Záhady tiel nájdených v Pompejach. Čo všetko z nich vedci dokázali vyčítať?

10245

V roku 79 nášho letopočtu došlo k veľmi výraznej erupcii sopky Vezuv, ktorá v podstate pochovala Pompeje v Taliansku. Tie boli takpovediac ukryté pred svetom takmer 1500 rokov. To sa však zmenilo v roku 1738, keď bolo toto miesto aj napriek prachu a troskám objavené. 

V roku 1860 sa tohto miesta a výskumu v ňom ujal uznávaný taliansky archeológ Giuseppe Fiorelli, ktorý sa rozhodol nič nenechať na náhodu a celú záhadu do detailov preskúmať. Už v danom 19.storočí prišiel na mnohé prevratné zistenia o zabudnutom mestečku. Výskum pokračoval ďalej a pot práce prinášal ovocie. 

Vďaka neúnavnej práci archeológov, vykopávaš a moderným metódam vám môžeme priniesť mnohé zaujímavé fakty, o ktorej ste pravdepodobne nevedeli. 

Zistilo sa, že deti trpeli na syfilis 

the victims were not sick and elderly photo u2
Zdroj: wikimedia common

Nebolo nič nezvyčajné, že tu zomierali deti – predovšetkým na infekčné ochorenia a s nimi spojenú nedostatočnú liečbu. Keďže niektoré ochorenia postihujú aj kosti alebo sklovinu zubov, dalo sa predpokladať na čo zomreli. A syfilis patril medzi jednu z najčastejších príčin úmrtí, najmä detí (takže nie je pravda, že by toto ochorenie do Európy priniesol Kolumbus spolu so svojimi námorníkmi).

Už z nálezu tiel sa dá vyčítať sociálna hierarchia panujúca v Pompejach

1001331208 photo u3
Zdroj: wikimedia common

V roku 2020 našli v jednej miestnosti telá dvoch mužov – kostra jedného muža (asi vo veku 18-25 rokov) odhalila „sériu kompresií stavcov, nezvyčajných u mladého muža v jeho veku“, čo naznačuje, že sa živil naozaj ťažkou ​​prácou. Zatiaľ čo na kostre druhého človeka (vo veku okolo 40 rokov) sa našli pozostatky oblečenia (tunika a plášť z vlny), ktoré poukazuje na to, že patril k bohatej vrstve. 

Ľudia žijúci v Pompejach vynikali svojou výškou 

a special type of ct scan had to be used in order to see through the plaster photo u1
Zdroj: wikimedia common

Pri pohľade na zachované telá výskumníci najskôr vyslovili domnienku, že vtedajší ľudia boli v porovnaní so súčasnými nižší. Ako sa ukázalo to nemusí byť tak celkom pravda.

Archeologička Estelle Lazerovej zmerala dĺžku dlhých kostí a zistila, že obyvatelia Pompejí boli vysokí približne ako miestna populácia dnešného Neapola. 

Ľudia dodržiavali príkladnú ústnu hygienu

the pompeians had excellent home dental care photo u1
Zdroj: wikimedia common

V roku 2015 začali telá nájdených ľudí skenovať v CT prístroji. Jedným z najpozoruhodnejších nálezov bolo, že ich zuby boli priam ukážkové. Nebola to náhoda u jedného človeka, potvrdilo sa to aj u ostatných. Žiadne kazy a zachovaný veľký počet zubov aj u starších jedincov. 

Niekoho to možno prekvapí a pýta sa ako je to možné, keď vtedy neboli špičkoví stomatológovia s moderne vybavenými ambulanciami. Môže to byť preto, že títo ľudia ešte nepoznali cukor ako taký a ich strava obsahovala veľa vlákniny, bielkovín a ovocia. 

Ľudia tu boli naozaj dlhovekí

the bodies prove that plenty of people lived into old age photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ak ste si aj vy mysleli, že ľudia kedysi žili krátko a nedožívali sa ani 30 rokov, tu vás hneď vyvedieme z omylu. Na základe tiel a určenia ich veku sa zistilo, že veľké množstvo z nich boli ľudia v strednom alebo vyššom veku. 

Poukazujú na dôležitosť a silu starostlivosti v rámci rodiny 

Aj napriek tomu, že veľké množstvo detí zomrelo ešte pred dosiahnutím 10 roku života, Pompeje „nevyhynuli“ a rodiny mali detí dosť, čo svedčí o tom, že sa o ne museli skutočne starať, venovať im veľa času a pomáhať im postaviť sa na nohy a začať nový život. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.