Záhady týkajúce sa očí. Viete koľkokrát za deň človek žmurkne? Tu sa toho dozviete oveľa viac.

380

Okrem farby vlastnej dúhovky, prípadne čísla označujúceho dioptrie o svojich očiach možno veľa neviete. Veľa informácií, ktoré sa k nim viažu sú mätúce alebo dokonca úplne mylné.

Zaujímalo vás niekedy ako to je s modrými očami, žmurkaním alebo s ľuďmi, ktorí sú farboslepí? Mnoho ľudí považuje zrak za samozrejmosť, ale tak to vôbec nie je. Ide o jeden z najdôležitejších a zároveň najvzácnejších zmyslov, ktoré máme. To je aj dôvod prečo by sme si o nich mali povedať viac. Niektoré informácie vás možno ohromia. A nezabudni si zrak chrániť slnečnými okuliarmi, prípadne špeciálnymi okuliarmi pohlcujúcimi žiarenie napríklad z mobilných zariadení. 

Modré oči neobsahujú modrý pigment

selective focus photo of person's eye iris and eye pupil
Autor tejto fotografie je Adrian Swancar

Ak máte modré oči, nie je to preto, že by vaša dúhovka obsahovala modrý pigment, v skutočnosti modrá farba pochádza zo štruktúry samotného oka. 

Dúhovka sa skladá z dvoch častí – prednej (stróma) a zadnej (epitel). Stróma sa skladá z bezfarebných kolagénových vlákien. V prípade, že obsahuje melanín – dúhovka bude hnedej farby (melanín absorbuje svetlo), ak melanín neobsahuje, výsledkom sú modré oči. 

Hovorí o tom Tyndallov efekt. Žiadne svetlo nie je absorbované, a tak sa rozptýli. To znamená, že modré oči budú trochu inak vyzerať pri vysokej intenzite svetla a pri šere. 

Oči dospelého človeka nemajú rovnakú veľkosť ako dieťaťa

baby in pink shirt lying on white textile
Autor tejto fotografie je Daniel Thomas

Keď sa narodíme naše oči nie sú plné formované – rovnako ako rastú zvyšné časti nášho tela, zväčšujú sa aj naše oči. Oko dieťaťa má približne 66%-nú veľkosť oka dospelého človeka. Najintenzívnejší rast je do obdobia dvoch rokov. Približne v čase puberty sa rast zastavuje. 

Za deň žmurkneme približne 14 tisíckrát

closeup photo of person
Autor tejto fotografie je Marina Vitale

Frekvencia žmurkania je individuálna, no môžeme povedať, že v priemere je to asi 15-krát za minútu. Za predpokladu, že váš spánok trvá 8 hodín denne, je to 900-krát za hodinu a 14 400-krát za deň. Aký zmysel má žmurkanie? Muži a ženy žmurkajú približne rovnako často, ale napodiv ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, žmurkajú podstatne viac ako ženy, ktoré ju neužívajú (informácia vychádza z reálnej štúdie). Ženy, ktoré neužívali antikoncepciu žmurkali 14,9-krát za minútu, ženy, ktoré užili tabletku, žmurkali 19,6-krát za minútu. Ide o medicínsku záhadu. 

Skenovanie sietnice je bezpečnejšie ako skenovanie odtlačkov prstov

girl in pink crew neck t-shirt smiling beside girl in pink t-shirt
Autor tejto fotografie je Tim Bish

Skenovanie sietnice nie je žiadnou novinkou. Začiatky sa datujú už do 80-tych rokov minulého storočia, ale existuje hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré nie je táto metóda tak široko používaná – zaradiť niekoho do systému je veľmi zdĺhavý proces, takisto je zdĺhavý a veľmi komplexný aj proces snímania sietnice, kde je potrebných viacero snímok. 

Prečo je ale táto metóda považovaná za bezpečnejšiu? Odtlačok prsta môže byť ťažké získať v prípade, že si niekto popáli alebo poleptá kožu, prípadne môže prísť o obe ruky. Sietnica zväčša zostáva nezmenená. Skladá sa z krvných ciev, ktoré vytvárajú jedinečný vzor pre každého človeka. Dokonca aj jednovaječné dvojčatá majú rozdielne sietnice! 

Akú funkciu má žmurkanie? 

woman leaning on white table
Autor tejto fotografie je Aiony Haust

Žmurkanie nemusí mať význam iba pri “rozotieraní” sĺz a prirodzeného ochranného maziva po našej rohovke. Štúdia z Japonska hovoria o tom, že počas žmurkania si môže náš mozog oddýchnuť. Ide o spôsob, kedy na chvíľu stráca obraz, aby sa následne mohol lepšie sústrediť a orientovať. To je aj dôvod prečo unavení ľudia žmurkajú častejšie. 

Nie je pravda, že by farboslepí ľudia videli čiernobielo 

Možno si ešte aj dnes niekto myslel, že farboslepí ľudia vidia svet okolo seba ako starý film v televízii. Nie je však pravda, že by videli len odtiene sivej (existuje aj taká forma, ale je extrémne zriedkavá). Väčšina farboslepých ľudí farby vidí, len nie celé spektrum, prípadne vidia iné odtiene. 

Najbežnejšou formou farbosleposti je červeno-zelená farbosleposť. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre