Záhadný prípad taoského šumu, ktorý zatiaľ nikto nedokázal vysvetliť aj napriek tomu, že ho počuli mnohí

805

Mesto Taos, ktoré sa nachádza v severnej časti strednej časti Nového Mexika, je známe svojou umeleckou komunitou a slávnymi obyvateľmi, ako sú napríklad Julia Roberts, Dennis Hopper, D. H. Lawrence, Aldous Huxley a Donald Rumsfeld. Mesto je však aj domovom nezvyčajnej záhady nazývanej „taoský šum“ (Taos Hum).

Mesto Taos
Mesto Taos je známe aj svojou zachovanou históriou. Foto: Canva

Fenomén záhadného zvuku v meste Taos

Taoský šum (Taos Hum) alebo hluk záhadný zvuk neznámeho pôvodu, ktorý niektorí obyvatelia započuli prvýkrát na začiatku 90. rokov 20. storočia. Na vysvetlenie hukotu boli navrhnuté rôzne teórie vrátane tajných vládnych experimentov na kontrolu mysle, podzemných základní UFO či zhulených hippies. Joe Mullins, emeritný profesor inžinierstva na Univerzite v Novom Mexiku, uskutočnil výskum Taoského šumu a zistil, že približne 2 % obyvateľov tvrdí, že tento zvuk vnímajú.

Rôzne opisy zvuku


V domoch niekoľkých „počujúcich“ bolo nainštalované citlivé zariadenie, ale nič nezvyčajné sa po jeho analýze nezistilo. Výskum odhalil, že neexistuje jeden identifikovateľný taoský šum, ale namiesto toho existuje niekoľko rôznych, ktoré ľudia hlásili. Niektorí ho opisovali ako šum, bzukot alebo bzučanie. Skutočnosť, že nie všetci počuli to isté, bola mätúca a naznačuje, že ľudia mohli hlásiť subjektívne zážitky namiesto ozajstných zvukov.

Niektorým sa ho údaje podarilo zachytiť.

Záhadné zvuky po celom svete

Záhadné zvuky boli hlásené v mnohých ďalších mestách po celom svete. Niektoré z týchto zvukov zostávajú nevysvetlené, zatiaľ čo iné boli identifikované ako prírodné javy, zvuky vytvorené človekom alebo podvody. Napríklad sa zistilo, že záhadný zvuk na Borneu v roku 2012 spôsobila neďaleká továreň, ktorá testovala svoj kotol, a virálne video podivných zvukov v Kanade bolo odhalené ako žart.

Fyzikálne a psychologické vysvetlenia


Mnohí výskumníci sa domnievajú, že odpoveď na záhadu taoského zvuku môže spočívať skôr v osobných skúsenostiach než v externých faktoroch. Ľudia neustále počujú niečo čo je v pozadí a môže byť komplikované, to presne určiť. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že fenomén spontánnych otoakustických emisií, keď uši vytvárajú vlastné jemné zvuky, by mohol vysvetliť niektoré skúsenosti „počujúcich“.

Superpočujúci alebo sluchové halucinácie?

Je tiež možné, že tí, ktorí počujú tento záhadný zvuk, sú „superpočujúci“ s mimoriadne citlivým sluchom, alebo že tento zvuk je sluchová halucinácia. Niektorí ľudí, ktorí tento zvuk či fenomén zažili dokonca uviedli, že ho počuli aj po tom, ako sa z oblasti odsťahovali.

Nevysvetlené neznamená nevysvetliteľné

Tak ako v prípade mnohých pôvodne nevysvetlených javov, ďalší výskum a veda môžu nakoniec poskytnúť vysvetlenie pre fenomén taoského zvuku. Môže sa stať, že skutočný pôvod hukotu zostane neznámy, alebo môže existovať len v mysliach a ušiach tých, ktorí ho hlásia.

zdroje: 1, 2

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre