „lodné mačky“ v nádeji, že ich plavba bude bezpečná a bez nástrah. 

„Nepotopiteľný“ Sam bol námorníkom počas druhej svetovej vojny, ktorý prežil potopenie Bismarcku, prešiel na stranu spojencov a potom prežil potopenie HMS Cossack aj HMS Ark Royal. Nepotopiteľný Sam je tiež mačka

Zdroj: unsplash

Rum nadovšetko 

Zdroj: unsplash

Jeden z prvých zdokumentovaných prípadov, keď námorníci prekročili rovník, napísal historik Herodotos v roku 425 pred Kristom. Námorníci hlásili, že videli, ako sa Slnko na nebi zmenilo. Spisovatelia ako Herodotos si mysleli, že sú opití a vymýšľajú si.

Je známe, že večierky s rumom menia chod dejín. V roku 1120 opití námorníci havarovali s loďou nesúcou jediného mužského následníka anglického trónu, čo viedlo k jeho predčasnej smrti a podnietilo 20 rokov občianskej vojny. 

V roku 1500 britskí námorníci dostávali prídely rumu ako čiastočnú platbu. Aby nedochádzalo k riedenie rumu, existoval test na overenie – posypali ho pušným prachom, aby zistili, či sa pušný prach vznieti, pričom by sa vznietil iba vtedy, ak by rum obsahoval viac ako 57 % alkoholu. 

Keď rum nestačí, je čas zintenzívniť hru! Počas pátrania a obnovy raketoplánu Challenger po jeho tragickej explózii našli námorníci plávajúcu tašku plnú kokaínu v hodnote 13 miliónov dolárov – dosť na to, aby zaplatilo námorníctvo za pátranie a obnovu. 

Koza ako maskot námorníctva 

Zdroj: dreamstime

Koza je maskotom námorníctva, pretože námorníci nechávali kozy na vzdialených ostrovoch, aby sa rozmnožili a stali sa zdrojom potravy pre ľudí na ďalších lodiach, ktoré by prechádzali okolo. Táto prax spôsobila dlhodobé environmentálne problémy v dôsledku zavedenia invázneho druhu do ekosystému.

Potrebovali povolenie na nosenie brady

Námorník, ktorý si chcel nechať narásť bradu v kráľovskom námorníctve, musel predložiť formulár, aby získal povolenie prestať sa holiť. Potom mu nechali dva týždne, aby si bradu vypestoval, kým sa predstavil „majstrovi” v zbrani, ktorý rozhodol, či jeho brada vyzerá hlúpo alebo je dostatočne slušná na to, aby si ju mohol nechať aj naďalej. 

Zdroj: unsplash

Fíni ako bohovia počasia 

Verilo sa, že Fíni sú schopní ovládať počasie. To viedlo k neochote prijať fínskych námorníkov na palubu lodí od Vikingov až do roku 1900.

Zlato

Pre námorníkov bolo bežné nosenie zlatých náušníc, aby v prípade ich smrti a vyplavenia tela na breh, náušnica slúžila ako platba za „správny kresťanský pohreb“.

Štrajk

Slovo „štrajk“ ako prerušenie práce pochádza z praxe britských námorníkov z 18. storočia, ktorí udierali alebo spúšťali plachty svojej lode a nezdvihli ich, kým nedostali zaplatené.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre